Gięcie rur z nierdzewki

Czołem.

Czy jest praktykowane gięcie rur z nierdzewki ? Chodzi mi o polerowane rury fi 40 mm, powszechnie stosowane na spawane balustrady schodów. Potrzebowałbym wygiąć kształt w postaci ćwiartki elipsy, miała to by być rura nośna zasłony prysznicowej do wanny narożnej. Jeśli się nie da/nie opłaca wygiąć, pozostanie pewnie spawanie wielokąta.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Jaki promień?

Reply to
KA

KA napisał(a):

Chodzi o ćwiartkę elipsy, połowa osi małej 90 cm, połowa osi dużej 150 cm.

Reply to
PeJot

O, to spokojnie. Najprościej to by było na cyfrowej maszynie wypychającej rurę przez sterowany ustnik (nie potrzeba żadnych narzędzi poza szczękami, których zwykle w komplecie jest cały zestaw). Nawet trochę takich na targach można obejrzeć często, ale nie polecę żadnej firmy, bo nie znam nikogo kto usługowo to robi. Pozostaje zrobić kopyto i giąć z użyciem środków przymusu bezpośredniego :-) Konrad PS. mam niejasne przeczucie że prościej będzie skręcić to na okrągło, a potem zgnieść do wymaganej elipsy. Szukaj firm produkujących rurexy do SUVów.

Reply to
KA

KA napisał(a):

Wybieram drugi zestaw :)

A kopyto wypadało by policzyć, uwzględniając sprężystość materiału. Sam raczej tego nie zrobię. Poza tym jakoś nie wyobrażam sobie gięcia rury fi 40 piwnicznym warsztacie, a cieńszych rur polerowanych nie widziałem :) Zaraz - przecież po gięciu będzie trzeba to i owo zapolerować, więc chyba lepiej sięgnąć po surowy, cieńszy materiał, łatwiejszy do gięcia, a potem to polerować od stanu surowego ( można by zlecić tym co robią orurowania ). No i jeszcze jedna sprawa: na tym wisieć ma zasłonka prysznicowa, więc obciążenia nieduże, co jeszcze bardziej popycha pomysł do użycia cieńszych rur. A w sumie - nie dało by się potem czegoś wlać do środka, np. żywicy epoxydowej z jakimś zbrojeniem, żeby toto cokolwiek usztywnić ?

Pytałem - oni spawają z odcinków prostych i kolan, podobnie jak firmy robiące balustrady. Więc widzę, że zamiast 1/4 elipsy trzeba będzie zrobić 4 lub 5-kąt. Sprawa usztywnienia otwarta.

Reply to
PeJot

Też o tym pomyślałem, chciałem nawet napisać w poprzednim poście, ale odłożyłem na następny.

A w sumie - nie dało by się potem czegoś wlać

Wiesz, do wyginania trzeba brać rurę o jak najgrubszej ściance. Tyle żeby się potem nie spocić... Zalać można np gipsem, ale najpowszechniejszy środek (dobrze ubity piach i zabite kołki drewniane na końcach) będzie wystarczający przy takich proporcjach.

Kiedyś wysyłaliśmy rury dla mistrzów, którzy na oko potrafiliby coś takiego zrobić:

formatting link
ale nie wiem czy bawią się w pojedyncze roboty.

Konrad

PS a może zrobić to z plaskitu i pomalować srebrzanką? A nawet dać do napylenia próżniowo? Efekt ten sam, a koszt nieporównanie mniejszy!

PS2 albo z rury miedzianej, a potem dać do niklowania.

Reply to
KA

KA napisał(a):

Miedzianej ? Do tego trzeba przymocować na końcach podstawy do przykręcania do ściany. Chociaż dało by się inaczej - do podstaw przyspawać krótkie kawałki "rdzenia" i nasunąć na to ciasno rurę. A miedź łatwo giąć.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.