[kolej] sterowanie do makiety

Witam wszystkie dzieciaki w piaskownicy :) Od jakiegos czasu czytuje Wasza grupe a teraz przyszla pora na zadanie paru pytan. Jestem w trakcie budowy "makiety" (choc moze powinienem powiedziec "wesolego miasteczka"). Jestem na etapie projektowania ukladu sterowania ruchem pociagow. To bedzie bardzo prosty uklad z dwoma pociagami poruszajacymi sie na dwoch trasach na przemian. Pytania mam nastepujace:

  1. Czy konieczne jest robienie ukladu z duza iloscia sygnalow zwrotnych w rodzaju rzeczywiste polozenie zwrotnic czy wystarczy uklad, w ktorym zakladam, ze jak przelaczylem zwrotnice to ona rzeczywiscie to wykonala?
  2. nie wiem jak jest z szybkoscia dzialania roznych ukladow (szczegolnie zwrotnic). Spodziewam sie, ze nalezy stosowac uklady opozniajace w celu unikniecia tzw "wyscigow" lub szybkiego przelaczania zwrotnic tam i z powrotem. Czy tak?
  3. Jak lepiej: Cyfrowka czy przekazniki? Na cyfrowce znam sie lepiej niz na przekaznikach.

Pozdrawiam Danek <><

Reply to
Danek
Loading thread data ...

Czy twoje zwrotnice sa w stanie generowac sygnaly zwrotne (niektore potrafia)? Ale tak czy inaczej to chyba zbytek. O ile impuls sterujacy jest dostatecznie dlugi.

Zwrotnica dziala jak przerzutnik RS wiec wyscigi raczej nie wystepuja. Masz jakies inne?

Podlacz do komputera.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Krzysztof Rudnik nasmarowal(a) w news:bqg10r$1d05$ snipped-for-privacy@news.atman.pl:

Owszem potrafia :)

Aha.

To zrozumiale. 0.5 sek styknie?

No wlasnie mam tak "wymyslony" uklad, ze stany jednych zwrotnic zaleza np od stanu innych zwrotnic i swojego wlasnego stanu. Przy przelaczeniu dwoch zwrotnic jesli jedna z nich przelaczy sie za szybko to zmieniaja sie warunki przelaczenia drugiej z nich i sie ta druga nie przelacza. Ale chyba unikne tego problemu nie uzywajac sygnalow zwrotnych ze zwrotnic (lub zwroconych sygnalow zwrotnych zwracanych przez zwrotnice :) tylko zadajac stany zwrotnic "odgornie".

Tyle ze jeszcze od stanu niektorych zwrotnic zaleza kolorki na sygnalizatorze i ewentualny brak napiecia w odcinku izolowanym. Ale to tez chyba zrobie "odgornie". Kurcze brzmi to troche jak centralne sterowanie gospodarka :/

Niestety niewykonalne ze wzgledow nietechnicznych. Poza tym zbyt proste te funkcje nawet na 8051 ;) Teraz to mi sie wydaje, ze nawet uklady cyfrowe beda zbyt skomplikowane :)

I jeszcze jedno pytanko: w jaki sposob radzicie sobie z wykrywaniem obecnosci pociagu? Mysle nad kontaktronami pod torami i magnesikami pod lokomotywami, ale to niestety pokazuje raczej, ze pociag przejechal niz ze jest na torze. Jakisik inkszy sposobik by siem przydal....

Pozdrawiam Danek <><

Reply to
Danek

Chyba najlepiej sprawdzic pobor pradu na izolowanym odcinku. Tak jak dziala prawdziwa blokada. Jest wtedy problem jak pociag stoi i nie jest zasilany, ale jakby dodac do stalego pradu zasilajacego jakis maly prad zmienny, nie wplywajacy na silnik, to mozna by wykrywac nawet stojacy pociag. No, ale wykryje tylko lokomotywe, nie wykryje wagonow.

Wykrywanie przejechania tez nie jest zle, ale potrzebna bylaby jakas logika do sledzenia, trzeba pamietac gdzie ostatnio widziano dany pociag.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.