ciecie metalowej kapilary

Witam! Chce przeciac wzdluz kapilare o dlugosci 1-2 cm , srednica wewnetrzna ok. 0.2 mm, grubosc scianek ok. 0.1 mm. Kapilara jest wykonana z miedzi , wewnatrz i z zewnatrz pokryta jest bardzo cienka warstwa zlota. Probowalem skalpelem ale nie bardzo sie daje. chyba trzeba bedzie ciac precyzyjnie laserem.

Moze macie inne sugestie , szczegolnie jak mozna to zrobic w warunkach amatorskich.

Pozdrawiam

R.

Reply to
robson
Loading thread data ...

Jeśli wystarczy, że zostanie tylko jedna połówka, to zeszlifuj to na drobnym papierze ściernym.

Konrad

Reply to
KA

No coś ty. A złoto? Wwa

Reply to
Wwa

W kieliszku gdańskiej wódki wypijasz więcej złota :-)

Reply to
KA

robson snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Potrzebujesz sobie blaszkę zrobić z tej kapilary? Tomek

Reply to
Tomek

Tak. A konkretnie dwie. Jedna do pomiarow na SEMie , druga na AFM. Pozdro

Reply to
robson

No chyba nie wtej skali. Zdejm wlos z glowy , wyobraz sobie ze jest pokryty warstwa miedzi grubosci dwoch wlosow i sprobuj to zeszlifowac papierem sciernym ale tak aby cos jeszcze z tego zostalo , a nie kupka proszku. Probowalem w podobny sposob (w srodku drut stalowu - 100 um) skalpelem ale niestety zbytnio deformuje sie. Metody mechaniczne chyba zawioda. Pozostaje laser, wiazka o grubosci 20-30 mikrometrow nadtopi co prawda miedz ale spory fragment wewnetrzych scianek zostanie nienaruszony. W poniedzialek jade z tym do firmy co to robia i zobaczymy (juz wstepnie przedyskutowalem problem).

Pozdro

Reply to
robson

Ja nie mam na myśli papieru numer 40, tylko powiedzmy 3000. I nie paluchem, tylko odpowiednimi narzędziami. Konrad

Reply to
KA

Musisz koniecznie miec przekroj podluzny? Z poprzecznym sprawa jest prostsza. Masz do dyspozycji prase do zalewania probek w tworzywie? SEM jest "atmosferyczny", czy probka musi byc przewodzaca?

Reply to
melon

Poprzeczny juz mi sie udalo uzyskac tyle ze niewiele wtedy widac. Jestem w stanie poswiecic gorna polowke kapilary. W takim ukladzie sa do zaakceptowania metody mikromechniczne. Jesli tak , to operacja zdejmowania gornej polowki (papier scierny , skalpel itd) musi byc wykonywana z drutem w srodku w celu wzmocnienia inaczej wszystko ulegnie zniszczeniu. Mozna pomoc sobie uzywajac kwasu azotowego , tyle tylko ze nie wiem czy nie wytrawi mi warstwy miedzi w dolnej polowce ( a ta ma zostac tak aby warsta do pomiarow bylo zloto wewnatrz scianki a nie na zewnatrz).Dzisiaj ta metodas udalo mi sie otrzymac fragment dolnej scianki , tyle tylko ze nie jestem pewien czy jest to warstwa zlota "wewnetrzna". Niestety nie mam pasy do zalewania probek w tworzywie, kleje probke na laminacie , na odpowiednim stoliku lub plytce metalowej. SEM jest "przewodzacy" , ale tak naprawde najbardziej zalezy mi na AFMie i pod tym katem chce przygotowac probke.

Pozdro

Reply to
robson

Daloby sie ja elektrolitycznie pogrubic i wypelnic? Zalac jakims epoksydem i spolerowac na czyms drobniejszym niz 600?

Reply to
melon

Daloby sie. Ale wlasnie zrobilem ja celowo (i tylko tak) w tej postaci do pomiarow. Jesli ja zaleje epoksydem w zaden sposob nie odzyskam powierzchni o takiej jakosci jak po zalaniu.

Pozdro

R.

Reply to
robson

Zalej wodą i wsadź w suchy lód. Konrad

Reply to
KA

KA snipped-for-privacy@b.c napisał(a): ciach A Wwa odpowiedział: ciach

A piłeś taką ? W jakim alkoholu rozpuszcza się złoto? Tam we flaszce są tylko prawdziwie złote wstążki. Pozdr.

Reply to
sensei4

Oczywiście. Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi- sądziłeś że to złoto jest rozpuszczone? Napisałem "wypijasz", bo ja nie odcedzam tego złota na zębach :-)

Konrad

Reply to
KA

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.