gwintowanie nierdzewki

Powitanko,

Gwint wewnętrzny. Czym to się robi? Normalny gwintownik HSS w (nieznanego gatunku) nierdzewce jest na granicy pęknięcia. Ani ręczne, ani tym bardziej maszynowe. Chodzi o śruby raczej małych średnic, powiedzmy 3-8mm.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

W dniu 24.03.2022 o 14:39, Pawel "O'Pajak" pisze:

Wierci się OIDP wiertłami kobaltowymi, więc może są też gwintowniki kobaltowe.

Reply to
yabba

czwartek, 24 marca 2022 o 14:58:11 UTC+1 yabba napisał(a):

Dawno temu pracowałem w fabryce w której ciężko było znaleźć materiał inny niż nierdzewny i kwasoodporny. Wiercili wiertłami z hss, gwinty robili narzędziami z hss. Myk był w smarowaniu. Używali czegoś podobnego do łoju. Nikt tam nie słyszał o jakie wiertlach kobaltowych. W płaskowniki o grubości 30mm wiercili otwory pod gwint M10 i potem gwintowali na wiertarce stołowej z przystawka prawo-lewo. Wiertło co jakiś czas, ale nie minuty a raczej godziny, ślusarz zakładał świeżo naostrzone w narzędziowni. Gwintownik do ostrzenia wystarczał na tysiące otworów. Może oprócz chęci trzeba jeszcze umieć.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 24.03.2022 o 14:39, Pawel "O'Pajak" pisze:

Bez problemu robi się to gwintownikami przyzwoitej jakości. Ja używam Fanar albo Cztool i w profilach o grubości ścianki poniżej 3 mm daje radę gwintownik maszynowy. Oczywiście gwintujemy nie na sucho tylko smarujemy - tu polecam Terebor. Jacek

Reply to
Jacek

Jeśli Pawłowi się gwintownik się męczy to może znaczyć że robi dziurę w jakimś tasaku rzeźniczym, albo pile tarczowej. Tu nawet przyzwoite gwintowniki nie dadzą rady.

Reply to
Konrad Anikiel

Zaraz .. a co jest specyficznego w tasaku rzeźniczym? Taki z nierdzewki ?

J.

Reply to
J.F

W dniu 2022-03-24 o 14:39, Pawel "O'Pajak" pisze:

Jak pokonać problemy, np. z utwardzaniem się nierdzewki przy obróbce, podano tutaj:

formatting link
WM

Reply to
WM

Gatunek nierdzewki.

Ale z martenzytycznej.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2022-03-25 o 06:13, Jacek pisze:

Albo jakiś dobry smar do gwintowania - jest tańszy niż Trebor. Sprawdza się też przy bardziej wymagających materiałach do gwintowania. Skąd ograniczenie do 3mm grubości? Do M12 praktycznie wszystko gwintuje się bez problemu maszynowymi.

Reply to
cef

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.