Dlaczego procesory mają tyle tranzystorów?

Pytanie jak w tamacie ilości tranzystorów w procesorach idą w miliony. Miałem trochę lekcji z elektorniki i byly tam np. bramki logiczne które zawierały max po 20 tranzystorów. Omawialiśmy to jak zbudowany jest sumator układ mnożenia itd czy w końcu rdzeń procesora. No ale jakbym naliczył ile mógłby mieć kompletny procesor tranzystorów (np. takie 16 bitowy) to myślę że udało by się go zrobić spokojnie na 10 000 tranzystorów. No wiec czym zajmują się te wszystkie inne tranzystory w procesorach? Czy może jak się nawali więcej tranzystorów to można zrobić jakieś szybsze mnożenie albo coś?

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Eeee a MMX, SSE, SSE2, 3Dnow, pamiec podreczna i dwa rdzenie tez zaimplementowales w tym swoim modelu na 10k tranzystorow? To biegaj do inkubatora przesiebiorczosci, wytniesz intela ;)

WL

Reply to
WL

No i 8080/Z80 mniej wiecej tyle mialy :-)

Zaszlyszane na seminarium przed laty: mozemy zmiescic w jednym ukladzie scalonym 2 mln tranzystorow. Za rok bedziemy w stanie zmiescic 3. Nie mamy pomyslu do czego je uzyc - wy klienci musicie nam powiedziec :-)

Owszem. Mnozenie sie robi latwo jako sumowanie kolejnych wartosci w jednym sumatorze, ale to wymaga tylu cykli ile bitow. N sumatorow moze to zrobic bez pracy cyklicznej, ale nadal zostana dlugia czasy progagacji. Z drugiej strony mnozenie to jest ciagle funkcja logiczna [tzn zestaw funkcji dla kazdego bitu wyniku] - i mozna by tak zrobic, gdyby nie to ze wyjdzie bardzo skomplikowana.

POdobnie z sumatorem - latwo sie robi z sumatorow 1-bit, ale przeniesienie sie dlugo propaguje. Dodajesz uklad przeniesien rownoleglych .. i dochodzi tranzystorow.

Teraz taki drobiazg - rejestr pamieci CMOS to jest chyba kolo 10 tranzystorow i pamieta bit. A jak procesor ma 32 rejestry 32 bitowe - to tych bitow jest 1024 do zapamietania ..

A wlasnie - technologia CMOS - tez dorzuca.

Jak dorzucisz pamiec cache, obsluge pamieci wirtualnej, kontrole na pipeliningiem, koprocesor arytmetyczny - sporo tego dochodzi ..

J.

Reply to
J.F.

Zeby wiecej pieneidzy sciagac z klienta

A.L>

Reply to
A.L.

No to narysuj sobie tradycyjny licznik 32-bitowy taktowany np. 1 GHz (wykorzystywany jako np. generator adresow) i zobacz, jak wolno propaguje sie sygnal przeniesienia. Trzeba wiec uzyc innych sztuczek i dorzucic elementow aktywnych. W wielu innych przypadkach obliczeniowych jest podobnie.

Reply to
Stanislaw Sidor

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.