A gdyby tak laser wystrugać

Powitanko, Myślę oczywiście o CO2 Najtrudnbiejsza optyka, a jest do zdobycia w miare łatwo, mieszanina gazów dostępna nawet w warunkach domowych, zasilacz też do zrobienia. Cel edukacyjny oczywiście. Mało jest informacji - szczegółów technicznych, ale da się wyGooglać nawet projekt gościa, który coś takiego wystrgał w domu. Ale nie wiem w dalszym ciągu, co właściwie ogranicza/decyduje o mocy takiego lasera. Tak, wiem, można kupić i samą rurę, i wszystko złożone, półprzewodnikowe maja większą sprawność itd., ale jak bym chciał gotowe, to bym Wam d' nie zawracał.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Dnia Sat, 7 Nov 2020 18:45:01 +0100, Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Azotowy zrob.

Kiepsko widac :-) A nie ma jakis uzywanych na e-bayu ?

Hm, chodzi mi po glowie, ze to wlasnie CO2 ma wysoka sprawnosc ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-11-07 o 22:36, J.F. pisze:

Jest jakaś optymalna mieszanka gazów

formatting link

To po co mieszają CO2 z azotem (N2), wodorem (H2), helem (He)?

WM

Reply to
WM

W dniu 2020-11-07 o 23:36, WM pisze:

Co2 może być wzbudzany wysokim napięciem lub wysoką częstotliwością. Te większej mocy to raczej mają wzbudzenie RF.

Decyduje, miedzy innymi objetość w której wzbudzisz gaz, przy duzej objętości będzie duza optyka. Jak optyka duża i dokładna to droga. Jak nie bedzie dokładna to albo sie nie wzbudzi albo sprawność dużo mniejsza. Do tego w dobrym co2 sprawność raczej nie przekroczy 10%, czyli żeby uzyskać 100W to zasilanie musi być już na 1kW.

Półprzewodnikowe to raczej nie co2.

Kazdy składnik ma swoją funkcję, z tego co pamiętam to wzbudzany jest inny składnik niż Co2, dopiero ten składnik przy powrocie do stanu podstawowego emituje fotony które wzbudzają cząsteczki Co2. Któryś ze składników np poprawia odprowadzenie ciepła z mieszanki. Nie ma jednego składu mieszanki. Producenci mają różne składy. Ci którzy robią lasery w których gazu sie nie wymienia składu nie ujawniają. Są lasery które na jednym napełnieniu działają kilkanascie lat tzw. "sealed",są takie co wymieniają gaz co kilkanascie godzin a są takie co potrzebuja byc zasilane non stop nowym gazem.

KS

Reply to
ks

W dniu 2020-11-08 o 11:27, ks pisze:

No dobra, ale przecież może być dłuuuga rura.

Czytałem, że nawet 20% osiąga, ale to i tak trzeba mieć własną elektrownię, żeby np. zasilać laser do krojenia stali grubości paru cm.

Azot jest najpierw wzbudzany.Ale rola pozostałych gazów (głównie chlorowców) to już tajemnica firmy.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu 2020-11-08 o 16:29, Pawel "O'Pajak" pisze: > W dniu 2020-11-08 o 11:27, ks pisze: >> Decyduje, miedzy innymi objetość w której wzbudzisz gaz, przy duzej >> objętości będzie duza optyka. >

Reply to
ks

sobota, 7 listopada 2020 o 18:45:15 UTC+1 Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Jestem za ale się nie znam. Chciałbym mieć laser co z powiedzmy dwustu metrów skutecznie uszkodzi oczy. Na wypadek wojny by się przydał.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2020-11-08 o 23:49, Zenek Kapelinder pisze:

Trzeba uważać z laserami. W jednym z warszawskich instytutów był swego czasu poważny wypadek z laserem. Jakiś głupek potrącił niechcący lusterko w układzie laserowym i wiązka przejechała po oczach innej obecnej w pomieszczeniu osoby.

WM

Reply to
WM

W dniu 2020-11-09 o 19:59, WM pisze:

Co2 pod tym względem jest stosunkowo bezpieczne. Długość fali lasera Co2 nie jest przepuszczana przez rogówkę. Oczywiście jak rogówka zaabsorbuje odpowiednią energię to też się uszkodzi. Natomiast lasery półprzewodnikowe takie którymi sie tnie stal są dużo bardziej niebezpieczne, tam bez uszkodzenia rogówki uszkadzamy sobie wzrok w ułamku sekundy nawet niezbyt dużą mocą.

K.S.

Reply to
ks

W dniu 2020-11-09 o 21:52, ks pisze:

Mogą pojawiać się przypadkowe piki.

formatting link

WM

Reply to
WM

poniedziałek, 9 listopada 2020 o 19:59:28 UTC+1 WM napisał(a):

I o to chodzi żeby przejechać komuś po jego wrednych slipiach i żeby był ślepy do końca życia. Nie doczytałes że na końcu napisałem "na wypadek wojny"?

Reply to
Zenek Kapelinder

poniedziałek, 9 listopada 2020 o 21:52:51 UTC+1 ks napisał(a):

Narobiłeś apetytu z tą dużą mocą i ułamkiem sekundy. Rozwiń jak widzisz zrobienie tego chałupniczo.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "ks" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5fa9ac21$0$6334$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... [...]

A o duza moc latwo. Przeciez tym sie stal tnie.

A sa takie ? Wydawalo mi sie, ze polprzewodnikowe sa malej mocy. Taki 1W siatkowke zalatwi blyskawicznie, ale stali chyba nie przetnie ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5fa7214f$0$6350$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-11-07 o 22:36, J.F. pisze:

Nie o to chodzi - azotowy jest stosunkowo prosty do zrobienia.

Inne to IMO nie zabawa dla amatorow.

formatting link

Pewnie po to, aby bylo lepiej, tym niemniej dlugosc fali swiadzczy, ze to laser CO2.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-11-10 o 14:44, J.F. pisze:

Porównuje bardziej CO2 do ciecia stai z półprzewodnikowym do ciecia stali (fiberem), i nie mowie o skierowaniu całej wiazki kika kw w oko tylko o jakimś odbiciu przypadkowym.

tzw "fibery" to lasery półprzewodnikowe tam pompowanie jest za pomocą diody laserowej. One maja moc kilku kW.

Reply to
ks

użytkownik Pawel "O'Pajak" napisał:

Dwa lustra w tym jedno półprzepuszczalne. Do tego śrubki regulacyjne.

Kupa roboty.

Sprawność 1% ?

Pewnie objętość rury, ciśnienie, odprowadzanie ciepła. W laserach dużej mocy prawdopodobnie jest połączenie z butlą kilku litrową i nawet butlę można wymienić. Nu a w tych małych tubach masz kilkadziesiąt mililitrów mieszanki. CO2 wieczny nie jest, UV + plazma + CO2 = CO+O

Najdroższe są ogórki z własnego ogródka.

Reply to
mordolkejek.zygzakowaty

środa, 11 listopada 2020 o 10:21:10 UTC+1 ks napisał(a):

Mnie interesuje celowe skierowanie całej wiązki w oko/oczy, w wiadomym celu oczywiście. Jaki laser? Jak rozwiązać zasilanie? Jaka optyka? Do cięcia stali kto robią lasery. Jak zrobić na wypadek napaści i wojny indywidualna broń laserowa? Chińczycy chwalą się że karabin laserowy wchodzi u nich do użycia.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "ks" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5fabacff$0$6327$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-11-10 o 14:44, J.F. pisze:

Czyli jesli dobrze sie domyslam - to sa raczej lasery na ciele stalym, jak neodymowe, bo liczy sie osrodek laserujacy, a nie pompowanie.

Ale i tak jestem zdziwiony, bo wychodzi na to ze uskladali tam grube kW w diodach laserowych (niekoniecznie jednej), i sprawnosc te diody maja wysoka. Pytanie o sprawnosc lasera to jest trudne pytanie :-)

No ... to moze taki laser "wystrugac" latwo, tylko trzeba gdzies taki "fiber" kupic :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-11-12 o 19:49, J.F. pisze:

No tak, racja. liczy się ośrodek. Ale ta cześć tego lasera to światłowód który można do kieszeni włożyć, nawet takiego co ma kilka kW. Objętościowo większą część takiego lasera zajmują diody.

Dlaczego trudne? przemysłowe Co2 to koło 10%, te co mają wymuszony przepływ gazu trochę więcej. Fibery koło 30% chyba mają.

Tam chyba jest sztuką łączenie tych światłowodów z diod pompujących z światłowodem ośrodka. Zdaje się że to ręcznie robione jest. Przynajmniej tak mi się wydaje bo kilka lat temu byłem w fabryce takich laserów i widziałem jak dziewczyna uzbrojona w jakiś okular zgrzewała cos takiego o ile dobrze pamiętam. Wtedy nie wnikałem w to a bardzo bo bardziej co2 mnie interesowały.

Reply to
ks

Użytkownik "ks" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5fadb561$0$511$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-11-12 o 19:49, J.F. pisze:

Ale ale ... a jaka sprawnosc ma swiatlowod ? Bo jesli te diody pakuja kilka kW swiatla, on to przerabia ... to co sie dzieje ze stratami ?

Bo w tych przemyslowych klienta to bardzo interesuje. W innych czytasz jakas liczbe, i a potem sie okazuje ze to np sprawnosc kwantowa.

A i dla przemyslowych widze, ze tez nie prosto

formatting link

A kolega pewnie reczna prace przy struganiu bardzo lubi, ale zgrzewarki nie ma :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.