Re: Czy jest jaka? definicja rozmiaru modeli "gigan

Robert napisał(a):

> > >>Jeżeli dobrze pamiętam to model powyżej 25 kg traktowany jest jako statek > > > powietrzny i objęty jest rejestracją, to znaczy musi posiadac znaki takie jak > > na prawdziwych samolotach szybowcach np SP-CHD (sierra papa- czarli hotel > > delta, > > obowiązują go przeglądy coroczne czyli nadanie tak zwanej klasy i dopuszczenie > > statku powietrznego do lotu, obowiązuje komunikacja z portem lotniska, lub z > > kwadratem w celu uzyskania zgody na starty, lądowania ettecera, tak więc model > > powyżej 25 kg to raczej kłopot > > Witam > Nasuwa mi się pytanie - kto w Polsce nadzoruje modele o masie powyżej 25 > kg ? I czy to jest tylko martwy przepis czy jest on respektowany ? > > Np: " Projektuję " model Wilgi w skali 1:2,5 ... czyli będzie to modelik > o masie 85 kg, pięćdziesięcio konnym silniku i rozpiętości skrzydeł 4,5 > metra. Cała konstrukcja jest liczona z zachowaniem odpowiednich > współczynników bezpieczeństwa ale czy ktoś będzie sprawdzał moje > obliczenia , tak jak to jest z nadzorem przy prawdziwych samolotach ? > > Jak wyglądają takie przeglądy coroczne ? > > Pozdrawiam Paweł

Wg amerykańskiej definicji (IMAA giant scale) to jednopłat o rozpiętości >80 cali, dwupłat o rozpiętości >60 cali lub model w rzeczywistej skali minimum 1/4, dla odrzutowców rozpiętość+długość .

140 cali. pozdrawiam Robert
Reply to
robertpr
Loading thread data ...

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.