Wario modelarskie

Loading thread data ...

Użytkownik Piotr napisał:

Kolega próbował i okazało sie żę zdobycie czujnika ciśnenia jest dość dużym problemem .

Reply to
eeemil

Użytkownik Piotr napisał:

Kolega próbował coprawda wysokościomierz zrobić i okazało sie że zdobycie czujnika ciśnenia jest dość dużym problemem .

Reply to
eeemil

eeemil napisał(a):

Tu masz spory wybór czujników:

formatting link
potrzebujesz tylko kilka sztuk to zapraszam też tu:
formatting link
chcesz zrobić vario , które będzie jednoczesnie tanie, proste i bardzo dokładne to zainteresuj się czujnikami cyfrowymi Intersema. Mam zrobiony na takim czujniku prototyp variometru ( bez transmisji bo to do paralotni ), który składa się z 4 ( słownie: czterech ) elementów. Czujnik mozna dostać nawet za darmo jako próbke od producenta.

Reply to
"Miłosz K."

PitLab napisał(a):

Ja używam MS5534. Cisnienie ( skompensowane wzgledem temperatury ) i uśrednione współczynnikiem 1/8 ( wg algorytmu z noty aplikacyjnej AN501 ) wyliczam i wyświetlam sobie z dokładnością do 0.01 mBar. Szum z przetwornika powoduje chwilowe wahania wyniku rzędu 0,05mbar co się przekłada na dokładność wysokości rzędu 0,2-0,25 m. Na pewno można osiągnąc większą dokładnośc, bo ja dla maksymalnego uproszczenia ukladu sygnał MCLK produkuję z podziału generatora RC procesora (czyli niezbyt stabilny) a poza tym zasilanie jest zrobione wprost z baterii litowej CR2032 bez żadnej stabilizacji ( tylko wymagany kondensator tantalowy na przetworniku ).

Reply to
"Miłosz K."

PitLab napisał(a):

Nie robiłem takich pomiarów bo do mierzenia wysokości i wznoszenia takie długookresowe zmiany nie mają znaczenia i będa wynikac głównie ze zmian ciśnienia atmosferycznego.

Zegar to faktycznie nie jest krytyczny, ale zasilanie już bardziej, bo w dozwolonym zakresie zmiany napięcia dają różnicę 1,5 mBar. W docelowym układzie tez będzie przetwornica ale step-down, bo do piezo potrzebne jest wyższe napięcie, i będzie brane prosto z 12v bateryjki od pilotów.

Reply to
"Miłosz K."

Zgadza siê, dlatego pierwotnie pyta³em o kilka minut ¿eby wyliczyæ z niego kilka parametrów statystycznych. To daje jaki¶ pogl±d o sensowno¶ci zastosowania danego rozwi±zania. Z wiêkszej próbki ³atwiej wybraæ "czysty" fragment danych gdzie nie ma zewnêtrznych zak³óceñ. Zak³ócenia które widaæ u mnie, to najprawdopodobniej wiatr. Mieszkam w du¿ym bloku i nawet niewielki wiatr wiej±cy na ¶cianê o powierzchni rzêdu 5000m^2 powoduje istotne zak³ócenia ci¶nienia.

Maj±c czujnik o tak niskim poborze pr±du rzeczywi¶cie mo¿na sobie pozwoliæ na zasilanie bateryjne. U mnie sam czujnik bierze ok 8mA, nadajnik 20mA, wszystko ³±cznie prawie 40mA :-( Wracaj±c do zasilania, nie wiem jak w tym czujniku, ale u mnie istotne s± nie tyle parametry statyczne, ale dynamiczne napiêcia zasilaj±cego. Zaszumione napiecie istotnie degraduje jako¶æ wskazañ vario. Takie rzeczy widaæ w³asnie na przebieagach a najlepiej mierzyæ statystycznie obrabiaj±c wyniki bez ¿adnej filtracji.

Na jakiej platformie sprzêtowej (uC) to robisz?

Reply to
PitLab

PitLab napisał(a):

Jak wario ma transmisją radiową to i tak pobór prądu przez nadajnik będzie decydował , wiec ta oszczędnośc na czujniku jest niewielka.

Wario akustyczne jest zrobione na ATmega16L. Pobór prądu z CR2032 jest w tej chwili 5mA, ale jak dołożę optymalizacje ( usypianie procesora ) to powino być poniżej 1mA. Najwięcej prądu to pobiera przetwornik piezo, a tego nie ma jak zmniejszyć ( bo będzie za cicho ).

Reply to
"Miłosz K."

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.