Siłomierz (dynamometr), po co?

formatting link

Po co są tam te mierniki?
Aby wiedzieć, że się nie zahaczyło o coś? ;-)
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...
W dniu 2012-08-13 22:31, Robert Wańkowski pisze:
Zauważ, że na końcu wiszący kloc przykręcają do jakiejś konstrukcji, bokiem. Być może pomiar siły "obwisania" jest potrzebny, by przykręcić to równomiernie i bez wstępnych naprężeń?
Reply to
BartekK
Gdyby odkręcali od tej konstrukcji to tak. Aby przykręcić musi to wisieć równolegle do mocowania. A może te siłomierze właśnie przy ewentualnym odkręcaniu potrzebne?
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
Konstruktor założył jakiś współczynnik nierównomierności obciążenia (skew factor). Wykonawca zamiast zrobić trawersę (spreader beam), postanowił zaufać paniom suwnicowym i obserwować zegary czy się udało równo podnieść. Słowiańska fantazja... Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Obejrzałem jeszcze raz. Jest trawersa z dwoma orczykami, ale wszystko i tak wisi na dwóch suwnicach w taki sposób że napędy muszą być włączane jednocześnie, inaczej obciążenie rozłoży się nierównomiernie. Te suwnice wyglądają solidnie, czyżby nie mogli tego unieść jedną?
Reply to
Konrad Anikiel
W dniu 14.08.2012 12:30, Konrad Anikiel pisze:
Oni to przykręcają więc może by istniała potrzeba podnoszenia osobno przodu i tyłu co by dopasować.
Reply to
Albercik
Pewnie tak, jakoś tym manewrować trzeba.
Przyszło mi na myśl jeszcze coś z tymi siłomierzami: W Rosji cały ten przemysł kosmiczny rozpadł się na niepoliczalną ilość małych firemek, każdy jest odpowiedzialny za swój mały zakres. Każdy więc sprawdza co dostanie od poprzedniego wykonawcy, w tym przypadku ciężar/położenie środka ciężkości- żeby nie było na nich że coś popsuli.
Jeszcze inna myśl: na etapie montażu do konstrukcji rakiety nikt nie wie jak dokładnie satelita jest wykonany, więc zawiesia są regulowane śrubami rzymskimi. A skąd wiedzieć czy wszystkie są odpowiednio dokręcone bez sprawdzenia siłomierzem? Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Tak się certolili, a i tak im spadł, albo spadnie z niedoszłej orbity. :-)
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
W dniu 2012-08-13 22:31, Robert Wańkowski pisze:
Te mierniki są zapewne "na wszelki wypadek" ten satelita kosztuje 200000000 USD więc zapewne również panie suwnicowe są badane psychiatrycznie i podpisują oświadczenie że nie mają PMS :)
Reply to
Padre

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.