Dynanometr skad?

Witajcie gdzie mozna kupic jakis czuly dynanometr do badania malych sil np. - w naprezeniu igly swierka, ogonka lisciowego, ale i delikatnych pedow itp.? To nie zart. Zastanawialam sie nawet nad uzyciem do tego czulej wagi (co akurat mamy)... ulaaa

Reply to
ulaaa
Loading thread data ...

Zajrzyj na allegro - wag tam multum ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Koledze pewnie potrzebny jest tensometr, a nie waga. Tylko jeszcze o tym nie wie ;-)

WM

Reply to
Wlodzimierz

Bardzo mozliwe ze masz racje ... ale tensometr tez mu sie nie nada ;-)

J.

Reply to
J.F.

Włodzimierz napisał:

a JF:

To Koleżanka ! Tensometr nie służy do pomiaru sił tylko do pomiaru odkształceń ( nazwa jest myląca), a i jak tu "założyć" to ustrojstwo na korzonek liścia lub igłę "iglaka". Pozdr. W.

Reply to
Wiesiek

A żelazstwo jest jednorodne ? A się mierzy odkształcenia. :-) Obawiam się, że naklejanie folii i podobnych tworzyw o znacznej sztywności w stosunku do badanego tworzywa spowoduje zniekształcenie wyników. Ja zbudowałbym sobie proste stanowisko do pomiarów sił, zastosowałbym tensometr lusterkowy przymocowany do np. , wałka łożyskowanego w łożyskach tak jak oś / kamień w zegarku. Światełko spolaryzowane, przełożenie omal dowolnie duże. A siły mierzyłbym obciążając nić napinającą szalką i drobniutkimi, kolejno dokładanymi odważnikami. Jeden koniec ogonka liścia, korzonka, igły, mocowałbym do sztywnej podpory-uchwytu. Za drugi ciągnąłbym nicią przerzuconą i przewiniętą przez wałek na tych igłowych łożyskach z tym lustereczkiem. Pewien kłopot sprawi zamocowanie końców próbek i pomiar bazy, czyli długości rozciąganej części próbki. Ale jak nie potrzeba mierzyć odkształceń, to sprawa się lekko upraszcza. Ale to wymaga trochę roboty.

wlasciwosci mechaniczne ogolnie mowiac, elementow anatomicznych drzew.<

Naprężenie to stosunek siły obciążającej przekrój do pola tego przekroju. Zatem problemem będzie też pomiar tego przekroju.

Pozdr. W.

Reply to
Wiesiek

ulaaa snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Jak nie można kupić to może trzeba zrobić. Dynamometr to raczej nieskomplikowane urządzenie. Najprostrzy jaki można sobie wyobrazić to kawałek gumki wyciągnięty ze zwykłej gumy do majtek. Jak za słaba gumka to dwie itd. Kiedyś mierzyłem parametry takich gumek, są bardzo przyzwoite. Jeśli pomiar będzie szybki, ale nie liczony w mikrosekundach tylko w dziesiątkach sekund i jeśli gumka nie zostanie przeciążona to można sie spodziewać dokładności i powtarzalności w granicach 5%. Dla liścia albo igły choinki to pewno wystarczająca dokładność. Tomek

Reply to
Tomek

A mozesz dokladniej opisac co chcesz mierzyc ? Bo odnosze jakies dziwne wrazenie ze ani dynamometr, ani tensometr sie nie nada..

J.

Reply to
J.F.

ulaaa snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Do pomiarów małych sił używa się wagi skręceń. Siła potrzebna do skręcenia krzemowego włókna jest bardzo mała. W słynnym doswiadczeniu wyznaczania stałej grawitacji zmierzono tą metodą siłę przyciągania dwu kul.

WM

Reply to
Wlodzimierz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.