Tworzywo zamiast sprężyny

Szukam alternatywy dla taśmy sprężynowej. Taki system do składowania użytecznych odpadów płyt chcę zrobić. Jak widać formatki będą stać na walcach. Aby się nie przewróciły to wymyśliłem takie płaskie sprężyny. Zrobiłem z ABS (te standardowe obrzeże meblowe o szerokości 42 mm i grubości 2 mm). Ale po dłuższym czasie odgięte już nie powraca do zadanego na ciepło kształtu. Sprężyna odgięta będzie max na 40 mm, ma przytrzymać płytę

3-38 mm. Czego szukać z tworzyw sztucznych? Z takich osiągalnych to widzę poliwęglan. Ale czy on da się uformować na ciepło w taki łuk?

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

PC da się tak uformować na ciepło, ale nie jestem przekonany, czy za jakiś czas też się plastycznie nie zdeformuje. Może jakieś cienkie płyty kompozytowe?

Dlaczego w sumie, chcesz to dociskać do tablicy? Nie wystarczy taka "podkładka/krążek" z tworzywa / metalu, o odpowiedniej średnicy (>2 odległości pomiędzy otworai w tablicy) mocowana na tych walcach?

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2021-06-28 o 01:01, Marcin Debowski pisze:

Tak, ale to nie rozwiązuje problemu dociskania formatek różnej grubości do tablicy. Pewnie coś podobnego zrobię i będę wciskał kostki pianki.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

No ale właśnie dlaczego chcesz je dociskać? Opierają się na dolnych kołkach, mała krawedź wystarczy i nie zjadą. U góry dowolne coś (krążek, pasek) zabezpieczający przed wypadnięciem (siła żadna) i powinno być ok. No chyba, że tablica na suficie.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2021-06-28 o 08:53, Marcin Debowski pisze:

Bo jak są po skosie, to się wyginają. No i oczywiście nie jest to jakaś niezbędna rzecz. Tylko jak już wziąłem się za ten bałagan w odpadach, to chciałem to zrobić jak najlepiej.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

niedziela, 27 czerwca 2021 o 23:12:32 UTC+2 snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Jeśli te kształtki nie są ze złota albo platyny to przyda ci się alternatywa dla mózgu. Kształtki ze wszystkiego poza platyna i złotem ustawia się na podłodze przy ścianie. Teoretycznie może być i półka żeby na płasko leżały. Ale z półką dodatkowa praca a ściana i podłoga już są. Z pamiętnika leniwego człowieka. Jeśli możesz użyć gwoździ albo wkrętów użył gwoździ. Prostsze w użyciu. Jeśli jednak już się uparłeś żeby się bez sensu narobić to dlaczego nie użyjesz sprężyn stalowych? Robisz rysunek, dajesz do firmy robiącej sprężyny. Za tydzień placisz, odbierasz i sie cieszysz.

Reply to
Zenek Kapelinder

To może łatwiej jednak będą krązki dociskane na cylindrach sprężynkami?

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2021-06-28 o 14:40, Marcin Debowski pisze:

Też myślałem o tym, ale... Znowu sprężynki, które trzeba zamówić, a tych mocowań będzie kilkadziesiąt. Ten sam krążek może dociskać dwa elementy o różnych grubościach. No i nie może być to krążek, bo aby wyjąc element musiałbym go zdjąc/ odkręcić. Ale tu można zastosować elipsę czy prostokąt, po obróceniu o

90° zyskujemy dostęp do formatki.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Dnia Mon, 28 Jun 2021 14:59:03 +0200, Robert Wańkowski napisał(a):

Ewentualnie krążek eliptyczny z kołnierzem. Ale też musiałby być dokładnie na grubość detalu i (raczej) nie łapałby dwóch detali na raz.

Reply to
Adam

To może jeszcze inaczej... grube te formatki bedą? Bo jeśli nie aż tak - a chyba nie skoro się wyginają, to może tablica obita blachą i magnesiki neodymowe (dodatkowo, poza kołkami rzecz jasna).

Reply to
Marcin Debowski

A nie prościej z rury PCV sztywności min SN8 wyciąć takie paski? Przy średnicy rury 300-400 mm da sie taki efekt uzyskać. (końcówkę na gorąco wyprostujesz).

Robak

Reply to
Sir_Robak

W dniu 2021-06-27 o 23:12, Robert Wańkowski pisze:

Chyba prościej zrobić sprężyny *stalowe* i obłożyć je tworzywem, choćby koszulką termokurczliwą.

Reply to
PeJot

W dniu 2021-07-02 o 21:18, PeJot pisze:

Tylko czy zachowa sprężystość odgięta od spoczynkowej pozycji o 40 mm?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2021-07-02 o 14:20, Sir_Robak pisze:

Tylko czy zachowa sprężystość odgięta od spoczynkowej pozycji o 40 mm?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2021-07-03 o 07:56, Robert Wańkowski pisze:

Odpowiedź nie do tej wiadomości.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2021-07-03 o 07:59, Robert Wańkowski pisze:

Nie masz pod ręką kawałka? Przejdź sie na 1 większą budowę dostaniesz odcięty kawałek i zobaczysz przy 400 to już naprawdę mocny kawałek plastiku ;)

Robak

Reply to
Sir_Robak

W dniu 2021-06-27 o 23:12, Robert Wańkowski pisze:

Kup nóżkę blokującą drzwi, kosztuje 6 zł w Castoramie. Zamiast do podłogi, będzie gumę dociskać do płyty.

formatting link

WM

Reply to
WM

W dniu 2021-07-05 o 19:44, WM pisze:

Wydaje się ciekawe to rozwiązanie. Na Allegro są za mniej niż 3 zł. Tylko w pozycji ze zdjęcia sprężyny są w spoczynku. Ale może zgiąwszy koniec nóżki uzyskamy napięcie sprężyny w tej pozycji. Podotykam w markecie na żywo.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Ale wez taki kawalek, obciaz jakims odwaznikiem, zmierz o ile sie ugial ... i poczekaj tydzien. Po tygodniu zmierz ponownie, zdejmij odwaznik, zmierz do jakiej pozycji wrocil ... i znow poczekaj tydzien.

A tu w dodatku znow nam grozi +30 :-)

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-07-06 o 07:44, Robert Wańkowski pisze:

Kiepsko się gnie taka rurka, proponuję inne rozwiązanie.

Wystarczy obrócić kąt zamocowania stopki urządzenia. Przymocuj do ściany (różowej na zdjęciu) drewniany klin, ostrzem w kierunku składowanej płyty. Do tego klina zamocuj nóżkę, a wtedy sprężyna będzie pracować.

WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.