Budowa jeziora ....

Dwa jeziora mają w przyszłości powstać na miejscu bełchatowskiej kopalni - czytamy w Dzienniku Łódzkim.

Powstaną dwa akweny, po odkrywce Bełchatów - o powierzchni ponad 2 tys. hektarów i około stu metrów głębokości oraz pod Szczercowem, odpowiednio 1,8 tys. ha i 70 m. Choć węgiel pod Bełchatowem będzie wydobywany do 2038 roku, pieniądze na zagospodarowanie terenów po zakończeniu działalności spółka musi już zacząć gromadzić. Łączny koszt szacowany jest na 700 mln złotych. Do 2012 roku kopalnia będzie odkładać z zysku od 50 do ponad 200 mln zł rocznie na tzw. fundusz rekultywacyjny.

Jak póżniej zalewa się to wodą ? Jakie prace sa do wykonania ?

Reply to
NOTO
Loading thread data ...

Dnia 2005-10-06 10:18, Użytkownik NOTO napisał:

Wszystko zależy od warunków geologicznych. Często wystarczy odpowiednio długo poczekać aż woda gruntowa sama podejdzie. Przypuszczam że przy tak głębokich wykopach musiał pracować jakiś solidny system ich odwodnienia

- wystarczy go wyłączyć. Nie obejdzie się bez robót ziemnych o bardzo dużych objętościach - krajobraz po kopalni odkrywkowej z reguły wygląda bardzo nieciekawie.

Reply to
Michal Grodecki

Dokladnie - pracuje i wystarczy go wylaczyc. I wroci woda do wszystkich studni w okolicy

Hm .. imho wyglada bardzo ciekawie, jest tam punkt widokowy :-) Zwaly ziemii ktore sa dookola [nieduze - przynajmniej wzglednie] mozna po prostu zepchnac do dziury.

Problemem moze byc zrobienie jakiegos lagodnego brzegu - obecnie nachylenie sciann jest jakies 45 stopni.

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2005-10-06 21:15, Użytkownik J.F. napisał: > Problemem moze byc zrobienie jakiegos lagodnego brzegu - obecnie

To się chyba bez pirotechniki nie obejdzie - przy takich masach gruntu (sądząc po nachyleniu o którym piszesz skały o niezłych parametrach wytrzymałościowych) inne metody raczej nie dadzą sobie rady.

Reply to
Michal Grodecki

Hm .. moze przesadzilem z tym katem, z tamtej perspektywy trudno to ocenic. Chyba tez nie doszacowalem glebokosci.

Halda jest nasypowa, ziemia pod powierzchnia .. raczej zwykla ziemia. Sciany dosc strome, ale w tarasach - efektywny kat moze mniejszy. Mowisz ze nie moze byc 45 stopni ? Za strome jednak jak na fajne kapielisko.

Smieszna sprawa - nie potrafie znalezc zadnej galerii zdjec. Jedynie tu - przedostatnia tapetka:

formatting link
stromizny tam widac.

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2005-10-07 01:44, Użytkownik J.F. napisał:

Nie bardzo by to chciało stać przy takim nachyleniu i dużej wysokości - kwestia stateczności skarpy. Dlatego pasuje mi to raczej do materiału skalnego.

Reply to
Michal Grodecki

Ale wegiel brunatny - czy to jakos nie mowi co jest ponad nim ?

A jak tak sobie przypomne zwykla kope piasku .. czy ona nie ma podobnego kata ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2005-10-07 21:12, Użytkownik J.F. napisał:

Nie jestem geologiem niestety.

Góra 36 stopni, i to jeżeli piasek gruby zagęszczony (w gruncie niespoistym nachylenie skarpy nie może przekraczać kąta tarcia wewnętrznego, a tyle on akurat wynosi dla piasku grubego przy ID=1.0 wg. PN-03020/B "Posadowienie bezpośrednie"). No, przy mokrym piasku i niewielkiej wysokości skarpy trochę więcej uzyskasz (mokry piasek ma jakąś niewielką kohezję - raczej nie uwzględnia się jej obliczeniowo). Ale nie przy skarpach wysokich na paredziesiąt metrów. Poza tym nie sądze żeby robili wykop "na styk" ze statecznością - jak by to pojechało to lepiej nie myśleć, na dole ludzie i sprzęt.

Reply to
Michal Grodecki

Myslisz ze ja mam tedolit w oku ? :-)

Teraz [tzn rok temu .. nie, 2 chyba] sa w miare bezpieczni .. koparka kopie na srodku dziury, dno plaskie - nawet jak troche piachu sie zwali to tak daleko chyba nie siegnie.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.