Gięcie blachy stalowej

Witam, może ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć jaki nacisk orientacyjnie potrzebny jest do wygięcia blachy czarnej o grubości 1mm i 2mm. Długość gięcia jakieś 60-70mm na stronę. Zastanawiam się czy ręczne prasy hudrauliczne albo śrubowe dadzą radę. Rysunek poglądowy:

formatting link
góry dziękuję i pozdrawiam :)

Reply to
morghul
Loading thread data ...

morghul pisze:

Dadzą radę, ale napisz jaki ma być kształt wykonywanego elementu, bo jeżeli chcesz żeby boczne ścianki były prostopadłe do podstawy, to takim narzędziem jak narysowałeś nie da rady. Możesz to giąć na krawędziarce lub na pryzmie ale wtedy będziesz miał

2 operacje, możesz też dobrać ceownik zimnogięty i pociąć go na odpowiednie odcinki ew. wykonać taki ceownik na krawędziarce. Zależy ile takich elementów potrzebujesz.
Reply to
Чебурашка

Ano chciałbym żeby były prostopadłe, rozumiem że masz na myśli to że blachę trzeba by przegiąć aby uzyskać prostopadłą krawędź? Niestety nie mam dostepu do krawędziarki a i dokładność obawiam się że na krawędziarce dla tak małego detalu będzie licha. Myślałem o wykonaniu odpowiedniej formy ze spawanych kątowników stalowych, całkiem możliwe że wystarczy mi blacha 1mm ale wlaśnie probuje w warsztacie zrobić prototyp żeby sprawdzić czy sztwyność będzie odpowiednia. Ma to być po zagięciu wkładka do profila alu. Dwie takie elementy połączone ze sobą:

formatting link
mają tworzyć połączenie ruchome, skręcane śrubą między dwoma profilami bo niestety nic gotowego nie znalazłem dla wymiarów profila jakie mnie interesują (czyli 30x20mm) a to co znalazłem dla 25x25 z tworzywa jest w chorej cenie.

Reply to
morghul

po wyjęciu z prasy kąty nie będą proste matryca musi być zrobiona do grubości blachy ( czyli dla każdej grubości odrębna matryca i stempel) można zrobić zestaw do najgrubszej blachy ale cieńsze będą miały gorsze kąty czym dokładniej zrobisz dopasowanie matryca/ stempel/gr blachy to będą lepsze kąty ale większa siła potrzebna do pracy wydaje mi się że wewnętrzne górne krawędzie matrycy powinny być zaokrąglone ( ja bym tak zrobił)

jeffrey

Reply to
Jeffrey

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.