ładowarka LI-pol

Witam . Ostatnio spotkałem gotowy układ ładowarki ,w postaci jednego scalaka ładuje jedną cele ,z prądem do 0.8 A . I zastanawiam się czy nie ma żadnych przeciwskazań przy połączeniu szergowym (np. 3) ładowarek li-xxx ? Mielibyśmy defacto ładowarke z balansem napięć na celach .

Reply to
eeemil
Loading thread data ...

Balancer to przystawka do ładowarki Li-pol .Poszukaj we wcześniejszych postach z czerwca Pod tytułem Balancer podana była strona Czecha z prosta ładowarka i balancerem do Li pol.Zrobiłem i działa bardzo dobrze

Reply to
Marian

nie ma przeciwskazan do polaczenia trzech takich ladowarek, ale kazda z nich musi miec swoje zrodlo pradu, np. uzwojenie wtorne trafa, mostek i kondensator. Nie mozesz ich zasilic z jednego zrodla pradu, a wiec ladowanie samochodowe staje sie trudne - trzeba przetwornice. pozdr Darek_J

Reply to
Darek_J

eeemil napisał(a):

Ładowanie trzema ładowarkami jest możliwe jednak trochę bez sensu. We wszystkich obecnie sprzedawanych pakietach LiPo przewody balansujące mają małą średnicę i co za tym idzie mogą przenieść małe prądy. Po prostu jest to tak pomyślane, że ładujesz pakiet poprzez konektorki odbiorcze ( wysokoprądowe ) a na konektorkach balansu pojawia się tylko mały prąd wyrównawczy.

Radek

Reply to
Radek W

Darek_J napisał(a):

Darku możesz uzasadnić dlaczego nie można użyć jednego źródła prądu ?

Jak podłączysz 3 niezależne ładowarki do akumulatora samochodowego będzie ok ? Jak każdą z tych ładowarek będziesz ładował 1 cele LiPo będzie OK ? A teraz połącz te celki szeregowo( w pakiet ), wyrzuć niepotrzebne przewody i masz połączone w szereg wyjścia ładowarek.

Myślę, że źle zrozumiałeś intencję Emila. Emilowi chodzi o to by np. ładować 3 celki LiPo przy pomocy 4 wyprowadzonych przewodów ( przewodów balansu ).

Czyli od strony źródła zasilania mamy ładowarki połączone równolegle, od strony pakietu w szereg.

Wydaje mi się, że tylko trzeba zadbać tylko o odpowiednio wydajne źródło prądu. Napięcia nie musisz podbijać bo każda ładowarka na wyjściu widzi 1 cele LiPo.

Problemem jest tylko to, że możesz ładować małymi prądami bo przewody balansu zwykle są dość cienkie.

Radek

Reply to
Radek W

Po zapoznaniu się z uproszczonym schematem który dostałem do Darka_J na priv muszę przyznać mu rację.

Ja uczyniłem założenie że ładowarka to taka "czarna skrzynka", natomiast w rzeczywistości "+" zasilania sterowany przez tranzystor, a masa "-" stanowi w większości przypadow "wspólną szynę" dla "-" zasilania , "-" ładowanej celi i elektroniki ładowarki.

Podłączenie szeregowo ładowarek spowoduje, że ładowarka nr 2 ( jej biegun "+") będzie zwierana do masy zasilania poprzez biegun "-" ładowarki nr.1 ( opisywana wcześniej wspólna szyna ). Co więcej "+" akumulatora nr 2 będzie zwarty do "-" poprzez ładowarkę nr 1.

Podobnie będzie z ładowarką nr 3, ta jest zwierana do masy( jej wyjśce ) przez ładowarkę nr 2. Ładowarka nr 2 również zwiera celę nr 3.

Tak więc w efekcie otrzymalibyśmy przy próbie ładowania 3 ogniw 3 ładowarkami - 2 uszkodzone ładowarki - 2 uszkodzone cele

Radek

Reply to
Radek W

Użytkownik Radek W napisał:

Dlatego wyrażnie napisałem o połączeniu SZEREGOWYM ładowarek . Wadą takiego połączenia jest to że potrzebujesz większe napięcie zasilania (min 16 V dla pakietu 3s) i są większe straty mocy (na każdej ładowarce jest spadek napięcia) natomiast zaleta to balans cel ,bo każda ma napięcie stabilizowane osobno .

W każdym razie poskładałem to już do kupy ,w postaci trzech ładowarek na LM317 i narazie działa bez problemu .

Reply to
eeemil

Użytkownik eeemil napisał: [..]

Balancer bocznikuje naladowane ogniwo a Twoja potrojna ladowarka nie, tak ze ladowanie skonczy sie w momencie naladowania sie ogniwa o najmniejszej pojemnosci, sugeruje jednak zakup/wykonanie balancera. LM317 nie ma rownoleglego stabilizatora napiecia (tym w istocie jest balancer)

Reply to
AlexY

Radek W napisał(a): > Ładowanie trzema ładowarkami jest możliwe jednak trochę bez sensu. > We wszystkich obecnie sprzedawanych pakietach LiPo przewody balansujące > mają małą średnicę i co za tym idzie mogą przenieść małe prądy. > Po prostu jest to tak pomyślane, że ładujesz pakiet poprzez konektorki > odbiorcze ( wysokoprądowe ) a na konektorkach balansu pojawia się tylko > mały prąd wyrównawczy. >

Witam

Moim zdaniem te grube przewody są potrzebne tylko do rozładowywania np. prądem 20C. Przewody do balancera przy bateriach pojemności rzędu 2 Ah wystarczą do ładowania prądem 1C - to tylko 2A.

Piotr

Reply to
Piotr Piechota

Witam jak piszecie to rozwiazlem problem w sposób następujący :

1-elementem jest przetwornica z 12 V na 3 x 7 V uzwojenia wtórne są połączone szeregowo 2- układ ładowarki wykonującej czyli ograniczenie prądowe i napięciowe . Marek S
Reply to
Marek S

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.