zapieczona

Powitanko,

Jak wiadomo, jednym ze sposobów na zapieczoną śrubę jest podgrzanie jej palnikiem. Są nawet stosowne podgrzewacze indukcyjne. Wszystko jedno jaką technologią, ale właściwie dlaczego to działa. Metal pod wpływem ciepła rozszerza się, więc powinien jeszcze mocniej trzymać się w nagwintowanym otworze.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Moze dlatego dziala ze produkty korozji w wysokiej temperaturze szybciej traca wlasciwosci mechaniczne niz material sruby. Rownie skuteczne chocia trwajace o wiele dluzej jest namoczenie w nafcie albo oleju napedowym. W warunkach kiedy nie ma mozliwosci zamoczenia wystarczajace jest polozenie szmatki zmoczonej ww preparatami. Sa i dedykowane pakowane w pojemniki plyny. Czesto sa nieprawidlowo stosowane przez mechanikow samochodowych. Popryskaja i zaraz zaczynaja odkrecac. Potem mowia ze tak bylo zapieczone ze nie dalo rady odkrecic i sie sruba urwala. A jak by zostawili na dwie godziny to by sie odkrecilo.

Reply to
4kogutek44

W dniu poniedziałek, 16 września 2019 09:33:48 UTC+9 użytkownik Pawel "O'Pajak" napisał:

Tam jest kilka zjawisk, a które jest najważniejsze- zależy kogo spytasz. Jak dla mnie to różnica w roszerzalności cieplnej, po pierwsze z powodu nierównomiernego rozgrzewania, po drugie z powodu różnych materiałów śruby, nakrętki albo korpusu maszyny) i tego co siedzi w szparze, znaczy tlenków, zaschniętych syfów itd. Wystarczy żeby coś roszerzyło się cieplnie odrobinę bardziej niż reszta, a kruchy materiał w szparze (ewentualnie słabe zgrzewy dyfuzyjne które tam powstały) popękają.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2019-09-16 o 05:05, Konrad Anikiel pisze:

No ale podgrzewana śruba rozgrzewa się szybciej, niż blok silnika, czy fragment karoserii/zawieszenia. Tak na logikę to pogrzałbym wszystko, po czym schłodził śrubę.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Tak, ale nawet jeśli rozszerzanie śruby idzie w "złym" kierunku to różnice we wsp. rozszerzalności cieplnej generują naprężenia. Tlenki metali mają zwykle 10-30x mniejszy współczynnik od metalu/stopu źródłowego. Pewnie w niektórych przypadkach wystarczy, zby skruszyć coś tu i ówdzie.

Reply to
Marcin Debowski

Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:qlr293$lq4$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2019-09-16 o 05:05, Konrad Anikiel pisze:

Ale dziala :-)

Jak najbardziej ... tylko trudno to zrobic w miare szybko. Zreszta nagrzac sama srube tez imo trudno. A moze to byl dobry pomysl na odkrecenie nakretki ?

No i ... czy nie nastapi zakleszczenie na dlugosci gwintu, gdy sruba bedzie skrocona, a obudowa/nakretka wydluzone ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-09-16 o 02:33, Pawel "O'Pajak" pisze:

Nakrętka jest pusta w środku (torus) więc podgrzanie zwiększa obwód tego torusa bo nic go nie trzyma do środka

śruba jest prętem pełnym aż do samego środka więc jej obwód nie większa się identycznie jak wewnętrzny obwód nakrętki przy identycznym podgrzaniu. Różnica rozszerzeń powoduje odkleszczenie. Jeżeli doda się do tego kruszenie produktów korozji to mamy efekt

Reply to
Roman Rogóż

Dnia Sun, 29 Sep 2019 22:07:05 +0200, Roman Rogóż napisał(a):

Ale zapewne chodzi o srube wkrecona w jakis solidny korpus. I grzejemy srube a nie korpus.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-09-29 o 23:04, J.F. pisze:

Korpus z duralu dwa razy lepiej się rozszerza cieplnie od stali.

WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.