Motoszybowiec - czy będzie dobrze? :)

Cześć, jako iż nie mam zbyt wiele doświadczenia z modelami szybowców/motoszybowców, chciałbym się zwrócić do Was z kilkoma pytaniami. Mianowicie przed chwilą zakończyłem budowę mojego pierwszego motoszybowca ( wcześniej tylko depronowce i spaliniaki ). Rozpiętość 1.8 m, profil płasko-wypukły ( aż głupio ale nie pamiętam już który ), kadłub od Andromedy, na ogonie motylek. Napęd stanowi CD-ROM o ciągu statycznym ok. 300-450 gram ( w zależności od zastosowanego pakietu ) Cały model gotowy do lotu waży 630 gram. I teraz tak. Że poleci to wiem, ale czy zastosowany napęd będzie wystarczający do dobrego wznoszenia? Jak to będzie szybowało, czy nie wyszedł trochę za ciężki? I jeszcze jedno mnie martwi. Środek ciężkości nie jest idealnie w

1/3 cięciwy płata, a jakieś 2 cm za nią, przy cięciwie 17.5 cm. Czy będzie to powodowało duże problemy w pilotażu i muszę go jeszcze doważyć, czy narazie sobie darować?

Dzięki!

Pozdrawiam! Tomek

Reply to
Vex
Loading thread data ...

Witam ciąg powinien wystarczyć ale koniecznie dowarzyć a nawet ja zawrze lekko przeważam dzięki temu uzyskuje dobra stabilność . Po oblataniu sprawdź doświadczalnie środek ciężkości Marek S

Reply to
Marek S

koniecznie dowaz, bo od razu go przeciagniesz, chyba ze latalbys od razu na oddanym dragu. Ale lepiej DOWAZ , albo przesun baterie, odbiornik, regulator, etc. jesli masz miejsce. Proponuje Ci , zrobic hak przed srodkiem ciezkosci i strzelic model z gumy a potem w powietrzu zobaczyc czy daje rade z silnikiem, przy okazji takiego strzalu po odczepieniu od gumy ,wytrymujesz sobie ster wysokosci. Ja tak robie i jak na razie nie rozbilem dwoch tak wyprobowanych modeli, natomiast wszelkie opcje z puszczaniem z reki( za malo czasu mijaja 3 sekundy jestes juz na ziemi, jak przeciegniesz to trup, jak przesadzisz to wbijesz silnik do kadluba) , lub z gorki w spokojny wiosenny/letni wieczor (szybowiec sobie leci przed ciebie i tracisz go z widzenia , nie wiesz jak jest wysoko(rozproszone swiatlo) i znow gleba ;) Dlatego szczerze polecam Ci gume, robisz saobie rundke i caly czas kontrolujesz szybola w zasiegu wzroku, kupilem caly peczek w pasmanterii za 12 zl.!

Powodzenia!

Reply to
tomla

Użytkownik "Vex" ...

...

...

Nie, to dobra waga.

...

To jeszcze zależy m.in. od szybkości strumienia zaśmigłowego. No i od definicji "dobrego wznoszenia". :)

Czyli ponad 45%. To najprawdopodobniej _bardzo dużo_ w przypadku "niestety nie pamiętam jakiego" profilu płasko-wypukłego.

Prawie na pewno tak.

Nie doważaj, tylko wyważ go.

A tak przy okazji - jak dobrałeś wielkość usterzenia - to też istotnie wpływa na zachowanie modelu.

Pozdrawiam,.

Kaper

formatting link

Reply to
Kaper

Dzięki za odpowiedzi. Co do wyważenia to już nie da się bardziej wszystkiego przesunąć na przód, dlatego napisałem o wyważeniu przez doważenie.

Tomek

Reply to
Vex

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.