pompy

formatting link

No prosze, proste jest piekne, a wydawaloby sie ze jest tylko trywialne.

A moze to testowanie bylo zbyt trywialne ?

Czy moze ... nie wystarczy sobie narysowac krzywej od reki - powinna byc precyzyjnie wyliczona ...

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 2020-10-30 o 10:30, J.F. pisze:

To co robi facet to jakaś kompletna pomyłka. Powinno się pomierzyć charakterystykę pompy dla każdego wirnika osobno. Charakterystyka pompy, to wysokość podnoszenia w funkcji wydajności, przy stałych obrotach.

Może się bowiem okazać, że dla innej długości rury wylotowej (inne opory przepływu), ranking wirników pod względem wydajności będzie zupełnie inny.

WM

Reply to
WM

W dniu 2020-10-30 o 17:32, J.F. pisze:

Kiedyś byłem skłonny wszystko co się tylko da, liczyć i optymalizować. Życie nauczyło mnie tego, że jednak czasem trzeba iść na kompromis.

Facet stosuje uproszczone podejście typu: wezmę zarys łopatki z sufitu i sprawdzę co z tego wyjdzie. Skoro drukuje łopatki, to mógł zastosować zarys ewolwentowy i mieć przynajmniej stałą prędkość strugi względem łopatki wirnika.

formatting link

WM

Reply to
WM

piątek, 30 października 2020 o 10:30:27 UTC+1 J.F. napisał(a):

To co on zrobił to gwałt na rozumie a Ty się podniecasz. Miałem zawodowy kontakt z pompą do wody. Wirnik niewiele większy od tych co zrobił. Wysokość podnoszenia 11 metrów. Wydatek 800 litrow na minutę. Silnik 1,1kW 2800 obr/min.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 30.10.2020 o 10:30, J.F. pisze:

To nic nowego, w pompach o małej mocy od dawna praktykuje się zmianę wielkości łopatek wirnika aby zmienić moc. Np. pompki stosowane w akwarystyce mają bardzo często korpusy tej samej wielkości, natomiast różnej wielkości wirniki. Pewnie jest to nieekonomiczne pod względem eksploatacji, ale przy małych mocach raczej nie ma większego znaczenia.

T.

Reply to
ToM

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... piątek, 30 października 2020 o 10:30:27 UTC+1 J.F. napisał(a):

ale jakie miala lopatki - proste, czy specjalnie dobrany profil hydrodynamiczny :-)

A jesli dobrany ... to jak - zmudne eksperymenty, czy godziny symulacji komputerowych ?

P.S. 800l/min=13.3 l/s, *11m *g -> 1430W ...

J.

Reply to
J.F.

poniedziałek, 2 listopada 2020 o 12:17:23 UTC+1 J.F. napisał(a):

Oczywiście że profil miały łopatki. Jak widzisz to co napisałem mniej więcej się zgadza z obliczeniem jakie zrobiłeś. Wyszło Ci więcej ale to też się da wytłumaczyć. Pompa pracowała okresowo. Silnik miał trochę czasu na ostygnięcia w związku z czym mógł być w czasie pracy trochę przeciążony. Przeciążenie było na kilkanaście procent a nie na kilkaset procent.

Reply to
Zenek Kapelinder

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.