Czy da siê policzyæ zew. temp. wymiennika

Loading thread data ...

Dnia Sat, 08 Feb 2014 01:39:39 +0100, Marek napisał(a):

ale to jest 25 C roznicy

Znaczy o temperature powietrza wplywajacego lub wyplywajacego chodzi ?

Konrad pewnie pomoze, ale ktoras z nich musi byc na pewno wieksza od

75 C :-). Oszacowac nie potrafie jaka musi byc roznica temperatury powietrze-woda, aby potrzebna ilosc ciepla przeplynela przez scianki rury. Rura dluga, wiec z samej przewodnosci stali raczej minimalna, ale tu jest mnostwo zjawisk dodatkowych.

J.

Reply to
J.F.

W dniu sobota, 8 lutego 2014 10:10:22 UTC użytkownik J.F. napisał:

Nie pomogę, bo po pierwsze tu jest za mało danych (chociaż pewnie można brakujące dane założyć), a po drugie ja jestem mechanik. To jest bardzo proste zadanie, pewnie są gotowe kalkulatory do takich obliczeń cieplnych, widziałem po sieci krążące gotowce w Mathcadzie na takie pasywne wymienniki, ale ja się tym nie zajmuję. Mogę porachować naprężenia.

Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

potrzebne są dT medium ogrzewanego lub dT medium oziębianego, wydatek obydwu i co to jest za medium (ciepło właściwe)obydwu ja z tego twojego opisu nie wiem co jest co

jeffrey

Reply to
Jeffrey

W układzie krąży woda, wchodzi do wymiennika z temp. 50 i wychodzi

85 z predkoscia 1.5l/s . Od wczoraj szukam jakiegoś kalkulatora do tego i nie mogę nic sensownego zanalezć. Wydawało mi się to proste zadanie w stylu: jest rura o dl L i przekroju X przechodząca przez pokój. Do pokoju wplywa woda z temp. 50, a z pokoju wyplywa z temp. 85. Znajac prędkość przepływu wody 1.5l/s oblicz temperaturę w pokoju.
Reply to
Marek

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, to nie jest typowy wymiennik gdzie są dwa układy krążącej wody. To jest wężownica umieszczona w gorącym powietrzu, to powietrze ogrzewa tą wężownice i wodę przez nią płynąca. Wymiary tej wężownicy to przekrój 25mm, długość 65m (taka cewka o średnicy 1m). Woda do niej wpływa o temp. 50°C, ogrzewa się i wypływa o temp. 75°C. Prędkość przepływu to 1.5 l/s. Jak obliczyć temp. tego powietrza ogrzewającego tą wężownicę.

Reply to
Marek

W dniu sobota, 8 lutego 2014 14:45:09 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Potrzebny jest HTC. Żeby go oszacować, musisz zdradzić skąd to gorące powietrze: czy zapiernicza z dużą prędkością z komina elektrociepłowni, czy ta wężownica jest w zamkniętej szklarni na pustyni. Jednym słowem: jaka jest prędkość przepływu. Inaczej, czy to jest naturalna konwekcja, czy wymuszona. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Piszesz o tym jak o urządzeniu które istnieje. Zmierz temperaturę powietrza. No chyba że to reaktor atomowy i trzeba wejść z termometrem tam gdzie promieniowanie.

Reply to
kogutek444

Ok to opiszę jak cały proces wygląda. Ta wężownica jest w kształcie cewki i ustawiona jest pionowo w izolowanej termicznie studni. Średnica studni to średnica "cewki" wężownicy i wynosi ok

1m.Głębokość studni/cewki 2m. Do środka tej wężownicy/cewki wsuwany jest pojemnik stalowy w kształcie korka od szampana. "Szyjka" korka ma średnice 75cm i ma długość 1.9m."Kapelusz" ma średnicę 1.5m. Szyjka to pojemnik zawierający wyżarzany drut stalowy, szyjka oraz jej zawartosc waży ok 2t i ma temp. początkowa ok 500-600°C. Kapelusz korka opiera się o krawędź studni. Po włożeniu takiego wsadu jest odzyskiwane ciepło poprzez wodę płynąca w wężownicy z tego rozgrzanego pojemnika. Studia jest zasłonięta z góry "kapeluszem" tego pojemnika. Wężownica ma trochę większą średnicę niż pojemnik, stąd jest pewna przestrzeń powietrzna między gorącym pojemnikiem a wężownicą. Nie ma żadnego wymuszonego przepływu tego powietrza. W środku pojemnika jest termopara, więc znana jest temp. wew. pojemnika i powiedzmy podobna będzie na jego siciance. Nie ma termopary w tej przestrzeni powietrznej, a jestem ciekaw jaką temp. jest otoczona ta wężownica (jaka jest temp. powietrza wew studni). Myślałem, że znając parametry przeplywającej wody przez tą wężownicę da się wyliczyć/oszacować temp. otaczającego ja powietrza, chociaż tak z grubsza bo domyślam się, że jest na pewno niższa niż pojemnika.
Reply to
Marek

Nie mam jak, bo nie mam wolnej termopary, zanim ja dostanę chciałem ja sobie z grubsza oszacować. Jakie są szczegóły instalacji opisałem w poście obok.

Reply to
Marek

W dniu sobota, 8 lutego 2014 16:19:58 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Zgaduję że od jakiegoś dłuższego czasu tak tam się robi. To i nawet jak byś przez tydzień organizował termoparę to i tak to nic nie zmieni.

Reply to
kogutek444

W dniu sobota, 8 lutego 2014 16:16:54 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Będzie podobna do temperatury drutu. Ciekawi mnie po co jest Ci potrzebna taka nikomu niepotrzebna informacja.

Reply to
kogutek444

W dniu sobota, 8 lutego 2014 16:16:54 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

No to sprawa się komplikuje. Bo przy takiej temperaturze tego zbiornika, to większość wymiany ciepła jest przez promieniowanie, a nie przez konwekcję. Więc po pierwsze, nawet jeśli średnią temperaturę powietrza wyliczysz, to i tak psu na buty taka informacja, a po drugie, to nie będzie prosty rachunek. Masz tam dość silny przepływ: przy ściance tego zbiornika gorące powietrze idzie do góry, a przy ściance studni, po tej wężownicy, ochłodzone spływa w dół. Spodziewałbym się bardzo dużej różnicy między najwyższą a najniższą temperaturą. Jak to ktoś da radę porachować bez CFD to szacun.

PS po jaką cholerę zaburzasz proces wyżarzania? Ta wężownica powoduje że warunki obróbki cieplnej masz inne przy ściance zbiornika niż w jego centrum. To tak jakbyś na dachu samochodu zamontował wiatrak do wytwarzania darmowego prądu do zasilania radia :-)

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Sat, 08 Feb 2014 16:16:54 +0100, Marek napisał(a):

Temperatura moze byc mocno rozna. Przy pojemniku chocby i 500C, przy sciance wezownicy np 60C. Na dole pewnie mniej, na gorze wiecej.

W dodatku duzo tam promieniowana, to termometr pokaze temperature rownowagi, a nie powietrza. Ten pojemnik to z czego i jak gruby ?

J.

Reply to
J.F.

Pozwolę sobie zrobić nowy temat na bardziej pasujący do dyskusji. Oczywiście, procesem wyżarzania w piecu steruje komputer. Odzysk ciepła to inny "piec" w drugą stronę działający ;) Jak by nikt nie miał na przeciw, to chętnie bym podyskutował w temacie odzysku tego ciepła i dobrania odpowiedniego zbiornika buforowego. W tej chwili jest ocieplony zbiornik 4 tys l (taka mini cysterna), wypelniony do połowy. Woda w zbiorniku krąży w dwóch obwodach: odbieranie ciepla z retorty i ogrzewanie domu przez wymiennik. Pierwszy obwod ma regulowaną ręcznie predkosc przeplywu by niedoprowadzac do zagotowania wody w wężownicy gorącą na początku retortą. Drugi obwód na razie ma stały przepływ. Oczywiście cały system jest w trakcie testów aby uzyskać jak najlepsze wyniki ogrzania domu (czyt. piec w domu na olej opalowy włączał się jak najrzadziej). Zimna woda (zasilanie retorty) pobierana jest z dołu zbiornika, powrót gorącej wlewany jest z góry po przeciwnej stronie zbiornika (zbiornik ma kształt walca, przeciwne strony to te po dłuższym wymiarze). Pierwsze wyniki są takie, że bardzo trudno podnieść temperaturę w zbiorniku, np. początkowo zbiornik ma 50°C przez godzinę obwód retorty "zasila" zbiornik wodą o temp. ok 70°C z średnią prędkością przepływu ok 5m3/h. Przez ten czas temp. w zbiorniku podnosi się tylko o 1°. Obwód domu dużo ciepła nie pobiera, jest tylko 1° różnicy temperatur zasilania/powrót domu. Wg wzoru na ilość energii wymaganej na podgrzanie określonej liczby litrów wody o 1° w godzinę wychodzi efektywna moc grzania zbiornika ok 22kW, to trochę słabo. Oczywiście szybsze podgrzanie uzyska się zmniejszając ilość wody w zbiorniku ale jednoczesnie tracąc właściwości buforowe, przy 2tys l (połowa zbiornika) podgrzanego do 60° można grzać efektywnie dom przez 12 godz gdy nas zew . jest temp 0-7° a zanim temp. w zbiorniku spadnie nas tyle, że piec zacznie już się wlączać. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie, ktos mi zasugerował, że nie powinno się ogrzewać wodę w zbiorniku nienapełnionym "do końca". Wodą, która się skrapla na ścianach zbiornika szybciej sie studzi przez co ogrzewanie takiej wody jest mniej wydajne, czy to prawda (zbiornik jest ocieplony)?

Reply to
Marek

W dniu niedziela, 9 lutego 2014 11:29:55 UTC użytkownik Marek napisał:

Nie, to jest bzdura. Oczywiście kwestia jak dobrze jest ten zbiornik zaizolowany, bo zawsze wymiana ciepła przez przemianę fazową jest wielokrotnie bardziej intensywna od zwykłego przewodzenia. Ale woda jak paruje i odbierze ciepło parowania, to potem odda to samo ciepło skraplania.

Ja bym ten zbiornik postawił ponowo i jeśli to możliwe, wspawał w środku kilka perforowanych przegród, z małą ilością otworów, żeby zminimalizować ruch wody wenątrz zbiornika, po pierwsze od pomp (strumienie wlotowe), po drugie od konwekcji. Chodzi o to żebyś do wężownicy w tej studni pompował wodę jak najzimniejszą, a do domu-jak najcieplejszą. Projektowałem kiedyś takie zbiorniki:

formatting link
zwóć uwagę na tą perforowaną blachę u góry. Albo daj przynajmniej taki grzybek wewnątrz na wylocie króćca wlotowego, żeby woda wlatująca do zbiornika rozbryzgiwała się na boki i jak najmniej mieszała całość. Jak będziesz miał wodę w pionowym zbiorniku rozdzieloną na strefy gorącą, średnią i zimną, to sprawność całości może radykalnie podskoczyć. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

A, no i jeszcze jedno: pomyśl o wspawaniu wężownicy do tego zbiornika, bo tak to się zawsze będzie mieszało i skuteczność całego tego strefowania będzie słaba.

Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Dziękuję za sugestie, zaskoczyło mnie, że wlot wody goręcej nie może mieszać wody, wydawalo mi się że właśnie im bardziej zmieszam tym prędzej się ogrzeje...

Reply to
Marek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.