Duża obrabiarka CNC

W dniu sobota, 15 sierpnia 2020 21:09:55 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

formatting link

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

W dniu 2020-08-15 o 13:33, Konrad Anikiel pisze: (...)

To jak z balonem, gdy nadmuchany to się sam trzyma. Kiedyś w programie Sonda wspominali, że bez ciśnienia w środku rakiety, zapadła by się ona pod własnym ciężarem.

Jest to zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. FSW Łatwo znaleźć szczegóły tej metody w necie.

formatting link

WM

Reply to
WM

W dniu sobota, 15 sierpnia 2020 21:35:29 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Co według Ciebie przenosi naprężenia obwodowe w isogridzie: cienizna czy żebra?

Ja doskonale znam tą technikę. Interesuje mnie tylko jak Ty sobie wyobrażasz połączenie żebra z płaską blachą (klasyczne T).

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2020-08-15 o 15:11, Konrad Anikiel pisze:

Rura o tej samej średnicy i grubości ścianki ma określoną wytrzymałość na wewnętrzne ciśnienie. Jeżeli pocienimy ściankę i z uzyskanego materiału zrobimy żebra, to nie wzrośnie wytrzymałość. Żebra nie wzmacniają, tylko usztywniają, stabilizują konstrukcję.

Jakiego rzędu ciśnienie jest w rakiecie?

Rzeczywiście to frezują. We wcześniejszej części filmu pokazano frezarkę do żeber.

WM

Reply to
WM

W dniu niedziela, 16 sierpnia 2020 00:57:11 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Uzyskany materiał z pocienienia ścianki poszedł na złom w postaci wióra.

No więc kolejny raz powtarzam pytanie: wiesz coś o isogridzie czy tylko chciałeś pokazać że potrafisz się wymądrzać na temat o którym nie masz pojęcia?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2020-08-16 o 01:15, Konrad Anikiel pisze:

I co z tego? Porównujemy dwie rury o tej samej średnicy zewnętrznej i masie. Ta która ma żebra musiała być zrobiona z większej rury.

Chciałem wyjaśnić wątpliwości jakie mi się nasunęły na ten temat. Ty zaś nie zachowuj się tak jakbyś pozjadał wszystkie rozumy. Dyskusja powinna toczyć się wokół tematu, a nie być okazją do wycieczek osobistych i popisów typu maczo w pubie.

WM

Reply to
WM

W dniu niedziela, 16 sierpnia 2020 18:12:52 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Na filmie pan CEO uprzejmie tłumaczy że usuwają ponad 2/3 masy, ale pozostawiają 90% wytrzymałości.

Ja się dopytuję czy masz coś w temacie do powiedzenia, bo może trafił się zawodnik od którego można się czegoś ciekawego dowiedzieć. No ale dobra, nevermind.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2020-08-15 o 15:11, Konrad Anikiel pisze:

Dalej mówi o ortogridzie. Skoro lepszy od iso, to dlaczego nie stosują w Atlasach. Tylko w Vulcanie. Czyżby nie warto bo Atlasy już ostatnie lecą?

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2020-08-13 o 21:44, Robert Wańkowski pisze:

Najlepszy jest ten przesuw po fi chińską ręczną wyciągarką.

Reply to
t-1

W dniu niedziela, 16 sierpnia 2020 22:13:34 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Wiesz, ja to swój projekt mogę przerobić na jakiś nowy koncept przez jeden dzień, a u nich to trzeba przeciągnąć przez stado pierdzieli którzy cię skutecznie zniechęcą do takich zamachów na ich spokój ducha. Jak ktoś całe życie lizał dupę szefom i kłaniał się w pas idiotom żeby na dwa lata przed emeryturą doczekać się promocji na stanowisko principal engineera, to nie po to żeby jakieś innowacje pozytywnie opiniować. Chińskie zabawki się wzmacnia honeycombem, a w ULA po 50 latach odkryli że isogrid wcale nie jest najlepszy do rakiet kosmicznych, bo wcale nie jest taki iso. Imponujące!

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2020-08-16 o 14:44, Konrad Anikiel pisze:

Czy uważasz, że CEO podając wytrzymałość 90% miał na myśli akurat naprężenia obwodowe? Może chodziło mu o zginanie, lub utratę stateczności?

Co prawda rury grubościenne ciśnieniowe liczy się jednak inaczej niż cienkościenne. Muszę to sprawdzić w podręczniku wytrzymałości materiałów.

Ja też chcę się czegoś ciekawego dowiedzieć, skorzystać z doświadczeń innych. Kiedyś była modna "burza mózgów", która jakoś popadła w zapomnienie, a szkoda bo w formie zabawy pozwalała popatrzeć na problem w różnych punktów widzenia.

Ostatnie 20 lat przed emeryturą zajmowałem się projektowaniem mocno obciążonych części (w programie SolidWorks i CosmosWorks). Stąd moje zainteresowanie tymi żebrami, bo sam podobne optymalizowałem.

WM

Reply to
WM

W dniu 2020-08-16 o 15:13, Robert Wańkowski pisze:

Oni już wtedy używali komputerów do obliczeń wytrzymałościowych. To były początki więc umieli liczyć tylko proste modele trójkątne. CEO to mówił na wizji i w najciekawszym dla mnie momencie Dustin zmienił temat na obrabiarkowy.

WM

Reply to
WM

W dniu poniedziałek, 17 sierpnia 2020 01:03:44 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Właśnie dałeś przykład. Ty bredzisz o tarciowym spawaniu żeber do blachy. Kiedy ja pytam w jaki sposób byś to chciał zrobić, to Ty mnie określasz jako macho i coś tam jeszcze. Burza czego?

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu sobota, 15 sierpnia 2020 00:09:21 UTC+9 użytkownik robot napisał:

Bo ma inne czujniki polozenia ... ktorych tu nie widac.

No i czasem odpowiednie punkty podparcia ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-08-17 o 02:39, Konrad Anikiel pisze:

Brainstorming, czyli burza mózgów.

formatting link
formatting link
U Ciebie to burza hormonów, która ogłupia i wywołuje agresywne słownictwo. Ostatnio to często spotykane, bo przykład idzie z góry.

Mam kilka pomysłów na zgrzewanie tarciowe żeber, ale po takiej zachęcie z Twojej strony nie widzę odpowiedniego klimatu by się nimi podzielić.

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5f36cc37$0$537$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-08-14 o 17:54, J.F. pisze:

Nie powinny byc te czopy odpowiednio ustawione wzgledem siebie ?

Ale na poczatku jest pręt ... jak uzyskany ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-08-17 o 15:13, J.F. pisze:

A no właśnie. Sam się nad tym zastanawiałem. Wał nieruchomy tokarka się obraca? :) Może efekt skali i wał się ugina dopasowuje jak szyna kolejowa? Wiem, że łożyska ślizgowe osadza się czasem obrotowo, by się mogły dostosować. Ale to są tylko moje domysły.

Chyba odlany i wstępnie kuty.

Osobiście obserwowałem jak kuje się duże kule do łożysk tocznych. Wygląda to topornie, choć na końcu tolerancje są wyśrubowane.

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5f35b5e2$0$17359$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-08-13 o 21:44, Robert Wańkowski pisze:

A na jaka glebokosc im to zgrzewanie wychodzi ? Bo blacha na oko jakies 10mm ma.

No i wczesniej anoduja - nie przeszkadza im ta wastwa tlenku przy zgrzewaniu ? Szczegolnie na krawedziach blach ...

pokazali wczesniej -frezuja

Wysokie sa te rakiety - jest i sciskanie.

Ale ... na zgrzewaniach nie ma zeberek. Nie oslabia to ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu sobota, 15 sierpnia 2020 21:35:29 UTC+9 użytkownik WM napisał:

A nie jedno i drugie ? Choc przekroj "cienizny" jest chyba wiekszy niz zebra.

No i ... na zgrzewach nie ma zeber, a przeciez to najciensze miejsce decyduje o wytrzymalosci calosci ...

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu niedziela, 16 sierpnia 2020 22:13:34 UTC+9 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Przeciez tlumacza - programy z lat 70-tych radzily sobie tylko z trojkatami.

Teraz trzeba by to wszystko przeliczyc ... a wspolczynnik bezpieczenstwa od 1.1 do 1.25.

Swoja droga - cos mowil o probie cisnieniowej ... jakie cisnienie przyjac przy wspolczynniku 1.1 ?

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.