PKM

Loading thread data ...

Aero napisał(a):

hmm... niezłe :)

No na pewno poziom wiedzy liczącego, możliwe skutki awarii.

Reply to
Piotr Gros

Oj, chyba dwa to zbyt mało. Jest ich kilka i każdy jest ważny. Wartość liczbowa współczynnika bezpieczeństwa jest miarą naszej niewiedzy o zachowaniu się obiektu poddanego działaniom zewnętrznym i wykonanego z tworzywa o którym wiele nie wiemy w sposób mniej lub więcej odbiegający od postawionych wymagań technologicznych. Im więcej wiemy o przykładanych obciążeniach, ich charakterze, przebiegach – tym współczynnik ten może być mniejszy. Im więcej wiemy o miejscu i wartościach naprężeń i ich charakterze, tym współczynnik może być mniejszy. Tu istotnym jest ''dokładność'' zastosowanych metod obliczeniowych. Im prymitywniejsze tym współczynnik większy i odwrotnie. Im mniej wiemy o tworzywie, jego własnościach i zachowaniu się w warunkach pracy elementu tym współczynnik jest większy. Im mniej dokładne wykonanie, mniej staranna kontrola wykonania, tym współczynnik większy. Im konsekwencje zniszczenia elementu są większe, czas niezdatności urządzenia tym spowodowany, trudność naprawy większa, zagrożenie dla obsługi i innych większe, tym większy.

Tablicę wartości składowych współczynników zależnych od wymienionych ( chyba nie wszystkie tam wyszczególnione wymieniłem), można znaleźć w ''Wzory, wykresy, tablice wytrzymałościowe do obliczeń zmęczeniowych'', Michała i Tadeusza Niezgodzińskich. ( nie mam pod ręką, bo bym zacytował).

Pozdr. W.

Reply to
Wiesiek

Dnia Sat, 29 Jan 2005 22:15:43 GMT, Aero napisał(a):

Myślę, że to zależy od przyjętej funkcji celu. Gdy funkcją celu projektu jest minimalizacja masy, wtedy wsp. bezpieczeństwa przyjmujemy niski aby nie zawyżać masy ... zalezy co chcesz osiągnąć przy projetowaniu.

Reply to
Michał

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.