zaciskanie liny stalowej

Właśnie projektuję zaczep zaciskany śrubami dla grubej liny stalowej, której nie wolno uszkodzic :) Ten zaczep ma trzymać tę linę do ok.20T max. i chcę między okładki stalowe wstawić fragmenty aluminiowej rury i jakoś nie mogę znaleźć współczynnika tarcia AL po stali. Czy ktoś może wie ile to może być. Wprawdzie mogę sobie spuszczać kawałek AL po stali i znaleźć ten kąt tarcia, ale pomyślałem, że może ktoś wie jak to może wyglądać w przypadku stalowej liny? Co bym nie musiał niedostatku wiedzy maskować kilogramami konstrukcji :)

Reply to
Piotr Gros
Loading thread data ...

Jedno z drugim nie bedzie w jakis sposob korodowac? Nie znam sie - tylko pytam z ciekawosci.

Reply to
jerry1111

stalowej,

Ja przestrzegałbym przed robieniem wynalazków w tej dziedzinie. Przepisy dozorowe sa rygorystyczne, ale łatwość popełnienia błędu w sztuce jest tu szczególnie wysoka.

20 T to nie w kij dmuchał. A jak zrealizuje Kolega warunek "nie uszkodzenia liny" ? Przeca trzeba toto wszystko ścisnąć, i to mocno. Radzę popatrzeć w rozwiązania zalecana przez przedmiotowe normy. W nich zawarte jest wieloletnie doświadczenie poprzedników.

Ale i kłopotami ! Pozdr.W.

Reply to
Wiesiek

Tez bym tak doradzal. Ale zeglarze i lotniarze "zakuwaja" linki w aluminium i miedz, i jakos nie slyszalem o wypadkach :-)

J.

Reply to
J.F.

Jak zeglarze, to zawalcowuja w nierdzewce :-)

Reply to
jerry1111

"Zakuwają" to chyba leniuszki. Żeglarze to robią szplajs.

Były bosman z Zawiszy Czarnego mawiał "Najgorszy szplajs jest zawsze lepszy niż najlepszy zacisk".

formatting link

Reply to
~BitPump

Przede wszystkim stalowe.

~BitPump

Reply to
~BitPump

Stalowe liny też tak zaplatają?

Konrad

Reply to
KA

Pojedyncze druty czy całe splotki?

Konrad

Reply to
KA

A jak sie zaplata line do wyciagu [narciarski, krzeselkowy etc].

Lina jest w petli bez konca .. i bez zgrubienia ..

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.