Odpady Stali Zbrojeniowej

Mam pytanie. Co można zrobić z odpadami stali zbrojeniowej?

Na pewno można je potraktować jako złom i od tak sprzedać. Ale jeśli miałoby się stały dostęp do w miarę sensownej ilości takiego "odpadu", to czy można go jakoś sensownie przetworzyć/przetopić? (W celach komercyjnych.)

Reply to
misiekuba
Loading thread data ...

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@a35g2000prf.googlegroups.com... Mam pytanie. Co można zrobić z odpadami stali zbrojeniowej?

Cześć!

Ładnych kilka lat temu pewien angielski architekt tłumaczył mi, że odpady stali zbrojeniowej mogą być mieszane z betonem i powstają struktury o wytrzymałości tylko trochę mniejszej niż z ciągłych elementów stalowych.

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

takiego "odpadu",

Lat temu kilkadziesiat, moj profesor na PK, wczesniej wykladowca na Politechnice Lwowskiej, wymyslil aby beton zbroic "sieczka stalowa" czyli pocietymi pretami czy drutami dozowanymi juz w czasie mieszania betonu. Tak, ze pan "angielski architekt" nieco sie spoznil. Na ale jak "angielski" cos wymysli, to ta wiadomosc napewno obejdzie czaly swiat (pardon, teraz modny jest glob). I zapewne musi tez byc znakomitym architektem tyle, ze zapewne nie wie o tym, ze beton, szczegolnie konstrukcyjny, aby uzyskal wysokie parametry wytrzymalosciowe, musi byc zageszczany; robi sie to standardowo przez jego zawibrowanie specjalnymi wibratorami. I tu niestety jest problem, gdyz w czasie tego wibrowania stal, jako trzy razy "ciezsza" od masy betonowej, opada na dno szalunku tworzac latwo odspajajaca sie od betonu warstwe, ktora wcale nie ma ochoty z betonem wspolpracowac i przenosic wymaganych od niej naprezen rozciagajacych. A odnosnie pytania, to tu w "hameryce" sprzedaja zagospodarowane (chyba) odpady w postaci krotkich, rzedu nawet 20-30 cm i niewiele dluzszych pretow, ktore moga znalesc zastosowanie przy przydomowych konstrukcjach i to niekoniecznie betonowych. Np. prety 4-stopowe stosuje sie jako swoiste stabilizatory bali drewnianych, z ktorych buduje sie niewysokie murki. Oczywiscie drewno jest impregnowane cisnieniowo solami miedzi, arsenu i innych trucizn. Albo krocce; wbetonowuje sie je czasem na powierzchni scian fundamentowych na ktore osadza sie "plejty" czyli drewniane podwaliny pod konstrukcje szkieletowa. Widzialem tez gdzies dziela sztuki, metaloplastyke, ktora artycha stworzyl glownie z odpadow stali zbrojeniowej pracowicie je spawajac do kupy. Nawiasem mowiac, to te spawy (raczej przysmarkanie) z umiejetnoscia spawania niewiele mialy wspolnego. Ale artyscie to uchodzi. Moze to gwintowac i robic jakies haki, kolka, stojaki ogrodowe, kotwy do odciagow? Widzialem tez "majzle" i "sztamajzy" i inne "brechy" odkute z zebrowanej stali i zahartowane. Musisz sam cos wymyslic. Rzeczywiscie jest to stal o wysokich parametrach wytrzymalosciowych i szkoda tego za grosze na zlom, razem ze starymi wiaderkami czy innymi blachami sprzedawac. Pzdr.

Reply to
tornad

Mozna ale niewygodnie, To taka parafraza pytania, czy w brudnej ubikacji mozna sie zarazic choroba weneryczna... A na powaznie, teoretycznie tak, ale w praktyce nie. Wyobraz sobie pracownika, ktory nachyla beben betoniarki aby usypac (najczesciejulac) z niego pol mieszunku betonu, bo caly mu sie w taczkach nie miesci a gdyby nawet, to on jest oslabiony i nie dalby rady wywiezc go po deskowaniu na drugie pietro. No to on praktycznie naleje tylko samego betonu bo zelazo bedzie na dnie bebna. I taka wylewka bedzie anizotropowa, bedzie miala tez rozne, w zaleznosci od miejsca, zawartosci tego zbrojenia. I o ile ja wiem czego, i jakich parametrow nosnosci moge sie spodziewac przy zastosowaniu siatki zgrzewanej i w miare rowno, bez wiekszych przerw ulozonej i betonem zalanej, to w tym przypadku nie moglbym sie pod tym podpisac, bo potem moglbym z bidy nie wyjsc. Pzdr.

Reply to
tornad

Jasne że można taki odpad sensownie przetworzyć jeśli ma się do niego stały dostęp. W sytuacji gdy odpad można przetworzyć i jeszcze na tym zarobić oddawanie na złom jest grzechem śmiertelnym.

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.