Usuniecie BECa z reglera JES 180

Czesc,

No to zostalem nastraszony. Zoabczylem wiele opinii, ze w przypadku rasowego motoszybowca, tzn 2m+, wiekszosc ludzi rezygnuje z BECa i wstawia dodatkowe ogniwa specjalnie do zasilania odbiornika i serv, pozostawiajac akku napedowe tylko do napedu.

Jedno z wytlumaczen to to, ze regler moze obsluzyc zazwyczaj 3-4 serva, a gdy ma sie lotki i jeszcze klapy, nie wspomne o jakims spojlerku, to jest ich duzo wiecej...

A ze majstruje sobie teraz Castora 2.5 z A-H...

Powiedzcie prosze, w jaki sposob pozbyc sie BEC w przypadku JES 180. Pamietam, ze kiedys Andrzej opisywal jak to zrobic w przypadku jego regulatora, ale jestem ciekaw, czy ktos robil to w Jes-ie.

Przy okazji prosze o Wasze doswiadczenia i uwagi dotyczace zasilania tego typu ukladu platowca. Dzieki z gory.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Marcin Klimowicz
Loading thread data ...

Cześć, W przewodzie łączącym Jesa z odbiornikiem w wygodnym miejscu przetnij czerwony kabel (zazwyczaj w środku) wywiń i zaizoluj obydwa przecięte czerwone kabelki. Potem normalnie podłącz baterię. Ma to zaletę, że zawsze możesz wrócić do fabrycznego połączenia...

Pozdrawiam Staszek

Reply to
Staszek z Gdyni

Cześć,

Ilość zasilanych serw zależy od ilości celu aku (im więcej cel tym mniej serw). Jeśli masz pakiet 7-8 cel to śmiało możesz podłączyć 4 serwa. Czy ten Jes 180 nie będzie za słaby do Twojego napędu - jaki silnik używasz?

Modele wyposażone w większą ilość serw wymagają odrębnego zasilania. Tak jest taniej i bezpieczniej (są wyczynowe, drogie reglery, które potrafią zasilić więcej serw).

Pamiętaj, że bez odrębnego zasilania, latanie po odcięciu silnika jest tym bardziej ryzykowne im słabszy napęd i lepsze aku stosujesz. To, że ktoś pisze iż mu nigdy energii nie zabrakło świadczy jedynie o lekkomyślności. Obyś nie musiał się sam o tym przekonywać.

Pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Jankowski

Cześć Krzysztof,

Ty naprawdę myślisz, że moje uwagi wynikają jedynie z tego, że mi się tak tylko wydaje... To również było sprawdzone i pomierzone w locie i na ziemi. Może konkretniej:

Elektroszybowiec 1,5 m napędzany Phasorem 15/3 z planetą 4:1 i aku Sanyo 1250 SCRL (w bardzo dobrej kondycji, ostatnie wyjście w górę, odcina silnik i łąpię się na ładną termikę. Nudzi mnie spokojne latanie wiec wykorzystując darmowe wznoszenie kręcę cały czas akrobacje (a to oznacza praktycznie ciągła pracę 3 serw). Ląduję po 3-4 min. Rozładowywuję pakiet w łądowarce - było jeszcze 50 mAh. To jest tylko prosty elektryk z 3 serwami, a co by było gdyby to był mój zelekryfikowany Promyk obciążony 7 serwam?

Nikt tu nie mówił, że trzeba lądować natychmiast. Wskazane zostały jedynie okoliczności, w których po odcięciu silnika zostaje nam naprawdę niewiele energii i latając dalej, musimy to uwględnić biorąc pod uwagę wyposażenie modelu i sposób latania.

PS. Przy próbach naziemnych rozłąduj aku na 1/3 gazu a następmie zmierz czas przy częstym ruszaniu wszystkimi serwami...może być istotna różnica.

Pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Jankowski

O ile pamiętam była mowa o modelu 2,5 metrowym. Trochę cienki ten napęd do niego. Zdecydowanie polecam 8 cel i śmigło zapewniające pobór prądu na poziomie

16A (zapewne coś koło 12x8). Przy tym reglerze musisz delikatnie dodawać gazu bo przy starcie silnika pobierany jest znacznie większy prąd i regler po prostu odetnie zasilanie (zabezpieczenie przeciążeniowe). Z tych też powodów powinno stosować się regler z większym zapasem (tu dałbym Jes 250).

Pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Jankowski

Cześć,

Nie znam tego modelu ale moja Sierra 2,5 m z AH waży 1220 g ( i jest to jej katalogowa waga) w wersji szybowca. Jeśli uda Ci się rzeczywiście uzyskać 950 g to przy tym napędzie model będzie dość dynamiczny (nadal sugeruję 8 cel). A zatem do roboty i pochwal się wynikami. :-))

Pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Jankowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.