rędkość przepływu przez wymiennik

Jest zbiornik z ok 3000 litrów wody, która jest ogrzewana z pewnego wymIennika ciepła. Jest pompa wymuszającą obieg tej wody, nazwijmy go wtórnym. Po stronie pierwotnej jest źródło ciepła, które ma ogrzać tą wodę. Zależy mi na tym aby woda odebrała jak najwięcej ciepła. Oczywiście zależy to od wielu czynników ale chciałbym zapytać o jeden

- o prędkość pompy (przepływu wody przez wymiennik). Jak przepływ jest wolny to temperatura wylotowa z wymiennika jest wysoka ale mniej wody (objętościowo) się ogrzewa, jak przepływ jest szybki to temp. jest niższa ale za to więcej wody się ogrzeje. I teraz zagwozdka: która prędkość pompy jest lepsza aby ogrzac jak najwięcej wody do najwyższej temp. ?? Wydaje się, że gdy pompa jest na najmniejszym biegu ale czy ma pewno? Źródło ciepła powoli stygnie więc nie ma stałej temperatury. W tej chwili zrobiona jest prosta regulacja przepływu, gdy temperatura wylotowa z wymiennika jest mniejsza lub równa temp. wody w zbiorniku pompa zwalnia aby doprowadzić cieplejszą. Biegów pompy jest 5 (5 najszybszy). Gdy na ostatecznie na 1 biegu nie udaje się doprowadzić cieplejszej wody niż w zbiorniku pompa jest zatrzymywana (aby nie schładzać wody). Czy jest sens wptowadzać jeszcze więcej biegów?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu niedziela, 1 marca 2015 19:17:45 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Jeśli pompę włączysz na maksa, to owszem, woda wylatuje słabo ogrzana, ale tej wody wylatuje więcej. Jeśli patrzysz tylko na temperaturę wody raz przepędzonej przez wymiennik, to intuicja Cię zawodzi. Moc wymiennika jest funkcją różnicy temperatur: im większa różnica temperatur między pierwotnym a wtórnym obiegiem, tym więcej mocy z tego wymiennika wyciągasz. Niestety, płacisz za to prądem który ta pompa pobiera. Jeśli chcesz zbiornik ogrzać jak najszybciej, to włączaj pompę na maksa. Trzeba by porachować (albo zmierzyć doświadczalnie) przy którym biegu przyspieszanie pompy przestaje mieć sens, bo w którymś momencie dojdziesz do tego że dwukrotnie większe zużycie prądu przez pompę da na przykład 5% szybsze ogrzanie zbiornika.

Reply to
Konrad Anikiel

To sa dwa kryteria, jak sam zauważyłeś sprzeczne. Możesz dostać więcej chłodniejszej lub mnie cieplejszej, sam musisz zdecydować, którego potrzebujesz.

Rozumiem, że obieg jest zamknięty i zakadam, ze chesz odebrać jak najwiecej energii w jednostce czasu. To wtedy ustaw na jak najwyższy bieg (największy przepływ). Wtedy różnica temperatur w wymienniku będzie najwyższa, a więc i przepływ największy.

Trochę ten obraz mogą popsuć straty w rurach.

Wszytko zależy od tego, co chcesz osiągnąć.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2015-03-01 o 19:17, Marek pisze:

Co jest źródłem ciepła ?

Reply to
PeJot

W dniu niedziela, 1 marca 2015 20:56:50 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:

Zwój wyżarzanego drutu. Ten temat już tu był wałkowany rok temu.

Reply to
Konrad Anikiel

Ale wtedy nie była omawiana dokładnie sprawa prędkości pompy :-) Wtedy sterowanie pompą było ręczne, dziś uruchomiony został automat (wiecej biegów, wydajniejsza pompa). Przy ręcznym zdarzało się, że pompa zbyt długo chodziła (po wystygnięciu wsadu) i przez to oziembiała wodę. Teraz właśnie widz cały w odpowiednim dobrze prędkości.

Reply to
Marek

Ale wtedy nie była omawiana dokładnie sprawa prędkości pompy :-) Wtedy sterowanie pompą było ręczne, dziś uruchomiony został automat (wiecej biegów, wydajniejsza pompa). Przy ręcznym zdarzało się, że pompa zbyt długo chodziła (po wystygnięciu wsadu) i przez to oziembiała wodę. Teraz właśnie widz cały w odpowiednim dobrze prędkości.

Reply to
Marek

No więc musisz znaleźć kompromis pomiędzy ilością ciepła którą zdążysz odebrać, a ilością energii którą zużyjesz na zasilanie pompy. Jak myślisz ile musiałbyś podać parametrów, żeby dało się zbudować model który by to zasymulował? Nie chce Ci się zmierzyć doświadczalnie?

Reply to
Konrad Anikiel

Nie no, będzie teraz zbierana charakterystyka temperatur (zbiornik, zasilanie, powrót)l i prędkości, myślę że właśnie doświadczenie uda się dobrać odpowiednią prędkość.

Reply to
Marek

W dniu 2015-03-01 o 23:22, Marek pisze:

3000 litrów, łatwo nie będzie :>
Reply to
PeJot

Dnia Sun, 01 Mar 2015 19:17:42 +0100, Marek napisał(a):

Twoj zwoj drutu ? Raczej bez znaczenia. Drut zawiera ciepla ile zawiera, i ta ilosc podgrzewa wode o te sama temperature, niezaleznie od przeplywu.

Owszem, jak bedziesz wolno chlodzil, to pojemnik z drutem bedzie goracy, wiec pewnie straty ciepla do otoczenia beda wieksze. Ale drutu pewnie nie wolno chlodzic zbyt szybko.

A ta woda to do czego ? Bo jesli pootrzebujesz wody w roznych temperaturach, to moze miec sens kilka pojemnikow.

A tak swoja droga ... moze jakas maszynka do wyzarzania w przeciwpradzie ? :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.