Zwalanie na skrzydlo w zakrecie

Czesc

mam model Cup-a z rcabc i zauwazylem ze moj egzemplarz ma silna tendencje do zwalania sie na skrzydlo w zakrecie. Chce np. skrecic w prawo, wychylam ster i model skreca, ale przy tym kladzie sie w bardzo gleboki prawy przechyl (w skrajnym przypadku 90 stopni) i jezeli brakuje wysokosci to wyjscie z tego stanu, zwala sie na ziemie. Analogicznie przy skrecie w lewo. Zrobilem mu nawet nowe skrzydlo ze styropianu, z nieco wiekszym nawet wzniosem niz oryginalne i jest to samo. Na co zwrocic uwage ? Kandydatami sa: kat zaklinowania plata lub polazenie s.c.

Piotr

Reply to
-=\Pioter/=-
Loading thread data ...

a model ma lotki, czy sam ster kierunku? zakaldam ze to drugie, ja bym poprostu nie dawal tyle "nogi" i przed wykonaniem zakretu trzeba zwiekszyc predkosc!! A jesli i to nie pomoze to dorob uszy, aczkolwiek jesli to KIT to raczej nie powinno byc problemow ;-/

T>

Reply to
tomla

Uzytkownik "-=\Pioter/=-" <piotr_k snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Czesc! Brak statecznosci poprzecznej. Czynniki mogace poprawic stan rzeczy:

  1. dodatni wznios skrzydel - zwiekszenie o pare stopni wplywa dodatnio na statecznosc poprzeczna
  2. skos skrzydel - zwiekszenie poprawia statecznosc
  3. zamocowanie na koncach skrzydel dodatkowych tarcz (to raczej nie wchodzi w gre przy tym modelu)
  4. obnizenie srodka ciezkosci masy ponizej srodka oporu bocznego.

Pozdrawiam Tomasz

formatting link

Reply to
Toms

Jak nie bedzie wialo za mocno w sobote, to sproboje przetestowac zmainy kata zaklinowania. Nauczylem sie latac modelami z lotkami, a zaczynalem od bezogonowca, wiec sterowanie samym sterem kierunku to dla mnie nowosc :>.

Reply to
-=\Pioter/=-

Witam Statecznik pionowy ma duże wyważenie aerodynamiczne. W momencie wychylenia steru na górze staecznika pionowego mamy duzy przyrost siły oporu, która daje moment( na ramieniu prawie równym wysokości steru kierunku) starajacy się powiększyc kąt natarcia skrzydła. Może to jest przyczyną zwalania się w zakręcie. Pozdrowienia.

Reply to
Paweł Pracki

Z tego by wynikalo ze trzeba by zmniejszyc kat zaklinowania płata, a nie powiekszac go.

Reply to
-=\Pioter/=-

Spróbował bym zrobić najpierw na próbe nowy ster kierunku bez kompensacji aerodynamicznej na górze i sprawdzić w locie.

Reply to
Paweł Pracki

To jest model zrobiony z zestawu

formatting link
powinien dobrze latac bez takich przerobek, tylko ja cos schrzaniłem pewnie :/

Reply to
-=\Pioter/=-

Cześć,

Model zapewne wyszedł cięższy niż podaje producent;-). Lataj szybciej a w zakrętach zaciągaj wysokość. Latanie na "rzęsach" przeciążonym modelem kończy się właśnie zwaleniem na skrzydło.

Pozdrawiam, Darek

Reply to
DAREKRC

Za ile ta kolumna ? :P A tak powaznie to kolega zbudowal model z tego zestawu i nie mial takich efektow. Cup latal bardzo ladnie wiec moje twierdzenie nie jest ani naiwne ani bezpodstawne. Niestety rozbil go w trzecim locie , troche przeze mnie. Namowilem go do zrobienia petli na wysokosci 15 m i prawie by sie uda³o, ale przy wychodzeniu z niej puscilo mocowanie jeden z zastrzalow i skrzydla sie zlozyly w powietrzu. Z wiadomym efektem :(. Niestety ewentualny material porownawczy wyladowal w kuble na smieci, wiec pozostaje mi teraz grupa dyskusyjna i rozwazania teoretyczne ;)

Reply to
-=\Pioter/=-

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.