gazowce

Co te metanowce wyprawiaja ?

Al Hamla ze Swinouscia zmierza do Las Palmas

formatting link
Po co ? Jest tam jakis terminal ? Google twierdzi, ze w budowie. I regazyfikacji ... to co mialby pusty tankowiec tam robic ?

A tu LNG Adamawa

formatting link
na slad - plywa sobie tam i z powrotem ... czeka na swoja kolej czy co ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Moze kapitan dupe tam ma.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik kogutek napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Moze, ale pozwoliliby mu tak ? Nie taniej bilet lotniczy kupic ?

Jeszcze jeden, Lagos II,

formatting link
Ten sobie zrobil wycieczke ... i rzekomo plynie do Europy, tylko czemu na polodnie ?

J.

Reply to
J.F.

Jebie Cie na maksa. Zadales siedem pytan na ktore do kurwy nedzy nikt tutaj nie moze znac odpowiedzi. To po chuj pytasz? Przyjmij ze zaruchac plynie.

Reply to
4kogutek44

Znajomy pełniący na takich statkach funkcję pierwszego oficera opowiadał, że w ten sposób w ładowniach zalanych woda za komuny przemycali dżinsy. Resztę dobre dopowiedz.

Reply to
Marek

Z Polski na Kanary ... no, moze nie dzinsy chodzi, tylko inny znakomity polski eksportowy produkt :-)

No ale oni chyba przemycali z/do tam gdzie im armator kazal plynac. Choc Kanary moze po drodze, to uzasadnic pewnie mozna, awaria jakas, uzupelnienie prowiantu ..

Wyglada na to, ze znow stoja na redzie i czekaja nie wiadomo na co. Hm, moze na noc :-)

Ale tak sobie patrze na statki z tej listy

formatting link
LNG Adamawa LNG Cross River LNG Bonny LNG Finima LNG Edo LNG Abuja LNG Port Harcourt LNG Akwa Ibom LNG Rivers LNG River Niger LNG Sokoto LNG Bayelsa LNG Bonny II LNG Finima II LNG Port-Harcourt II LNG Abuja II LNG Abalamabie LNG Lagos II

to w ogole jakies dziwne. Kilka ma transpondery wylaczone na pelnym morzu, Adamawa i Lagos 2 plywaja tam i z powrotem.

J.

Reply to
J.F.

bo kapitanowie to ostre jebaki i maja narzeczone w obydwu miejscach.

Reply to
4kogutek44

Nie wiem czy ten tak ma, ale niektóre gazowce podobno nie mogły stać w miejscu z powodu tego że odparowują skroplony ładunek i nie mogą przekroczyć jakiegośtam stęzenia. Co prawda wyjaśnienie zastanawiające, ale w sumie może i prawdopodobne, w końcu niektóre wiozą wrzący gaz.

Reply to
Sebastian Biały

Swinoujscia moze dotyczyc gaz z poprzedniej dostawy ktory jest w zbiorniku. To pocztek biznesu z gazem. Trzeba miec odbiorcow. Do tego caly czas plynie zakontraktowany gaz z Rosji. Warto bylo by sprzedawac gaz dalej. Raptem mamy jedno wyjscie na poludnie i kawal drogi do niego ze Swinoujscia. Na wschod nie ma komu sprzedawac bo Bialorus ma sporo tanszy z Rosji a Ukraina chciala by na kredyt i jest duza szansa ze kredytu nie splaci. Dokad nie znajdziemy klienta na gaz albo usluge i dokad sie kontrakt z Rosja nie skonczy gazoport hobbystycznie bedzie wykorzystywany.

Reply to
4kogutek44

W dniu 2017-08-12 o 22:28, J.F. pisze:

Są takie, które skraplają odparowany gaz i nie mają strat.

Nikt nie lubi jak mu niebezpieczny ładunek stoi w porcie. Potencjalna katastrofa byłaby przerażająca. Szacunki amerykańskie przewidują ewentualne skutki. Strefa całkowitych zniszczeń wynosiłaby 5,6 km, ciężkie poparzenia dotknęłyby ludzi znajdujących się w promieniu 10 km.

formatting link

WM

Reply to
WM

Użytkownik kogutek napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Ale chyba nie tak, zeby pare godzin ich zbawilo ?

No i nie chwala sie kiedy nastepna dostawa. Odbiorcow mamy i w kraju, ale upal wielki, to moze gazu malo schodzi

Przeciez to nie musi tak isc. Byleby bilans sie zgadzal :-)

Naliczac procenty :-)

Pojsc Unii na reke, postawic elektrownie gazowa :-)

On chyba ma jakies swoje wymogi i technologiczne i musi byc uzywany ? Chocby, zeby zbiornikow nie nagrzac.

Problem planowania dostaw robi sie ciekawy, jesli zalozyc, ze tak od reki kupic sie nie da, bo inni tez maja swoje plany :-)

J.

Reply to
J.F.

Dasz rade wlac do pollitrowej butelki oproznionej do polowy pol litra? To co wypisujesz to gwalt na rozumie. Chcesz sie wykazac to znajdz na poczatek kupca na gaz z jednego statku tygodniowo. Jak znajdziesz to zaplaca Ci za to kupe kasy i w przyszlym roku zaczna budowac druga instalacje.

Reply to
4kogutek44

W dniu 13-08-17 o 09:35, J.F. pisze:

Bardzo ładnie napisane. Przecież ten gaz się stopniowo ulatnia i stopniowo zmniejsza się jego procentowa zawartość w powietrzu. W zbiorniku jest 100%. Na końcu 0%. Widzisz powód, by tego 5~15% po drodze nigdzie nie było?

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 2017-08-13 o 09:35, J.F. pisze:

Mogą pracować na tanią ropę, lub benzynę.

Jednak się zdarzają.

formatting link
Meteoryt tunguski mógł być efektem wybuchu metanu. Jest taka hipoteza.

WM

Reply to
WM

W zbiorniku utrzymuje sie nadcisnienie, po oproznieniu niewielkie. Zeby powietrze do niego sie nie dostalo. Podobny myk jest w samochodowych zbiornikach na benzyne. Pala sie i wybuchaja opary benzyny. W zbiornikach sa wskazniki poziomu oparte na oporniku i slizgajacym sie styku, musi taki uklad iskrzyc. Sa iskrzace silniki komutatorowe napedzajace pompki paliwa. I nie wybucha tylko dlatego ze w zbiorniku sa opary benzyny a nie ma powietrza.

Reply to
4kogutek44

W dniu 13-08-17 o 20:21, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

To, co napisałeś to dobry argument, że gaz w w zbiorniku nie powinien wybuchnąć. A co poz zbiornikiem?

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 2017-08-13 o 23:52, Robert Tomasik pisze:

Mam nadzieję, że nie jest technicznie możliwe napełnienie skrycie jednego ze zbiorników ciekłym tlenem. Biorąc pod uwagę to o co się oskarża Katar, lepiej to sprawdzić.

WM

Reply to
WM

Poza zbiornikiem jest w rurach i z powietrzem miesza sie jak zupe albo innego schabowego w domu robisz. W razie awarii rur jest bardzo niebezpieczny. Byl w Polsce wypadek uszkodzenia duzego gazociagu przez koparke. Spaleni ludzie, spalone domy. Trzeba miec nadzieje ze wszystko jest dobrze policzone, poprawnie zbudowane i w czasie rozladunku i rozprezania beda przestrzegali procedur. Wypadki same z siebie sie nie robia.

Reply to
4kogutek44

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.