Czy da siê policzyæ zew. temp. wymiennika

W dniu niedziela, 9 lutego 2014 14:22:33 UTC użytkownik Marek napisał:

Proces wymiany ciepła ma się odbywać w wężownicy w studzience, a nie w zbiorniku buforowym. Jeśli zimna woda w zbiorniku odbierze ciepło od tej która wlatuje, to mniej odbierze w wężownicy. Im wyższa różnica temperatury w wymienniku, tym wyższa moc. Idealnie by było gdyby Twój zbiornik buforowy był jak największy, żeby ogrzewał się do niewysokiej temperatury, a do domu ciepło byś z niego pobierał pompą ciepła. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

W dniu niedziela, 9 lutego 2014 15:22:33 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Zasobniki ciepła oparte na cieczy wszyscy starają się robić żeby były wyższe niż grubsze i żeby źródło ciepła było zawsze na dole. Dopływ zimnej cieczy też na dole a odbiór ciepłej na górze. Dopływ zimnej powinien być tak zrobiony żeby ciesz się nie mieszała. Żeby żadne wiry się nie robiły. W takim zasobniku nie potrzeba ugrzać całego wsadu żeby na gorze mieć wysoką temperaturę.

Reply to
kogutek444

Dnia Sun, 09 Feb 2014 12:29:55 +0100, Marek napisał(a):

Cos tu nie tak. do zbiornika 2m3 wlewasz 5m3 wody o temp 70C i twierdzisz ze utrzymuje sie tam 51C ? Albo ta cysterna jest kiepsko izolowana, albo cos zle mierzysz temperatury.

22kW na ogrzewanie domu powinno wystarczyc. Z drugiej strony 1.5kg/s wody podgrzanej o 20C to jest 126kW.

Z trzeciej - przeplywem steruje komputer, moze nie ma 1.5l/s ?

Z czwartej - stal ma ok 0.5kJ/kgK, 8 razy mniej od wody.

2t stali wychlodzone o 400C powinna podgrzac 2t wody o 50C.

Pierwsza sprawa to gdzies musisz miec rezerwe objetosci, bo jak wode grzejesz, to sie rozszerza.

J.

Reply to
J.F.

zbiornik jest 4kl, wody jest połowa.

Nie, przeplywem steruje ręka + 3 biegi pompy. Też mnie zdziwiła ta dysproporcja 100kW a 22. Ale jest kilka problemów do eliminacji o których pisał Konrad: poziomy zbiornik, za mocne mieszanie. Jeszcze sprawa wymiennika w domu ale o tym później napiszę.

Reply to
Marek

Mam jeszcze pytanie dot. wymiennika w domu, wykorzystywany jest wymiennik z płaszcza wodnego kominka, strona kominka została odłączona a podłączone zostało zasilanie ciepła ze zbiornika. Niestety nie można odczytać jego moc (starta tabliczka) ale o ile pamiętam ma moc ok 15-20kW. Mam pytanie dot. jego wydajności. Po stronie zbiornika zasilanie 52°C powrót 45°C, od strony domu zasilanie 45°C powrót 33°C. Martwi mnie trochę za niska temp 45°C po stronie zas. domu. Zmniejszając przepływ po tej stronie temp. wzrosła tylko o 1° a bardziej zmniejszyć już przepływu nie mogę. Czy wymieniając ten wymiennik na egz. o większej mocy (o ile większej?) przy tym samym przepływie uzyskam trochę większą temp. po stronie zas. domu? Te oddane 45° przy 52° zasilania ze zbiornika to trochę chyba mało....

Reply to
Marek

to nalej cały zbiornik

4m3 to nie jest dużo ja miałem w firmie 5m3 jako bufor to starczało na 4 h do tego podpięty piec 60kW grawitacyjnie na grubych rurach a odbiory już wymuszone na podmieszaniu tak jak pisałem piec na rurach d 80 grawitacyjnie, pięknie się zbiornik strefował bez przegród na obegu pompa 120 +60

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Dnia Sun, 09 Feb 2014 18:07:39 +0100, Marek napisał(a):

Czyli wody w zbiorniku 2kl.

W tym przypadku nieistotne - bilans musi sie zgadzac, a bardzo duzo brakuje.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 09 Feb 2014 21:38:50 +0100, Marek napisał(a):

A podlaczyles w przeciwpradzie ?

Bo tu przynajmniej bilans sie zgadza ... o ile przeplywy takie same.

Szansa jest, ale duzego zapasu nie masz. Zmniejsz przeplywy, to sie dowiesz.

J.

Reply to
J.F.

Takie same temperatury na wylotach we współprądzie, to musiałby być zdrowy wymiennik. Ale przy niedużej dokładności pomiaru, to może być dobry trop, doktorze House :-)

Reply to
Konrad Anikiel

To trochę kłopotliwe, instalacja w domu jest ciśnieniowa, dwa duże obwody (kaloryfery, podlogowka), najwygodniej było się podpiąć pod wymiennik kominka, praktycznie bez ingerencji w główna instalację.

Reply to
Marek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.