Hobbystycznie - modelowanie mechaniczne i opcjonalnie optyczne?

W jakim programie można zweryfikować swoje pomysły? Tak aby miał podstawową bibliotekę dzwigni, łozysk, przekładni, złączy, przegubów itp.

Kiedyś widziałem że polecany jest inventor. Ale jak zobaczyłem cene to nawet na grupe 20 hobbystów wyszło by dosyc drogo :)

Czym sobie poradzić? Narazie robie prototypy z drewna po uprzednim wyrysowaniu idei w qcad-zie.

Tak w skrócie: Chcę zbudować heliostat i chciałbym przećwiczyć na ekranie kilka różnych idei (lustro wklęsłe, zestaw luster poruszany wraz z kolektorem, lustro "rurowe" itp). I nie wiem czym to zrobić a kraść nie chcę. Znajdzie się jakiś zestaw dla twardzieli za niewielką cenę?

Reply to
ptoki
Loading thread data ...

W 3D SketchUp W 2D Working Model (ale czy jest darmowy?)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Ale sketchup nie realizuje mechaniki? Rysowanie modelu mam opanowane na papierze czy w glowie. Problem z tym ze nie zawsze sie chce wyginac jak sobie zalozylem. Np. Proste pytanie: czy ustawione na plaskiej powierzchni lustra skierowane w jeden punkt da sie tak sterowac jednym ciegnem na boki i drugim gora-dol aby zawsze skupialy swiatlo slonca na koektorze? Czy moze potrzebne sa roznej dlugosci dzwignie miedzy ciegnem a samym lustrem? To sie da wyliczyc i rozrysowac ale szybciej jest po prostu bezmyslnie narysowac i zobaczyc czy zachowuje sie liniowo czy trzeba policzyc kazda sztuke osobno. To akurat przyklad o jakim mysle aktualnie ale podobnych mam jeszcze pare.

Reply to
ptoki
Reply to
Robert Wańkowski

-Working model demo -

formatting link
-
formatting link
-
formatting link

Ale pamietaj ze elektronika potaniala - moze nie ma sensu mechaniki symulowac.

J.

Reply to
J.F.

No wypas. Moje pytanie można uznać za wyjaśnione. Dziękuję bardzo.

Reply to
ptoki

Nie wiem czemu w góglu nie widać posta J.F.

Dzieki za wskazówke. Algodoo juz kiedys widzialem i uzywalem. Ale zniklo mi z bookmarkow. Dzieki wielkie. Bardzo sie przydalo!

Nie mam zamiaru modelowac skomplikowanych mechanizmow. Moim celem jest najpierw uzyskanie odpowiedniej mechaniki a potem jej optymalizacja koszto- i praco- chłonna.

Reply to
ptoki
Reply to
Robert Wańkowski

Nie wiem czy wodzie przez niego podgrzewanej to bedzie przeszkadzalo :)

Reply to
ptoki
Reply to
Robert Wańkowski

wieksze okna i wyburzyc sasiednie budynki.

Swiatla rozproszonego jest dosc, natomiast zachmurzenie u nas czeste, i wtedy heliostat nie dziala. No chyba ze jakis koncentrator na dachu i sprowadzenie swiatlowodami na dol - byly takie pomysly.

J.

Reply to
J.F.

Nad tym kombinowalem jakis czas temu. Zalozenia: Tanio :) Powierzchnia zbierania swiatla porownywalna z oknem (okolo 2x3m). Swiatlo musi byc skupione tak aby do pomieszczenia wpadalo od dolu na sufit. Sufit trzeba zaopatrzyc w ekran (najlepiej srebrny).

Wrzuc w google images "lightpipe heliostat"

U mnie dalo by sie to zrobic wg pomyslu nastepujacego: Mam okno w kuchni od polnocy zaraz przy scianie drugiego budynku. Dzieki temu mam 270 stopni podstawy gdzie moge zamontowac knstrukcje. Mozna zbudowac lustro sledzace slonce i kierujace swiatlo do posrebrzonej rury lub specyficznego "peryskopu". Na dole przy oknie peryskop kieruje swiatlo na sufit. Rezultatem jest naturalne swiatlo z gory plus "korytarz smierci" w poblizu szyby :) Sterowanie na slonce nie powinno byc zbyt skomplikowane.

Reply to
ptoki

nie tylko pomysły. Nie chce mi się teraz szukać, ale co najmniej dwie firmy w Polsce sprzedają "transportery" światła dziennego, z tym że nie jest to oparte na światłowodach; kopułka na dachu, ew. soczewka Fresnela i giętka rura od środka odbijająca światło, circa półmetrowej średnicy. Widziałem też zrealizowany projekt biurowca pod Dusseldorfem z chyba 96 r, poza różnymi (pseudo)ekobajerami miał światłociągi zrobione na zasadzie lustrzanego peryskopu; największy chyba metrowy. Wydaje mi się że to dużo bardziej sensowne i tańsze niż światłowody. Ale nie liczyłem, więc mogę się mylić.

Reply to
Jakub Tarczewski

"swiatlowod" napisalem w szerokim sensie - moze byc lustrzana rura, moze pret z akrylu (takie tworzywa w duzej masie tez niestety drogie).

J.

Reply to
J.F.

no i rzeczywiście, jakoś mi się definicja zawęziła. Sam w młodości robiłem świetlne gadżety ze starych linijek plexi ;-)

Reply to
Jakub Tarczewski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.