Odkształcony kształt

Nowy Ansys 2019R3 ma ciekawą funkcjonalność: Inverse Option. Zadajesz kształt elementu po odkształceniu przy zdefiniowaych obciążeniach, własnościach materiału i warunkach brzegowych, a on wylicza jaki powinien być kształt przed odkształceniem, żeby się wygięło dokładnie tak jak ma się wygiąć. Te dociski stolarskie o których pisał Robert to teraz trywialny problem.

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

W dniu 2019-09-11 o 02:46, Konrad Anikiel pisze:

To bardzo pomocna funkcja.

Miałem kiedyś do zaprojektowania dwie współpracujące ze sobą części. Jedna się wyginała pod obciążeniem, druga nie. Przez to zmniejszał się obszar styku między nimi i rosły naciski jednostkowe.

Wycięciami specjalnie obniżyłem sztywność tej części co się nie wyginała. Obie części, po tym zabiegu, wyginały się zgodnie pod obciążeniem i obszar styku się nie zmieniał. Musiałem to projektować metodą prób i błędów w programie SolidWorks.

WM

Reply to
WM

W dniu czwartek, 12 września 2019 02:02:45 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Panie, szczelność połączeń kołnierzowych w warunkach odkształceń rurociągów to klasyka tematu. A teraz wystarczy wyliczyć dla każdej śruby inny naciąg montażowy- i okazuje się że w ruchu można mieć równomierne obciążenie uszczelki. Mogłoby uratować tych siedmiu z kotłowni na Błyskawicy...

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2019-09-12 o 00:48, Konrad Anikiel pisze:

Panie, użycie podatnego materiału nie wchodziło w grę. Z uwagi na wymagane dokładności i bardzo duże naciski. Prędzej by pasowały łożyska przegubowe.

formatting link
Prom kosmiczny uległ katastrofie, bo uszczelki zesztywniały od zimna. Niby wszyscy o tym powinni wiedzieć, ale jednak stało się.

WM

Reply to
WM

W dniu czwartek, 12 września 2019 17:04:27 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Znaczy, do niedawna też byłem zdania że wszystkie materiały są podatne. W tabelkach z modułami Younga i Kirchoffa same skończone liczby. Aż tu w knajpie przysiadł się jeden astrofizykfizyk i udowodnił że czasoprzestrzeń jest nieskończenie sztywna. Ja jestem wiesz, inżynierek zasrany, więc nie protestowałem. Postanowiłem zrobić wymiennik z czasoprzestrzeni. W hucie powiedzieli że jeszcze nie walcują, ale jak będzie zapotrzebowanie to pomyślą.

Jeszcze z takich super patentów, to widziałem klej Konrada.

formatting link

Jakby tylko zesztywniały to pies z kulawą nogą by się nie przejął. One wzięły i stały się kruche. Zależność sztywności od kruchości w całym Mortonie rozumiał jeden jedyny Roger Boisjoly. A potem się okazało że i w Nasa nikt tego nie kuma. Feynman młotkiem na stole rozwalił a wszyscy patrzyli jak na sztuczkę magika.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.