Napęd elektryczny w lotnictwie

Może trochę NTG, ale odnośnie napędów elektrycznych nie znajdę chyba lepszej grupy.

Nurtuje mnie pewna kwestia, a mianowicie czy było by możliwe użycie silników elektrycznych do napędu samolotów, czy śmigłowców? Kwestie za:

- szybki rozwój akumulatorów (li-poly, mała waga, duże pojemności)

- silniki bezszczotkowe - duża trwałość, nie potrzeba często serwisować

- cichy Moje pytanie: Jaki musiałby by być silnik, aby udźwignąć przykładowo 500kg, a tym samym jaka musiała by być jego moc (I *V). Czy to ma w ogóle praktyczną szansę zaistnienia w przyszłości? Aktualnie znalazłem, iż w modelarstwie stosuje się silniki o mocy do 1000W, które mogą być stosowane do np. 5 kg modelów akrobacyjnych, czyli moc już niezła (przy np. 20 celach to będzie 40 A), a "udźwig" jeszcze w lesie. Nie chodzi przecież o budowanie latających grzałek :))

Reply to
looq
Loading thread data ...

Mysle, ze do napedu samolotow i smiglowcow to jeszcze bardzo dlugo nie. Jest juz natomiast latajacy prototyp szybowca z napedem elektrycznym. Moc silnika w nim zastosowanego to 40 kW. Informacja o nim byla chyba kiedys zamieszczona w ktorym z numerow "Przegladu Lotniczego".

Pozdrawiam

Darek

Reply to
Dariusz Jaskowski

Mała waga akumulatorów - no myśle, że mimo wszystko w najlepszych akumulatorach gęstość energii jest jeszcze dużo za mała. Ale sam jestem ciekawy co będzie gdy na dobre zagoszczą ogniwa paliwowe. Gęstość energii kilkadziesiąt (!!!) razy większa jak w przypadku najlepszych akumulatorów, nie ma potrzeby długotrwałego ładowania. No i pewnie będą w modelarstwie.

P.S. Apropos pojemnych akumulatorów to słyszeliście już coś o akumulatorach siarkowo-jonowych?

Reply to
Gadget

Yogi babuuu... a zapomnieliście ? bo ja mam do dziś ten piękny widok przed oczami napędzanego przez silniki elektryczne zasilane przez baterie słoneczne latającego skrzydła Bert-a Rutana. Jak ten bezzałogowiec się nazywał ? ot i moja skleroza. Są na ziemi rzeczy piękne technicznie, bo technika też może być sztuką jeśli tylko będzie nam "w duszy grać" ;) Poważnie to na ładunek w postaci człowieka jeszcze chyba trochę za wcześnie, ale walka o lekkie elektryczne źródła zasilania chyba rozpoczęła się na dobre, bo zapotrzebowanie jest coraz większe. No Edisonowie do dzieła bo Świat dusi się od spalin.

Pozdrawiam Andrzej Grodzki

Reply to
Andrzej

Witam. niestety nie pamietam źródła -ale gdzieś czytałem o eksperymentalnych konstrukcjach testowanych przez armię USA -jakis motolotniach czy paralotniach desantowych -dla komandosów -jako środek "nieetatowy" -i były też tam wersje "cichobieżne" -wyposazone w naped elektryczny" -z tego co pamiętam - zasięg wynosił kilka kilometrów -czas lotu kilkanaście minut -a chodziło o skryte dostarczenie żołnierza w niedostepny teren... czytałem o tym dość dawno -może z rok temu -i nie pamietam szczegułów -ale przez ten rok technika poszla do przodu -pewno dalej coś idzie w tym kierunku... właściwie jesli model o wadze pół kilograma lata z akusem 80-100g przez pół godziny -to dorosly samolot o wadze 500kg -powinien latać z akusem około 100kg podobnmie długo -więc teoretycznie raczej mozliwe -problemem natomiast bedzie cena napędu -proporcjonalnie do ceny pakietów li-pol modelarskich -pakiet li- pol o wadze 100kg -i stosownej pojemności -napięciu kosztowałby ponad 2 miliony nowych zł... pozdrawiam. Witek

Reply to
wit0

Ja slyszalem ale same gdybanie, ale poki co to ich jeszcze nie widac... =|

Reply to
Doman

Jak macie jakieś ciekawe informacje o akumulatorach siarkowo - jonowych to piszcie albo podeslijcie stronke. Jak myślicie kiedy ogniwa paliwowe zaczna byc widoczne w zyciu codziennym?

Reply to
Gadget

Użytkownik Gadget napisał:

Jak zacznie brakowac ropy naftowej i innych paliw kopalnych, czyli zajakies 50 lat (to byla wersja pesymistyczna) Optymistyczna jat taka, ze trzeba bedzie poczekac jeszczejakis czas, technologie potanieja i bedize mozna kupowac w hipermarketach. Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

Informacji na temat akumulatorow litowo-siarkowych wiecej nie mam niz oglolnie znane, ze spodziewana pojemnosc jest od 5-10 razy wieksza od li-pol oraz ze bedzie mozna pobierac wieksze prady bo sa podobno wykonane w technice bateri 3D. Z tego co wiem sa juz w produkcji chyba jakas firma z korei. Co do ogniw paliwowych to jakis rok temu byly informacje o laptopach zasilanych metanolem bylo to jako ciekawostka, ale ze bylo to rok temu to moze juz jest bardziej dostepne. Ogolnei przyszlosc chyba bedzie raczej w ogniwach paliwowych nich w akumulatorach jako ze mozna uzyskac wieksza gestosc energi. A tym samym korzystniejszy stosunek masy do pojemnosci. Pozdrawiam Arek K P.S. Biore sie za szukanie jak znajde te artukuly to je tu podam

Reply to
kareks

No chyba troche przesadziles bo z tego co wiem to akumulatorki Li-pol maja gestosc energii na poziomie 150-180Wh/kg a tamte beda mialy na poczatku

350Wh/kg (wiec gestosc energii x2) a w koncowej fazie produkcji maja miec 700Wh/kg
Reply to
Gadget

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.