napęd promu rzecznego

Postawiono mi za zadanie zaprojektowanie napędu promu rzecznego. Napęd znajduje się na brzegu a prom jest wodzony za pomocą lin. Czy ma ktoś może jakieś informacje na temat jakichś stron www na ten temat??Właściwie czy w ogóle coś takiego istnieje? Z góry dziękuję za pomoc.

Reply to
darek
Loading thread data ...

Przydatne mogą być napędy wózków w cegielniach, ciągnięte linami.

Reply to
wt

W artykule <cmtvpc$dbe$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> darek napisał(a):

Czyli, znaczy się tego, jesteś omc inż i oczekują od ciebie myślenia.

Takie rozwiązanie ma zalety, ale ma i wady. Zaleta:

- Można dać dowolnie duży napęd z dowolnym zasilaniem/paliwem. Wada:

- Znajdujący się na promie nie mają wpływu na napęd (chyba, że przez zdalne sterowaniem, a kolejny element w łańcuchu zwiększa zawodność)

W praktyce preferuje się napęd na promie, a nieruchomą linę/liny.

Ja nie mam.

Prom pomiędzy Kazimierzem n. Wisłą a Janowcem.

Ależ proszę.

W sumie musisz:

- Znać naprężenia wzdłużne i porzeczne w linach (opory załadowanego promu względem wody i prędkości zarówno nurtu, jak i wzdłuż liny) Z tego wyniknie średnica liny. Stosuje się stalowe plecione (zazwyczaj na gładko) mocno smarowane w celu przeciwdzałania rdzy. Jeśzcze jakiś współczynnik bezpieczeństwa i z górki.

- Rozwiązać przekazanie momentu z pędnika na linę i sterowanie.

A w rzeczywistości to prawdopodobnie stare wilki oceaniczne mają to w małym palcu i nic nie projektuja "ino bioro panie na łuoko".

Kacper

Reply to
Kacper Perschke

Popytaj u saperów. Wojskowi robili kiedyś różniste przeprawy przez rzeki. Może szkoła inżynierii wojskowej ma takie materiały i doświadczenia. Pozdr. W.

Reply to
Wiesiek

Dnia 2004-11-11 17:05, Użytkownik Wiesiek napisał:

Raczej nie będzie mieć - wojsko z zasady używało promów bez lin. Montowanych z zestawu złożonego z dwóch pływających transporterów spinanych burtami i kawałka pokładu np. typu GSP-55 - takich jak na

formatting link
promów holowanych przez motorówki (kto oglądał "4 Pancernych" to widział taki prom w odcinkach w których "Rudy" forsował Wisłę i Odrę).

Dlaczego wojsko raczej nie używa promów z linami? Otóż w jednym miejscu może kursować tylko jeden taki prom (czyli albo siada przepustowość przeprawy albo trzeba przeprawiać się na szerokim odcinku co z kolei powoduje problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca i zebraniem do kupy przeprawionych sił na drugim brzegu). Poza tym prom na linie jest bardziej wrażliwy na ostrzał - wystarczy że od bliskiego trafienia zerwie się lina i prom traci zdolność manewrową.

Reply to
Michal Grodecki

darek snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

To chyba najprostsza konstrukcja promu:-) http://www.hong- kong.biaman.pl/hongkong/images/HongKong/OutlyingIslands/Lantau-TaiO27.jpg

To też niezły pomysł na wykorzystanie nurtu do napedu promu:

formatting link

Jeżeli napęd ma być na brzegu, to warto skorzystać z doswiadczeń budowniczych kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych.

formatting link

Pozdrawiam WM

Reply to
Wlodzimierz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.