Jaki silnik elektryczny zamiast spalinowego?

Witam Spróbuję wyszczególnić o co mi dokładnie chodzi. Powoli kończę swojego "Wicherka" w wersji "10". Dla nie wtajemniczonych to taki prosty modelik konstrukcyjny o rozpiętości 110 cm i długości 72 cm. Według opisu i planów jakie posiadam jego waga powinna oscylować w okolicy 300 gram i według autora projektu do napędu należy użyć silnika 1.0 cm3. Ja natomiast pomyślałem że chyba bym wolał jakiś elektryczny ale zupełnie nie wiem jakie są "przeliczenia" cm3 na typ silnika elektrycznego. Czy popularne silniki "400" lub większe "480" są odpowiednikiem tego spalinowego 1.0 cm3 ? A może są za słabe i musze rozglądać się za jakimś trój-fazowym ale jakiego typu i mocy ? Na koniec w ramach podpowiedzi, w czasach kiedy Pan Schier projektował "Wicherka" silniki na pewno nie były tak sprawne (wysilone) jak w dzisiejszych czasach, a więc ten proponowany 1.0 cm3 pewnie miał troszkę mniejsza moc niż obecnie produkowane.

Pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa
Loading thread data ...

formatting link

Ja mam wlasnie taki silnik i regulator, tylko kupilem ten 25A a nie 18A byl niewiele drozszy. I jestem bardzo zadowolony, latam tym w malym gornoplacie, okolo metr rozp. nie wiem jaka masa ale mysle ze z 600-700 gram, a ciagu mam gdzies prawie tyle co masa modelu, latam na zwyklych akku 8cell, mam zamiar niedlugo sie przesiasc na Li-pol jak kupie ladowarke wtedy to bedzie mozliwy zawis na smigle, ( bo moje akku ktore teraz mam waza prawie 200 gram )

Reply to
rom3k

witam. Zestaw silnik i regulator w

formatting link
kosztuje 110zł i ciąg do 750gram

Pozdrowienia z Krakowa Moja strona

formatting link

formatting link
>

Reply to
A.Bodzioch

Witam Doman wrote: [ciach]

Dzięki za sugestię. A tak przy okazji dlaczego do niektórych silników stosuje sie przekładnie do do innych nie? Czyżby duże śmigła wolnoobrotowe były sprawniejsze i w ten sposób "poprawia" się osiągi silnika elektrycznego? Bo do bezszczotkowych nie widziałem aby była proponowana przekładnia czyli kręcą śmigłem z wysokimi obrotami i to normalnie lata.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa

Jeśli Twój model waży ok 300 g to aku Li-pol 1700mAh ważą ok 120 g do tego regler 3 fazowy ok 20 g,silnik bezszczotkowy ok 50 g i odbiornik i serwa to ok

60 g razem waga startowa ok 600 g i wystarczy napęd o ciągu ok 300 gram minimum a to da Ci każdy silnik bezszczotkowy z allegro nawet dwa razy tyle.Nie pakuj sie w silniki klasy 400 to zabytek i ciezar a daje z biedą 300 g ciągu.To samo zapomnij o aku NiMh i to jeszcze KAN to już nie ta jakośc i duża waga.Aku Li-pol 1700 mAh umozliwi Ci lot przez ok 8 min a nawet więcej.Na napęd szczotkowy szkoda kasy.
Reply to
Marian

Użytkownik Addriano napisał:

Nie ma wtyczki do balancera.. skreslam go

Reply to
AlexY

dłuższy ponieważ to opieram o dane statyczne a w locie zespół napędowy bierze o wiele mniej prądu inaczej wygląda to przy heli którymi przeważnie sie zajmuję. Porównując naped szczotkowy z bezszczotkowym to zastanawiam sie czy ten pierwszy ma jakiekolwiek zalety na dzień dzisiejszy ale chyba nie dlatego nie ma sensu stosowania go chyba, że sie posiada już taki zespół to szkoda wyrzucić.Z napedu bezszczotkowego własnej roboty przy wadze silnika ok 70 g mozna wycisnąc ok. 1400 g ciągu czego napewno nie osiągnie sie przy nap. szczotkowym.Nie znam parametrów statycznych ciągu mozliwego do uzyskania przez silniki spalinowe o pojemności 1-3 cm3 ale chyba bezszczotka je przegania zważywszy ,że pojemności, waga i cena ogniw Li-pol nadal ewoulują.

Reply to
Marian

Użytkownik AlexY napisał:

Witam. To ja jestem tym "jednym gościem co pisze ze uzywa ich od pół roku" :-) Pakiet nie posiada wyprowadzeń do balancera, ale nie jest problemem dorobić je sobie. Tak jak pisałem w recenzji po dłuższej eksploatacji doszedłem do wniosku, że wypadałoby zbalansować ogniwa i przy okazji wyprowadzić sobie wtyczkę do balacera. Po pomiarach ogniw w obu pakietach odpusciłem sobie wyprowadzanie kabelków. W obu pakietach ogniwa trzymają równe napięcia z dokładnością do 0,01V i to zarówno po naładowaniu jak i po rozładowaniu. Nie wiem, czy to tylko ja miałem takiego fuxa i trafiłem na tak równe ogniwa, czy są one tak dobrej jakosci. jedyne co mogę im "zarzucić" to mniejsza gęstość energii w porównaniu z lipolami, ale z pewnością znacznie lepszy współczynnik skąpstwa liczony w [mAh/zł] ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.