lotki i V na 2 kanalach

Obecnie latam modelem szybowca ze sterem kierunku i wysokosci na aparaturze

2 kanalowej. Wszystko dziala ok i sie fajnie lata. Prawdopodobnie jednak za jakis czas bede mial fajnego szybowca z lotkami i usterzeniem V. Przez jakis czas (zanim nei dozbieram na lepsza aparatrke) chialbym polatac na 2 kanalach. Jaka radzicie konfiguracje? Myslalem, zeby na sterze kierunku dac dwa serwa w lotkach (dzialajace na przemian) a na stzrerze wysokosci polaczone razem lotki usterzenia V. Jakies inne propozycje? Moze lotki uszywnic i uzyc miksera na tyl? A moze lotki + mikser?
Reply to
sector
Loading thread data ...

Oj,oj, oj - aż się szybowcowe serce kraje jak się czyta o takich opiniach. Jedynie, gdy warunki finansowe zmuszają do oszczędności, można to usprawiedliwić. Z punktu widzenia własności lotnych - straszna bzdura. Niestety rozpowszechniona...

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Jeżeli masz do dyspozycji tylko 2 kanały, to nie pozostaje Ci nic innego, jak pójść za propozycją PeTera i na początek zrobić na jednam kanale wysokość a na drugim lotki. Jest to jednak rozwiązanie prowizoryczne i buduj model tak, by w miarę zmiany nadajnika można było użyć statecznika motylkowego zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli jako steru wysokości i kierunku. Czy w przyszłości zmiksujesz kierunek z lotkami czy nie, pozostawiam Tobie. Ja nie miksuje, tylko staram się poprawnie sterować i kierunkiem i lotkami jednocześnie. Jednak mikser kierunku z lotkami nie może być podłączony na stałe, tylko jeśli już, to mikser musi być odłączany przełącznikiem (tzw. combiswitch)!

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Nie ma znaczenia czy to statecznik motylkowy czy klasyczny. Ster kierunku i tam i tu jest tak samo używany. Tyle, że w motylku jego działanie jest nieco mniej precyzyjne, co daje się za pomocą dobrej aparatury (różnicowanie wychyleń) kompensować. Szczególnie w termice ster kierunku pomaga w krążeniu bez zbytniej straty wysokości. Także przy starcie z windy czy gumy jest niemal nieodzowny do korygowania podczas tendencji do zmiany kierunku startu. Oj na ten temat można by napisać cały artykuł...

Przyjedź na piknik na Zarze. Chętnie się swymi wiadomościami i doświadczeniami podzielę.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Nigdy nie latałem z gumy - wiec jeżeli to co napisałem nie jest ścisłe - doswiadczeńsi - skorygujcie mnie. Moim zdaniem lotki nie wywołują bezposrednio zmiany kierunku - lecz przechylają model - który zeslizguje się w stronę pochylonego płata. Ponieważ sterczacy statecznik pionowy stawia w powietrzu opór - model zakręca w tę stronę. Dlatego modele sterowane lotkami powinny mieć wiekszy statecznik pionowy, od tych kierowanych sterem kierunku. Inna sytuacja jest przy startach z gumy - tam siła ciągnąca zaczepiona przed środkiem oporu - przeciwstawi się tendencji do zakrecania modelu, a wychylenie lotek może doprowadzić do wykonania jednej, lub serii beczek na holu. Pozdrowienia

Reply to
Andrzej

Cześć,

startując za windą czy na holu gumowym, lotki nie nadają się prawie do korygowania toru lotu gdyż ich główne działanie powoduje zmianę położenia modelu wzłóż jego osi poprzecznej, a nie wzdłóżnej.

Gdy nie masz steru kierunku, należy zastosować możliwie przednie położenie haka, by tendencja do niekontrolowanej zmiany kierunku lotu była niewielka. Okupuje się to mniejszą niż normalnie wysokością startu.

Co do dużego lotnictwa - nam modelarzom przydaje się lot szkolny na np. szybowcu. Bardzo szybko nauczymy się wtedy używania do zmiany kierunku lotu steru kierunku a lotek tylko do utrzymania kulki chyłomierza w środku i tym samym zapobiegania "wyślizgiwaniu" się szybowca z zakrętu. W szybowcu / samolocie nie powinniśmy odczuwać siły odśrodkowejtak jak na zakręcie w samochodzie. Raczej jak na motocyklu - promień zakrętu jest zawsze adekwatny do wychylenia się motocykla (roweru). Teraz wyobraźcie sobie zakręt rowerem czy motocyklem, bez skręcania kierownicy - tylko poprzez samo wychylanie się. To jest taka całkie niezła analogia, tyle że w modelu nie siedzicie i nie czujecie Najważniejszym Przyrządem Pokładowym (czyli tyłkiem pilota) co się z nim dzieje.

Także w locie szybowcem na holu, lotek używamy do korekcji położenia szybowca w osi poprzecznej a steru kierunku do korekcji kierunku.

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrp_de

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.