gniazdo elektryczne błyski

W momencie wyjmowania wtyczki z gniazdka (gdy żelazko bylo włączone) pojawił sie błysk. Gniazdko jest nowe. Czy jest to niebezpiczne? Elektryk który zakladał gniazdko powiedzial żeby nie brac tego pod uwagę, że tak moze sie zdażać.

Dziękuje za pomoc.

Reply to
ela
Loading thread data ...

Dnia Sat, 29 Jan 2011 11:49:29 +0100, ela napisał(a):

bo tak może się zdarzyć... ;-)

Reply to
Krzysztof Chajęcki

IMHO Często właśnie, gdy gniazdko jest nowe i "niewyrobione" tzn. otwory są lekko przyciasne tak się zdaża. A to dlatego, że podczas wyjmowania/wsuwania, bolec wtyczki zbyt długo jest w takiej odległości od zestyku, przy której następuje skok iskry (przepływ ładunku przez powietrze). Jak dziurki są luźne, to wyjęcie jest prawie natychmiastowe i wtyczka przebywa krótko w tej krytycznej odległości, przy której możliwe jest przenoszenie ładunków przez powietrze.

Reply to
Piotr [trzykoty

Wita Najlepiej, nie wyciągać wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie pracuje (pobiera prąd). W przypadku żelazka, które wyłacznika zazwyczaj nie ma, przed wyciągnięciem wtyczki, można skręcić regulator temperatury do minimum, co w większości przypadków, spowoduje wyłączenie żelazka. PP

Reply to
PL(N)umber_One

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.