Prędkość krytyczna wału usytuowanego pionowo.

Witam. Szukam informacji na temat obliczania krytycznej prędkości obrotowej dla wałów napędówych usytuowanych pionowo. Jest to rodzaj mieszadła w którym dość długi (około 3m) pionowo usytuowany wał utwierdzony jest w swojej poczatkowej częsci na długosci około 0.8m pozostała część wolna jest umieszczona w zbiorniku.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Reply to
Marcin
Loading thread data ...

Marcin snipped-for-privacy@op.pl napisal:

Tak z ciekawosci: co rozumiesz pod pojeciem 'krytyczna predkosc'? Z uwagi na co krytyczna? Bo ja widze co najmniej dwa rozne kryteria:

- rozerwanie przez sile odsrodkowa, ale to bys musial rozwazac jakas ultrawirowke,

- ulamanie zmeczeniowe wskutek obciazen cyklicznych. Siedzacy na codzien nad walami pewnie zobacza jeszcze multum innych mozliwosci.

Reply to
Jacek_P

Chodzi o bezpieczny zakres obrotów w jakich ma pracować wał od 0.85 do 1.25 prędkości krytycznej - ze względu na drgania rezonansowe.

Prosiłbym własnie "siedzących na codzień nad wałami" o jakieś wskazówki.

Reply to
Marcin

Ten wał będzie jak rozumiem wyposażony na wolnym końcu w jakieś mieszadło które będzie coś mieszać, czy nie to obciążenie i jego charakterystyka będzie kluczowa dla problemu?

Reply to
Padre

Padre snipped-for-privacy@no.net napisal:

To da tylko moment skupiony, ale staly. Natomiast watkotworcy chodzi o rozwazenie walu jako pryzmatycznej belki drgajacej o przekroju kolowym i wyznaczenie czestosci rezonansowych. Jezeli obroty walu zgraja sie z belkowym rezonansem to albo ulamie sie wal, albo wyrwie mocowanie lozysk. Wejscie w rezonans pewne, bo do tego wystarczy albo minimalna imperfekcja ksztaltu, albo minimalne zroznicowanie obciazenia mieszadla, w efekcie czego procz momentu pojawi sie sila.

Efekt dosc spektakularny podobnego rezonansu DWOCH walow mozna poogladac tutaj ;) :

formatting link

Reply to
Jacek_P

Pionowa pozycja niewiele zmienia ten rezonans, no chyba ze jakis wyjatkowo wiotki wal.

Ale ja bym tak tego mieszadla nie lekcewazyl, bo moment niekoniecznie bedzie staly, ani wpolsrodkowy..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Marcin" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Moim zdaniem tak do końca nie da się tego policzyć. Istnieją wzory pozwalające obliczyć częstotliwość drgań własnych wału, ale one zakładają, że wał jest swobodny. Jak nasze mieszadło zanurzymy w mieszanej cieczy, to on swobodny nie będzie i będziesz mieć coś jakby tłumiki drgań z boku wału. Co więcej, z założenia mieszadło się tak kształtuje, by rozciągało wał, więc i to będzie mieć nieustalony wpływ na nasze obliczenia.

Wzory na obliczanie drgań poprzecznych tego pręta znalazłem przykładowo pod adresem

formatting link
Trochę poszedłem na łatwiznę, bo nie chce mi się wyprowadzać akurat równania Twojego pręta. Ale jeszcze raz podkreślam, że w opisanym przez Ciebie przypadku, to moim zdaniem ten klasyczny model zastosowania mieć nie będzie.

Biorąc pod uwagę, że to nie prom kosmiczny, to moim zdaniem spokojnie bym policzył na Twoim miejscu to mieszadło na skręcanie i zginanie maksymalną siłą, którą będzie w stanie przenieść mieszak (śmigiełko) pod wpływem sił punktowych przyłożonych na jego końcach równolegle do osi naszego pręta i prostopadle, co absolutnie powinno wystarczyć.

Jak już bardzo koniecznie się upierasz przy liczeniu tych drgań, to policz dla modelu z jednostronnym utwierdzeniem pręta i nie przekraczaj prędkości krytycznej tak obliczonej, bowiem tłumione poprzecznie drgania i rozciągany wał powinny podnieść tę prędkość, a nie obniżyć.

Reply to
Robert Tomasik

Dzięki za odpowiedzi.

Może powinenem uściślić. Mam urządzenie z 3 m wałem ułożyskowanym w częsci

0.8m. Wał pracuje stabilnie z predkoscią ~1000 obr.min - teraz pytanie o ile musiałbym skrócić wał żeby pracował z innym silnikiem tj 1450 obr./min. Napęd bezp[ośredni (sprzęgło). Wiem że podpobno jest jakiś wzór na prędkosć krytyczną gdzie prędkosci obrotowa wału jest pod pierwiastkiem 3 stopnia al enie mogę sie tego wzoru nigdzie doszukać.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin

Użytkownik "Marcin" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Ten wzór jest do wyprowadzenia z tych wzorów z podanej przeze mnie strony. Znalazłem go wyprowadzonego na stronie

formatting link
- wzór 6.4). Ale jescze raz podkreślam, że w mojej ocenie te wzory dadzą bardzo zaniżone wartości.

Reply to
Robert Tomasik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.