jednak nie Tesla tylko Dobrowolski...

"Numer specjalny 15/2009 Focus Extra 77" strona 54 zapodaje: "... Działo się tak głównie dlatego, iż prąd o stałym natężeniu nie daje się przesyłać na duże odległości, ponieważ wzbudza duży opór w przewodzie, co powoduje straty energii. Długo nikt nie umiał sobie poradzić z tym wyzwaniem, aż do roku 1890, kiedy młody Polak Michał Doliwa-Dobrowolski, pracujący dla niemieckiego Stowarzyszenia Edisona, zbudował prądnicę indukcyjną, wytwarzającą prąd zmienny trójfazowy. Rok później na Światowej Wystawie Elektrotechnicznej we Frankfurcie nad Menem Dobrowolski zaprezentował trójfazową linię energetyczną biegnącą do Frankfurtu z oddalonego o 175km Lauffen. Prąd nią przesyłany napędzał silnik też skonstruowany przez Polaka. Wtedy ludzkość otrzymała technologię umożliwiającą powszechną elektryfikację. ..." Ciekave, że nawet Tesla opatentovał cudzy vynalazek (vspomina się o tym w końcuvce cytovanego artykułu).

Reply to
jmj
Loading thread data ...

jmj pisze:

"Prąd wzbudza opór"? Co za bełkot - jeśli w sprawach historycznych są równie fachowi...

Reply to
grg12

nie. nie sa. <rs>

Reply to
rs

Nic nie wspomnieli o transformatorach. A dopiero on podnosi napiecie.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 02 Jan 2010 13:38:06 +0100, jmj napisał(a):

Do dzisiaj myslalem, ze wymyslil pradnice synchroniczna.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Niemiecka wiki podaje, że Tesla i niezależnie Galileo Ferraris, eksperymentowali z dwufazowym prądem. Do nich nalezy pierwszeństwo dla badań prądu wielofazowego i patenty.

formatting link
Rosyjska wiki nie podaje narodowości Dobrowolskiego. Niemiecka, francuska, angielska podają.

Francuska wiki podaje, że był on kuzynem znanego generała rosyjskiego z czasów wojny rosyjsko-japońskiej 1905r.

WM

Reply to
WM

sundayman pisze:

Owszem - jest. Prąd nie wzbudza oporu (no chyba że mówimy o podgrzewaniu przewodu :) ). Oczywiście jeśli się wie o co chodzi z tym przysyłaniem na duże odległości można sobie sensownie przetłumaczyć, ale ci co nie wiedzą mogą dojść do wniosku że prąd o "zmiennym natężeniu nie wzbudza oporu" (cokolwiek by to miało znaczyć). Jak można traktować poważnie takie źródło? (wszyscy wyśmiewają ludzi powołujących się na "wikipedię" czy "internet" - ciekawe jak zareagować no kogoś powołującego się na Focus? ) Przypomina to nieco problemy polskiej wersji Discovery ("tłumacz humanista" zapewne) gdzie notorycznie mylą jednostki, rzędy wielkości i prędkość światła z prędkością dźwięku. Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12
Reply to
Stanislaw Sidor

przykład typowej polskiej megalomanii. Gość się urodził i wychował w Rosji, o pracował w Niemczech i zapewne nie mówił nawet po polsku, ale dla gazetki typu Focus, jest oczywiście "genialnym Polakiem", który dał ludzkości elektryfikację. Litości...

Reply to
chynavi

i po co kłamiesz? przecież jest wyraźnie napisane, że to Rosjanin. "русский электротехник, создатель техники трёхфазного переменного тока"

Reply to
chynavi

chynavi snipped-for-privacy@abra.com napisał(a):

Gdzie piszą o jego polskim pochodzeniu? Przynajmniej niemiecka, francuska i angielska wiki podaje, że był pochodzenia polskiego.

Jednak w innym miejscu rosyjskiej wikipedii piszą o jego polskich korzeniach: tiny.pl/hmx8p

Tu piszą, że ożenił się z Jadwigą Polaczkówną.

formatting link
WM

Reply to
WM

no i znowu naginasz rzeczywistość, kłamczuszku. Gdzie tu jest napisane że ten właśnie człowiek miał pochodzenie polskie?

Po przeczytaniu tych miejscami doprawdy zabawnych artykułów nasuwa mi się takie pytanie (retoryczne rzecz jasna) : a co to znaczy - Polak?

Wg autorów, to zapewne każdy którego nazwisko kończy się na "ski":)

Krótki cytat z powyższych linków:

" W mieście Szczecinie nadano skwerowi imię Doliwo-Dobrowolskiego i odsłonięto pamiątkowy kamień. Wydano specjalny folder, zawierający wiele interesujących fotografii, a w tym zdjęcie pamiątkowej tablicy na domu w Gatczynie, gdzie urodził się uczony. Tytuły i nagłówki folderu: Michał Doliwo-Dobrowolski. Europejczyk. Pionier Elektrotechniki. Polak. Podkreślono, że Doliwo-Dobrowolski to symbol elektrotechniki europejskiej, podobnie jak Edison – amerykańskiej."

I nie wspomniano nawet słowem, że przecież przede wszystkim facet był Rosjaninem! Uczony do końca życia nie zrezygnował z obywatelstwa Rosyjskiego mimo wielokrotnych namów do tego ze strony Niemców. Ale tak to już u nas jest - rusofobia i megalomania od wielu wielu lat stanowią o samoidentyfikacji narodu.

Na marginesie, kosmopolityzm Doliwo-Dobrowolskiego bardzo mi imponuje i wskazuje na to iż oprócz bycia wielkim inżynierem był on naprawdę oświeconym człowiekiem.

Za Kaczmarskim: "Narody narody, po diabła narody!"...

Reply to
chynavi

chynavi snipped-for-privacy@abra.com napisał(a):

Sam jesteś kłamcą i manipulatorem bo pomijasz istotne wpisy. Na samym dole są wymienieni trzej przedstawiciele, wśród nich właśnie ten.

formatting link

Czy znasz historię swojego kraju? Może powinieneś ją sobie przypomnieć?

formatting link
zaborze rosyjskim, Polacy byli oficjalnie obywatelami cesarstwa rosyjsk. Polskich paszportów i polskiego obywatelstwa nie było. Mój dziadek był nawet karany za mówienie po polsku w szkole.

W zaborze pruskim Polacy byli dla odmiany poddawani germanizacji i uznawani za drugorzędnych obywateli cesarstwa niemieckiego. Poczytaj sobie o rugach pruskich i Drzymale.

formatting link
w takich okolicznościach można sie było przyznawać do polskiego pochodzenia?

W 1906 wraz z całą rodziną otrzymał obywatelstwo szwajcarskie, co podaje niemieckojęzyczna wiki.

To jest reakcja na wielkoruskie resentymenty w Rosji. Każdy naród pilnuje swoich interesów, przynajmniej powinien. Myślisz, że Rosjanie i Niemcy tego nie robią? Niemcy to robią inteligentnie, a Rosjanie (każdy widzi jak).

Wzamian jeden wszechobecny naród? Aż się boję zapytać jaki? W różnorodności jest siła. To fanatyzmy trzeba tepić, nie róznorodność.

WM

Reply to
WM

Litości... przedstawiciele czego konkretnie? Którego rodu? W pierwszej linijce jest napisane: "Доливо-Добровольские — русские И польские дворянские роды". Do którego należał inżynier Доливо-Добровольский, Михаил Осипович nie jest napisane, lecz wg Ciebie automatycznie ma się rozumieć, że do polskiego. I kto tu manipuluje, kolego?

No tak, świetna wymówka by obarczać winą za swoją słabość i nieudolność (jako tzw. narodu) kogoś innego. Trzeba było się nie dać.

oczywiście, ale nie zrezygnował z rosyjskiego, choć mógł.

Nie, to jest kompleks własnej bezsilności.

Tak, robią. Nieszczęście naszego świata polega na tym ,że wszelkiego rodzaju ideologie religijno-narodowościowe ukształtowane przez jednych ludzi w celu zdobycia władzy na innymi ludźmi rozprzestrzeniły się we wszystkie zakątki planety, bez wyjątku.

ten wywód pominę milczeniem.

czy jedyną cechą wprowadzającą różnorodność wśród ludzi jest wg ciebie pojęcie narodowości? Powtórzę się - litości...

I tak na marginesie - szufladkowanie narodowościowe wprowadza efekt dokładnie odwrotny, do tego, który opiewasz (różnorodność).

Reply to
chynavi

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.