Projektor

Ktoś doradzi czego szukać w zastosowaniu trochę nietypowym?

Chcę wyświetlić obraz z komputera na stole od maszyny CNC, aby wygodniej rozmieszczać mocowania przy nieregularnych frezowanych kształtach. Teraz uruchamiam program i bez właczonego wrzeciona odrysowuję kredą na stole maszyny.

2500x900 mam stół, do sufitu 1700 mm, ale pod kątem 45° do projektora 3000 mm.

Jakości tu nie potrzebuję, głównie jasność. Czego szukać z używanych bo nawet nie wiem czym się kierować. Zniekształcenie przy tych 45° da się skorygować? No chyba, że z 1700 mm (minus projektor) da się uzyskać 2500 mm szerokości obrazu.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

IMO - na wiekszosci nie da sie - za duzo.

Ale są tez projektory przeznaczone do ustawiania blisko sciany, ktore nawet pod wiekszym katem rzucaja. Czy z kolei one potrafia zejsc na mniejszy kąt to nie wiem.

Pozostaje jeszcze korekcja programowa - czyli znieksztalcic obrazek.

J.

Reply to
J.F

Keystone correction jest przewaznie do 20° wiec na sprzętową korekcję to bym nie liczył (chyba że to zrobisz programowo)

Są takie projektory bezlusterkowe ultra short throw jak np Sanyo PLC-XE45 lub Sony VPL-SX125 czy podobne, które z 1.6m, dadzą Ci obraz 3.5m

Ewentualnie pomyśl o takim lusterkowym ultra short throw. Jak go ustawisz prostopadle do CNC 70cm nad nim to Ci rzuci ca cały stół 2.5m

np: taki staruszek Casio XJ-UT310WN. Na ebay można wyrwać za grosze... O lampę się nie trzeba martwić bo to laser/hybryda

Na

formatting link
masz "throw calculator" dla każdego modelu.

c.

Reply to
Cezar

czwartek, 12 maja 2022 o 14:06:55 UTC+2 Cezar napisał(a):

I to może się sprawdzi. Kupiłem taki, który chyba z 100 cm da mi 250 cm. Mogę go mocować do osi narzędziowej. Mało informacji, jest o tym modelu, jedyne co znalazłem to: Adjustable from 60" to 110"2.09' - 3.93' (0.64 m - 119.7 cm)

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski

snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Po co taki projektor? Czego nie da się załatwić oprogramowaniem?

Reply to
alojzy nieborak

W dniu 2022-05-13 o 14:20, Robert Wańkowski pisze:

Jeżeli potrzebujesz tylko kontury, to może wystarczy prosty wskaźnik laserowy, sterowany dwoma obrotowymi silnikami krokowymi, o wzajemnie prostopadłych osiach. Są gotowe rozwiązania, ale chyba zbyt wypasione i drogie.

formatting link
Zrobienie własnej konstrukcji to bułka z masłem dla uzdolnionego matematycznie majsterkowicza ;)

WM

Reply to
WM

Tylko ze to raczej nie są silniki krokowe. Zasada jest prosta - caly obraz powinien byc powtarzany z czestotliwoscią 30-50Hz, wiec jak odcinkow na obrazie jest kilka czy kilkadziesiat, to lusterka maja juz czestotliwosci kilkaset do tysiecy Hz. I to nie na krok, tylko na calkiem spory zakres.

I krokowce sa za wolne, uzywa sie "galwanometrow".

formatting link
A to nie sa tanie rzeczy :-(

Aczkolwiek ... ciekawe jaką bym czestotliwosc uzyskal w krokowcu na niewielkich kątach i ze sterowaniem mikrokrokowym ...

Przyzwoita czy za mała ?

formatting link
P.S. A moze nie taka droga ... $50?

formatting link

J.

Reply to
J.F

W dniu 2022-05-19 o 20:26, J.F pisze:

Tu chyba nie ma większego znaczenia szybkość? Nawet wolne objechanie, wybranego zarysu spełni swoje zadanie.

Do wyznaczania linii cięcia w piłach ukośnicach są laserowe wskaźniki liniowe, które kosztują ok. 30zł.

formatting link

WM

Reply to
WM

Owszem, mozeby starczylo.

Dochodzi niestety kolejna sprawa - silniki krokowe maja raczej duzy skok, nawet 1 stopien obrotu lustra moze nie satysfacjonowac. Trzeba by mikrokrok wdrozyc.

Bo to kwestia jednej plastikowej soczewki. Ale nie o to chodzilo.

J.

Reply to
J.F

Przekladnia miewa luzy. I zuzywa sie.

No i znow kwestia predkosci sie rodzi ..

J.

Reply to
J.F

piątek, 20 maja 2022 o 05:14:40 UTC-5 WM napisał(a):

Jak za wolne to kiepsko sie pozycjonuje. Nawet chinczycy w fabrykach jeansow takie maja i uzywaja. I te chinskie grawerki laserowe takie cos robia.

A krokowce sa za wolne do robienia takich rzeczy. Tak jak JF pisze, galwanometry. Sprawdzone i dzialajace. Do dostania w byle dysko swiatlach...

Reply to
ptoki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.