[plastik-lotnicze] Ta-152

Loading thread data ...

Witam

dokończone "ażurowanie" (wszystkie założone tj. około 80% wzierników), elementy wnętrza wykonane w 50% i skrzydła w 10% (wg. wcześniejszych założeń), pierwsze przymiarki do zespołu napędowego. Przewidywane zakończenie prac na święta wielkanocne 2004. Acha, malowanie w dalszym ciągu nie ustalone

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

Witam Od poniedziałku biorę się ostro do roboty a dlaczego od poniedziałku-ponieważ w weekend mamy konkurs i muszę skończyć to co zacząłem, ale ostro rozglądam się i czytam wasze wyjatkowo pouczajacoinformujace newsy Pozdrawiam

Reply to
Artur Domanski

Witam Od poniedziałku biorę się ostro do roboty a dlaczego od poniedziałku-ponieważ w weekend mamy konkurs i muszę skończyć to co zacząłem, ale ostro rozglądam się i czytam wasze wyjatkowo pouczajacoinformujace newsy Pozdrawiam

Reply to
Artur Domanski

Panowie Skieramy się o kolorystykę a jak wyglądały kolory RLM w ostatnim okresie wojny ?

  1. Ile było fabryk produkujących farby - powiedzmy że były 3 fabryki i uważacie że w końcowym okresie np. RLM76 był identyczny w każdej fabryce? Czy jak przyszły farby do wytwórni powiedzmy z dwóch fabryk i zmieszali to wychodził kolor który był tylko zbliżony do np. RLM76 (problemy z odpowiednimi pigmentami i nośnikami do farb)
  2. "Odpowiedniki RLM-ów" w farbach modelarskich Kolory farb w firmach produkujących farbki dla modelarzy to następna bajka, jednemu odpowiada Agama, drugiemu Model Masters (Testors), trzeciemu AeroMaster itd. Panowie klejmy i nie dajmy się zwariować przecież nie jesteśmy w stanie na 100% wykonać idealnej repliki żednego samolotu niemieckiego z ostatnich miesięcy wojny. Przecież każdy ma jakąś wizję koloru i niech każdy przy swojej wizji zostanie.
Reply to
Artur Domanski

Czes Artur!

Masz po czesci racje, kwestia dokladnych odcieni w przypadku farb serii 80 oraz innych uzywanych do malowania mysliwcow w ostatnich tygodniach wojny jest w zasadzie nie do ustalenia jednoznacznie. Sam kolor RLM 81 Braunviolet mogl przyjmowac odcienie od filoetowobrazowego przez czekoladowy i khaki po ciemnozielony. Wspominany przez Ciebie RLM 76 na poznych Fw 190 czy Bf 109 stanowil jeszcze wieksza zagadke, powiem tylko ze mogl byc (sa dowody na istnienie takich odcieni) prawie bialy (Weissblau) przez szaroniebieski, jasnoniebieski seledynowy, kolor tzw 84 czyli zoltawy RLM 76... szok i zatrzesienie! Czasem na niektorych fotografiach wbrew pozorom mozna wypatrzyc takie drobiazgi kolorystyczne, np kolor zlaczki kadlubowej na Fw 190 D czy roznice koloru spodu plata i kadluba... do tego dochodzi cala gama niemalowanych elementow, malowanie farbami podkladowymi, kolor 76 na gorze plata jako kamuflaz... Doprawdy, cyrk na kolkach :-)

co zas tyczy sie wiernosci kolorow... w przypadku poznych farb mozna oczywiscie miec watpliwosci i przyjac spory margines bledu. Sa wzroniki, sa probki wydobyte wraz z wrakami i na ich podstawie mozna wytworzyc jako taki poglad. Zas co do farb wczesnych, jak "siedemdziesiatki" to w zasadzie istnieja dokladne wytyczne i ich kolor mozna okreslac z wielkim prawdopodobienstwem.

Na koniec warto podac przyklad maszyn na ktorych latal Jagdgeschwader 54 w

1942 oraz np 109 F z JG 5... W przypadku samolotow z JG 54 jest kilka teorii opisujacych ich kolory (a te byly mocno niestandartowe) a maszyny z JG 5 wyraznie nosza slady dokamuflowania w jednostkach, czasem uzupelnianie barwami 75/74 kamuflazy pustynnych... Piekne! :-)

pozdrawiam KP

ps - tak, uwielbiam gadki o kolorkach :-)

Reply to
Kuba Plewka

Witam

A gdzie istnieją te dokładne wytyczne, tzn. jakiś katalog producenta albo coś w tym rodzaju? Pytam, bo mam kilka modeli do zrobienia w konwecji RLM 7x, mam też kilka farbek madelarskich które mają tym kolorom odpowiadać i nie udało mi się trafić na 2 producentów którym udało się zrobić taki sam RLM 70 czy 71. Inna sprawa że jak dobrze poszukać to odpowiedników takiej RLM 65 też można się doszukać kilku w odniesieniu do Federal Standard, komu w takim wypadku wierzyć? A może jednak zastasować zasadę domniemania (jeśli coś jest hellblau to nie będzie poprostu jasnoniebieska wg. własnych odczuć?)

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

Witam

Katalog z epoki, producenta tej farby (I.G. Farben ?)

Z całym szacunkiem, ale to znowu tylko domysły, domniemania i nic więcej. Wyniki muszą zawierać jakieś margines błędu a tu gra idzie o "ton w tą lub tamtą". W związku z tym ja uważam całą tą bitwę kolorki za całkowicie bezsensowną (nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. BTW w przypadku szczegółów kontrukcji czy mechanizmów takie wątpliwości nie istnieją (w każdym razie są możliwa e do wyjaśnienia w sposób jednoznaczny)

wystarczy wpisać w jakiejś wyszukiwarce

chodzi o odcień a nie rodzaj farby, tzn. humbrol, pactra czy testors są IMHO tak samo dobre (merytorycznie)

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

Witam!

Much ado abouth nothing..

Nie ta firma - to nie barwniki anilinowe, ani nie Cyklon B. Farby dla RLM robiła głównie Fulda Farbenindustriewerke - nie istniejąca już niestety. Ale wzorniki są dostepne.

Na podstawie między innymi tych wzorników Mr. Crandall & Eagle Editions wypuściło swoje wzorniki RLM. I od kilku lat przez modelarzy trochę bardziej obytych z tą tematyką od nas zostały uznane za najbardziej adekwatny materiał dotyczący kolorystyki RLM.

Masz prawo. Moim zdaniem się mylisz, ale to Twój wybór. Kolorystyka Luftwaffe do 1943 jest jasna jak słońce, dopiero po drugiej połowie 44 zaczynają się pewne problemy.

Tak? Popatrz, a szczegóły budowy niektórych wersji Ju-388 są nieznane do dziś, nawet dla publicystów niemieckich.

Życzę w takim razie powodzenia w malowaniu, a tym bardziej wystawiamiu swych modeli. Zwłaszcza jeśli zamierzasz zgodnie z sugestią P. Ziobra startować na Zachodzie. Bardzo szybko przekonasz się o błędach swych poglądów. I nie pomoże Ci w żaden sposób merytoryczne równanie Pactry czy Humbrola z trochę lepszymi farbami.

Pozdrawiam

Hauptmann

Reply to
bittrich

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.