Jak to jest z profilem w akrobatach

Witam,

może pytanie jest banalne, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Dotychczas miałem kilka modeli, najczęściej motoszybowców czy trenera - i zawsze profil skrzydła był na zasadzie: łuk z góry, wklęsłość albo prosto z dołu. Rozumiem że wg fizyki powietrze przelatujące szybciej wzdłuż łuku u góry tworzy niższe ciśnienie dające siłę nośną.

Teraz składam model z EPP co się zowie Funky - produkcja Cemech i trochę dziwię się, że profil sakrzydeł to chamski kawał EPP, bez żadnych wygięć - zwykła docięta płyta.

I właśniwe pytanie: Z czego tu jest siła nośna?

Rozumiem że napęd powinien unosić ten model na śmigle nawet i będzie latał, ale chyba pośród prawdziwych samolotów trudno o takie dziwactwo, co to będzie siłę nośną czerpało jedynie ze śmigła. Domyślam się też że ważny jest kąt natarcia skrzydła - na zasadzie ręki wystawianej z okna samochodu podczas jazdy. Będę wdzięczny za uwagi.

Rzecz druga: czy lotki w takim akrobacie EPP w pozycji 0 mam zrobić na płasko ze skrzydłem? Zamierzam zastosować jedno serwo, a więc nie będę miał możliwości zabawy z klapolotkami i regulowania wygodnego tego nachylenia później. Pewnie siłę nośną dałoby się większą wyciągnąć jakby loki obie były lekko w dół, ale wtedy kiszka z lataniem na plecach...

Reply to
Ukiel
Loading thread data ...

z kata natarcia, nawet drzwi od szafy moga leciec, ale generuja bardzo turbulentny przeplyw oraz bardzo duzy opor, ale sile nosna takze, wiec moga leciec, tak samo jest w Twoim modelu, gdzie nie liczy sie doskonalosc, bo nadrobi to i tak silnik.

extra 300 chyba wisi na silniku, su -27 takze ;) No ale aerodynamika Twojego modelu rzadzi sie troche innymi prawami (m. in. ekonomicznymi, latwa,szybka tania budowa ) niz duzych samolotow.

jak wyzej

ale po co Ci klapy w samolocie ktory lata 12km/h i jest ze styropianu? ;-) To jest zabawa a nie walka o osiagi.

Reply to
tomla

Witaj!

U mnie na stronie masz opis składania Funky ( z firmy Cemech). Lotki i stery ustawiasz na "zero", wbrew pozorom po wyłączeniu silnika model nie spada jak cegłówka na dół, ale szybuje ;-)) Model naprawdę super lata, ja i koledzy jestesmy z niego bardzo zadowoleni. Na mojej stronie w dziale Video masz link z lotów tym modelem

Pozdrawiam Marek GG: 1299639

***
formatting link
*
**
Reply to
Marek - Yak

dziwię się, że profil sakrzydeł to chamski kawał EPP, bez żadnych

Zastanow sie skad sila nosna w akrobatach o profilu symetrycznym ;-)Zwykla plaska plytka to rowniez profil tyle ze wlasnie symetryczny. ;-)

Reply to
Arkadiusz Mania

Toteż właśnie od początku korzystam z tej strony, bo kartka od Cemechu jest pożyteczna jak schemat od TV zamiast instrukcji obsługi!

Bardzo raduje taka czujność i chęć pomocy,

serdecznie pozdrawiam,

Kamil.

Reply to
Ukiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.