?urawik. Podatno??.

Mam pytanie do Kolegów co kryć się może pod zadaniem "obliczyć podatność konstrukcji żurawika przyściennego". Konstrukcja jest typową wysięgnicą z dwuteowej belki w 2/3 wysięgu podtrzymywaną rozciąganym prętem stalowym umocowanym do słupa i do wysięgnicy przegubowo. Wciągarka jeździ po dolnym pasie wysięgnicy. Rozmowa z zadającym temat i to dodatkowe zadanie jest z wiadomych powodów trudna. Pytanie zadał mi student a ja chciałbym mu dopomóc w rozwiązaniu projektu. Stąd pytaniue do Kolegów. Z pozdrowieniami, W.Kr.

Reply to
W.Kr.
Loading thread data ...

W dniu 2015-02-20 o 21:57, W.Kr. pisze:

WTF?

Reply to
stryq

Podatność, czyli odwrotność sztywności. Ile milimetrów się odkształci pod jednostkowym obciążeniem.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-02-20 o 21:57, W.Kr. pisze:

Sa rozne podatnosci: skretna, wzdluzna i dynamiczna:

formatting link
Moze jemu chodzilo o macierz podatnosci do obliczenia czestotliwosci drgan wlasnych?
formatting link
Pozdrawiam WM

Reply to
WM

W dniu sobota, 21 lutego 2015 09:34:01 UTC+1 użytkownik WM napisał:

Nie filozuj. Żurawik to jest rzeczywiste urządzenie, a nie jakiś abstrakcyjny koncept stworzony w ramach kolokwium na polskiej politechnice. Żurawik kończy się linką z hakiem, na haku wieszasz jeden niuton i mierzysz w milimetrach o ile ten hak opuścił się w dół. Nic się nie skręca, nie zwdłuża ani nie dynamizuje, tylko sobie wisi na haku.

Pytanie jest z jakiejś polibudy, więc wiadomo że zadającemu pytanie z reguły nie chodzi o to co w tym pytaniu zawarł. Zakuć, zaliczyć, co tam jeszcze na zet, a potem po studiach iść do roboty i nauczyć się tej inżynierii od zera. Taki sowiecki koncept kształcenia inżynierów: dać zadanie niemożliwe do rozwiązania i patrzeć kto przyjdzie na konsultacje dopytać się o brakujące dane. I jeszcze wmówić matołom że to takie mądre jest :-)

Reply to
Konrad Anikiel

Można więc tak: Z linii wpływów wyznaczyć maksymalną siłę w tej ukośnej żerdce i stąd jej odkstałcenie a następnie przemieszczenie tego przekroju wysięgnicyw którym przyłożone jest jej to obciążenie jednostkowe? Podatność węzłów przegubowych spowodowana luzami miedzy łącznikami będzie znana z pasowania. Ugięcie wysięgnicy można też obliczyć dla tego położenia obciążenia. Suma tych przemieszczeń na kierunku pionowym byłaby(?) przemieszczeniem określającym tę podatność? Zadanie jest z PKM-u na budowie maszyn, szkoły jak pisze "pytacz" powiedzmy wyższej. W.Kr. Ukłony dla Przyjaciół.

Reply to
W.Kr.

W dniu sobota, 21 lutego 2015 13:13:06 UTC+1 użytkownik W.Kr. napisał:

Nie bardzo rozumiem co tu mają do rzeczy luzy wynikające z pasowań? Wieszamy ciężar o ujemnej masie , w wyniku czego sworzeń w otworze przeskoczy z dołu do góry?

Reply to
Konrad Anikiel

Teoretyczny wymiar zmieni się do rzeczywistego kasując luzy. Trzeba zatem wykazać (wiadomo, szkoła) że wpływ kasowania luzów nie ma wpływu na naprężenia w elementach bo kąt między nimi zmienia się tak mało, że jest to niezauważalne dla konstrukcji. Takie maselniczkowate dialogi. A co Pan myśli o reszcie propozyzcji? W.Kr.

Reply to
W.Kr.

W dniu 20-02-15 o 21:57, W.Kr. pisze:

Podatność, to po prostu przemieszczenie (tutaj pionowe) w funkcji obciążenia. Chciałbym obejrzeć rysunek do tego zadania. Bo opierając się na twoim opisie, to z grubsza rzecz biorąc możemy mieć dwa zupełnie różne przypadki:

1) Jeśli owa wysiegnica jest do słupa umocowana przegubowo, to mamy stosunkowo prosty układ statycznie wyznaczalny. Na wysięgnicę działa pod odpowiednim kątem reakcja od tego cięgła, ku górze i ku skosowi, oraz pionowo ku dołowi pewnie obciążenie. Sadzę, ze spokojnie możemy w tym układzie pominąć takie aspekty, jak wydłużanie się tego ukośnego cięgła, zatem tak naprawdę ważna jest pionowa składowa od cięgła skierowana ku górze i obciążenie. Wówczas bierzesz poradnik i tam masz rozpisane zarówno ugięcie (podatność), jak i resztę sił. To po prostu pozioma belka z trzema siłami. 2) Jeśli wysięgnica jest sztywno w słupie umocowana, to jest to tzw. układ statycznie niewyznaczalny. Powinien ów student mieć to w skrypcie rozpisane, bo nie ma sensu by na newsach wykład pisać.
Reply to
Robert Tomasik

W dniu sobota, 21 lutego 2015 14:02:28 UTC+1 użytkownik W.Kr. napisał:

Chwila, chwila. Żurawik wisi na tej ścianie, buja się na dwóch zawiasach. Powiedzmy jest to kowalski żurawik do wyciągania popiołu z kotłowni, bo tam jest kocioł na węgiel. Zawiasy zrobione z trzyczwartecalowej rury (fi 29.7x2.9, średnica wewnętrzna 23.9mm) i ośki z pręta fi 20. Znaczy, luz 1.95mm na stronę. Wisi sobie ten żurawik bez obciążenia, a tu nagle palacz wyciąga taczkę z żużlem, wiesza ją na haku... i co, żurawik w górnym zawiasie nagle odchyli się od ściany o 1.95mm, a w dolnym się o 1.95mm do ściany przysunie? Bo ja bym się spodziewał że ten luz był skasowany zanim jeszcze tego palacza tam zatrudnili...

O reszcie propozycji nie wiem co myśleć, bo nie wiem ajkiej metody kazał użyć prowadziej. Może być metoda elementów skończonych, może być dowolna inna, trudno coś tu mądrego powiedzieć.

Reply to
Konrad Anikiel

Panie Robercie, żurawik jest obrotowy względem "mocnego" zapewne słupa, "statycznie wyznaczalny". I tu nasuwa mi się podejrzenie, czy ugięcia tego słupa nie będzie trzeba uwzględnić? "Szkolne" przypadki są najkłopotliwsze. I to nie ze względy na eloementarność a wymogi wg je zadających.

Reply to
W.Kr.

Nie, nie o takie skasowanie luzów tu chodzi. Oczywista, że nawet półcalowe skasują się same pod swoim ciężarem. Ale poniektórym trzeba pokazać, że on luz jest tak mały że kąty nie legają widocznym zmianom a stąd owe sinusy, cosinusy. Ba, może trzeba wykazać i to, że jak wózek wciągarki jeździ po wysięgnicy to kierunki i zwroty reacji w "zawiasach" nie ulegają zmianie.

Reply to
W.Kr.

Dnia Sat, 21 Feb 2015 05:25:00 -0800 (PST), Konrad Anikiel napisał(a):

Ale jak na koncu belki powiesisz te taczke, to ten zawias przy scianie pojdzie w gore.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 21 Feb 2015 05:33:01 -0800 (PST), W.Kr. napisał(a):

Jak najbardziej. Szczegolnie ze sily tam pewnie dosc spore.

J.

Reply to
J.F.

W dniu sobota, 21 lutego 2015 14:52:13 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Zdaje się że mówimy o czymś takim:

formatting link
zamiast szarego słupa jest ściana (czyli zawiasy są po prostu utwierdzone), no i zamiast blachy na dole, jest pręt na górze. Możesz mi wytłumaczyć który zawias idzie w górę kiedy wieszam ciężar na haku?

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Sat, 21 Feb 2015 05:57:17 -0800 (PST), Konrad Anikiel napisał(a):

Rozmawiamy o czyms takim : "Konstrukcja jest typową wysięgnicą z dwuteowej belki w 2/3 wysięgu podtrzymywaną rozciąganym prętem stalowym umocowanym do słupa i do wysięgnicy przegubowo."

czyli jak sie domyslam, to trzeba dorysowac do zdjecia u gory jeden skosny pret i jeden zawias.

O, takie cos

formatting link
drugi stad
formatting link
tylko usun ten pionowy kawalek zoltej belki.

A moze nie usuwac, bo jest w projekcie ?

sciane polamie.

Ten przy slupie/scianie, gdy podtrzymujacy pret jest do 2/3 belki, a ciezar wieszamy na koncu.

J.

Reply to
J.F.

W dniu sobota, 21 lutego 2015 15:40:18 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Pominąłeś "obliczyć podatność konstrukcji żurawika przyściennego", ale mniejsza czy to będzie na słupie, czy na ścianie.

Słup połamie.

górny czy dolny?

Skośny pręt ciągnie górny zawias w dół, w wyniku czego ten zawias podniesie się do góry?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-02-21 o 14:57, Konrad Anikiel pisze:

Zdaje sie ze nie.

To raczej tego typu konstrukcja.

formatting link
WM

Reply to
WM

W dniu sobota, 21 lutego 2015 16:17:41 UTC+1 użytkownik WM napisał:

O to to. Dokładnie o to mi chodziło, tylko nie chciało mi się szukać dobrego przykładu, więc dopisałem: zamiast blachy pręt, nie pod spodem tylko na górze.

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Sat, 21 Feb 2015 06:56:54 -0800 (PST), Konrad Anikiel napisał(a):

Slup jest ze stali i policzony na takie obciazenie. A sciana przypadkowa, z cegly :-)

dolny.

nie ten. Ten od belki.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.