latajace skrzydlo i stery kierunku

Czesc

Mam teraz drugie latajace skrzydlo w mojej "karierze" modelarskiej. Ogladalem tez plany kilku takich modeli i zaden nie ma steru kierunku. Owszem sa winglety, ale steru nie ma. Czemu w latajacych skrzydlach nie stosuje sie tego steru ? Domyslam sie ze nawet gdyby był, to przy typowych proporcjach takich modeli, ramie sily byloby za małe i ster taki bylby nieskuteczny. Dobrze mysle ?

Reply to
-=\Pioter/=-
Loading thread data ...

Stosuje się tzw. "drag rudder" czyli płaszczyzny sterowe na końcach skrzydła działające tak jak lotki, tylko składające się z dwóch równoległych płaszczyzn wychylających się jednocześnie do góry i na dół

Reply to
Piotr Konopka

Witaj -=Pioter/=-,

W Twoim liście datowanym 9 maja 2005 (09:29:22) można przeczytać:

W zasadzie dobrze kombinujesz ale do stwierdzenia że "zaden nie ma steru kierunku" to ja bym się nie posunął. Widziałem przynajmniej dwie konstrukcje w których zastosowano ster kierunku lub lotki działające jak ster kierunku. Kiedyś w "MT" był opisany model latajacego skrzydła mogącego wykonać pełen program akrobacji w którym lotki składały się z dwu połówek górnej i dolnej. Poza tym w "FMT" widziałem model latajacego skrzydła "Das Bunte Hun" (chyba nie przekreciłam nazwy ???) posiadającego klasyczny ster kierunku w kadłubie.

Reply to
Teos

Tak sobie kombinowałem (jak kupie nadajnik z programowanymi mikserami ;> ) zeby nieuzywany kanal kierunku domiksowac do sterolotek. Cos w rodzaju: lewy drag (mode 2) w prawo -> kanal lotek w prawo + kanał steru wysokosci lekko w gore; lewy drag (mode 2) w lewo -> kanal lotek w lewo + kanał steru wysokosci lekko w gore. Co IMHO przy poziomym locie dawaloby lagodne skrety. Nie wiem tylko czy ma to sens i czy Optic 6 na ktorego ostrze sobie zeby, pozwoli mi na to.

Pozdrowienia

Piotr

Reply to
-=\Pioter/=-

Użytkownik -=\Pioter/=- napisał:

Stosuje sie stery które tak jak w dużych latających skrzydłach wychylają się tylko na zewnątrz (pojedyńczo),tzn np.: skręcasz wprawo to wychylasz prawy ster w winglecie na zewnątrz ,lewy wogle sie nie rusza . Aczkolwiek dla mnie skrzydełka to głownie na zbocze ,a tam raczej kierunek się nie przydaje.

Reply to
eeemil

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.