Robot ze starozytnej Grecji

Taki ciekawy mechanizm programowany wymyslono w starożytnej Grecji:

formatting link
Znany jest także mechanizm z Antykithiry:
formatting link
Zastanawia mnie to, dlaczego w starozytnosci nie wymyslono wielu prostych urządzeń, np: latającego wahadła, do mierzenia czasu:
formatting link
?v=XTxnFPDeb2U WM

Reply to
WM
Loading thread data ...

W dniu 2010-10-26 11:56, WM pisze:

Skąd wiesz, że nie wymyślono ? Po przejściu przez Europę Rzymian, Hunów, Wandalów, Gotów, Anglów, Sasów, Longobardów, Alanów, Awarów, Arabów, Bułgarów, Normanów, Madziarów, Słowian etc niewiele przetrwało do czasów gdy obrona cywilizacji stężała na tyle, że kolejną falę barbarzyńców odparto pod Legnicą i można było spokojnie rozwijać naukę. Wcześniej nauka wyglądała tak jak w przypadku Awicenny. Szesnastolatek dorwał się do biblioteki emira, przeczytał całą spuściznę Greków i Chorezmijczyków, a potem sfajczył bibliotekę i napisał swoją książkę, dzięki której jest dziś uważany za ojca medycyny. Nie mamy pewności czy ten sam numer nie wyciął wynalazca wahadła Gerbert de Aurillac, czyli papież Sylwester II.

Reply to
Adam Moczulski

Adam Moczulski snipped-for-privacy@poczta.neostrada.pl> napisał(a):

Pierwsze słyszę, możesz podać źródło?

Włąściwości wahadła wykrył Galileusz, a do zegara zastosowali je pierwsi Christiaan Huygens i Adam Kochański. Ten drugi ponadto wymyślił wahadło na sprężynie (balans).

Pozdrawiam WM

Reply to
WM

WM napisal:

Aurillac udoskonalił abak.

Reply to
Jacek_P

Zaraz .. przeciez zegary sa znacznie starsze. Czym je wczesniej stabilizowano ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-10-27 09:47, WM pisze:

Gebert zbudował pierwszy zegar mechaniczny z wychwytem. Czy wychwyt to na pewno jeszcze nie wahadło ?

Reply to
Adam Moczulski

W dniu 2010-10-27 14:55, Dobi pisze:

Alż podobało, dlatego tytuł cesarza rzymskiego przetrwał do XXw. Mniej się podobalo niewolnictwo, stanowiące podstawe gospodarki Rzymu.

Reply to
Adam Moczulski

Adam Moczulski snipped-for-privacy@poczta.neostrada.pl> napisał(a):

To był kolebiący się mechanizm opóźniający, coś w tym stylu:

formatting link
Moim zdaniem to Kochański wprowadził istotną innowację w zegarze wahadłowym, wprowadzając spręzyste zawieszenie, dzięki temu amplituda wahań mogła się dopasowywać do energii aktualnie przekazanej wahadłu. Huygens zawiesił wahadło na sztywno, przez co miało stałe wychylenia i mogło uderzać w skrajnych polożeniach w wychwyt.

WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.