Ta 152 - oficjalny (hehe) post projektu

I wlasnie zeby bylo jakos solidnie i konkretnie - uzgodnijmy sobie kto, co jak i do kiedy ulepi. Moze ramy czasowe - tak np do konca roku? Chyba wystarczy? Uczestnicy - prosze sie dopisywac i okreslac :-) Ja zbuduje jako motyw przewodni Ta 152 H-1 w skali 1:48. Italerka z silnikiem dragona (mialem w pudle, dziwne prawda?) oraz blaszka eduarda no i pewnie jakies wlasne detale. Chyba ze mnie najdzie cos i nakupie jakis dziwnych zywic :-) Malowanie jak juz pisalem - bankowo "zielone 9" W.Reschke, WNr 150168. ZAKLEPANE (he he he :-)

Drugi model jaki ewentualnie bym dopisal to Ta 152 V7 czyli prototyp wersji C. Dragon, 1:72, malowanie w zasadzie bez wyboru - FI+XM.

To w zasadzie tyle z mojej strony Zabiore sie za H gdzies pod koniec sierpnia, C byc moze gdzies tez w tym terminie.

zapraszam osoby zainteresowane do udzuali w baliku a te juz zadeklarowane - prosze piszcie co i jak z Wami.

dzieki KP

Reply to
Kuba Plewka
Loading thread data ...

Ta, Ty najpierw Mistela zrob;)

Pzdr, Pavvel

Reply to
nomail

Pan tez juz skonczyl:) I to daawno:) Teraz czeka tylko na tak zwane dogodne warunki fotograficzne;)

Pzdr, Pavvel

Reply to
nomail
Reply to
Marcin (pvf) Krajewski

czesc niestety ze skanow nici, skaner mojego brata odmowil wspolpracy.... za to znalazlem Wam cos co powinno pomoc - oto Dora-13. Akurat silnik tego samolotu jest identyczny (z grubsza w tej kwestii) z tym, ktory napedzal "Heinricha", takie samo jest tez okapotowanie, jako ze po prostu byl to caly triebwerk. Na jednym ze zjdec widac te klapy. Narazie tyle, pora kupic w koncu ten skaner! :-)

KP

a no i link

formatting link

Reply to
Kuba Plewka

Przecież to coś zupełnie innego!!! Cała masa całych zespołów jest (a co dopiero szczegółów) jest zupełnie inna (chłodnica, sprężarka, system mocowania i łoże tego silnika, rury wydechowe,laweta działka i jego system wyrzucania łusek itd.) Także okapotowanie wcale nie jest identyczne (co najwyżej podobne, zresztą podobne jest i w 190D9 i w Ju 88G6)

pozdrawiam

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

Jestem pewien, chociażby na podstawie JaPo.

Ten d13 na zdjęciach ma chlodnicę typową dla silnika 213A (czyli okrągła preforowana płyta przed silnikiem o dużej powierzchni czołowej) a ta 152 H miały chłodnicę w formie pierścienia o powierzchni czołowej prawie żadnej

ten na zdjęciach IMHO jest wyraźnie mniejszy niż w ta 152 H

na zdjęciach widać że jest jednak nieci inne, już choćby fakt że jewa dolna podpórka jest wyraźnie "zintergrowana" ze zbiornikiem oleju a prawa jest wyraźnie wygięta (zapewne w celu "ominięcia" elementów konstrukcji silnika) czy takie zjawiska występują w Ta 152 H ? Nie! Ponad to samo łoże jest mocowane do ścianki ogniowej a w Ta do specjalnej ramy (btw jej częścią jest jest właśnie laweta działka, w 190d laweta jest cześcia ścianki ogniowej) i dopiero ta rama jest przymocowana do ścianki ogniowej. Do tego same odkówki mają zupełnie inny krztałt (np. rysunek w/w JaPo). podobnie rzecz ma sie względem rur wydechowych

No właśnie na wychwytywaniu takich drobnych różnic polega robienie kilku/nastu wersji tego samego samolotu. Ostatecznie to 190A4 jest bardzo podobny do 190F8 ale nie są to jednak takie same samoloty, prawda?

pozdrawim

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

Faktem jednak jest że samolot do którego zdjęć podałeś linka z Ta 152H nie ma nic wspólnego (w każdym razie niewiele). Ale nawet gdyby był to 190d-13 z oryginalnym silnikiem (213E) to i tak byłby tylko podobny do Ta 152H, a różnice między nimi mozna porównać właśnie do różnic między A4 i F8 (a'propos to różnica długości jest większa miedzy 190d i ta 152 niz ta między a4 i f8)

pozdrawiam

Piotrek Gmurczyk

p.s. Natomiast zawiłe historie wygladu kamuflarzu (bo to już klasyczne bajkopisarstwo) i dramatyczne losy pilotów nie mają chba wplywy na ew,. podobieństwo samolotów.

p.s. 2 monografię 190d i ta152 "AJpresu" mozna uznać co najwyżej za lichy merytorycznie przedruk Japo. Nawet nie potrafili porządnie przepisać danych z tabelki i dzięki temu ta 152h-0 zyskał całkiem ciekawe wymiary... bardzo nowatorskie podejście do tematu buhaha. Cakiem "nieźle przezentuje się też kilka rysunków Ta152 h-1, równie nowatorskie (jeszcze bardziej buhaha)

Reply to
piogmu1

Może być to?

formatting link
nadzieję że sprawa wyglądu wielu części Ta 152H w tym owych magicznych osłon silnika z zewnątrz i wewnątrz(i ew. różnic w stosunku do innych Fw) przestanie byc "wiedzą tajemną" otoczoną nimbem stwierdzeń "bo mi sie tak wydaje":) przy okazji widać tam różnice w wyglądzie silnika

pozdrawiam

Piotrek Gmurczyk

Reply to
piogmu1

się, że przy kolegach mój "wkład intelektualny w zwycięstwo" będzie raczej skromny. Co do oznaczeń, to nie wiem, bo tak z Kubą rozmawialiśmy, żeby może każdy z "cztery ósemkowców" zrobił jakieś inne oznakowanie, a z kolei mi się podobały zamalowane krzyże na żółtej jedynce, więc zrobię jednak albo ją, albo jeszcze się zastanowię. PZDR -Socjo

Reply to
socjo1

Znalazlem jeszcze pare rzeczy na temat konstrukcji Ta. Moze nie jest to dokladnie to o co chodzi bo to jakies plany dla RC-owcow czy jak ale czesc z nich moze sie przydac. Wydaja sie byc dosc dokladne wiec wedle uznania - mozna cos z tym zrobic. pliki sa do pobrania u mnie, tu

formatting link
Acha, jutro wieczorem wywalam stamtad zdjecia silnika oraz to co wrzucilem teraz - darmowe konto niestety nie ma za wielkiej pojemnosci. W razie czego zawsze i chetnie podesle to zainteresowanej osobie!

pozdrowienia KP

Reply to
Kuba Plewka

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.