czy ktos sie z tym spotka?

Walek osadzony w rurze , różnica średnic walka i wewnętrznej srednicy rury pozostawia jedynie małą szczeline między nimi . Doprowadzamy z jednej strony wodę , i wprawiamy wałek w ruch obrotowy. Widzialem konstrukcje dysków miedzy którymi woda w wyniku ich obrotów z wysoką wydajnością zamieniała sie w parę , używaną pózniej do ogrzewania. Były to skomplikowane ustrojstwa . Moje pytanie jest następujace: czy ktoś spotkał sie z tym tematem - jaka była by optymalna szczelina miedzy wałkiem a rurą, jakie były by optymalne obroty, czy ktoś już badał taki układ ?
Reply to
pucella
Loading thread data ...
Użytkownik snipped-for-privacy@shaw.ca napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... Walek osadzony w rurze , różnica średnic walka i wewnętrznej srednicy rury pozostawia jedynie małą szczeline między nimi . Doprowadzamy z jednej strony wodę , i wprawiamy wałek w ruch obrotowy. Widzialem konstrukcje dysków miedzy którymi woda w wyniku ich obrotów z wysoką wydajnością zamieniała sie w parę , używaną pózniej do ogrzewania. Były to skomplikowane ustrojstwa . Moje pytanie jest następujace: czy ktoś spotkał sie z tym tematem - jaka była by optymalna szczelina miedzy wałkiem a rurą, jakie były by optymalne obroty, czy ktoś już badał taki układ ?
Może chodzi o pompę kawitacyjną
formatting link
Pod tym hasłem jest sporo materiałów, gdzieś widziałem nawet amatorskie konstrukcje. Zasada działania prosta, problemem są materiały :) Wojtek
Reply to
wowa
snipped-for-privacy@shaw.ca napisał(a):
No jasne że spotkał. Internet pełny jest cudownych pomp i silników magnetycznych. jak by to miało sprawność większą niż 1 to we wszystkich siłowniach ma Świecie tak by parę robili. A prądu by było tak dużo ze w oceanach by go topili. A jak ma sprawność mniejszą niż 1 to do produkcji pary grzałka lepsza bo jest w niej mniej do popsucia. Zamiast pytać poszedłbym do tokarza żeby mi takie coś wytoczył. To tak teoretycznie bo praktycznie to sobie mogę sam wytoczyć. I sprawdził bym czy działa. Oczywiście będą może i tutaj co zaraz się podniecą i się zacznie. Trochę ugrzeje bo musi, na cuda bym nie liczył. Piec jak zaczniesz trzeć szmatą to też się ugrzeje, ale jak napalić węglem jakoś bardziej ciepły się zrobi.
Reply to
sok_marchwiowy
mysle o zastosowaniu do siłowni wiatrowej zamiast generatora. Z tokażem nie problem , ale pierwsze pytanie jakie zada , to jakiej srednicy ma być wałek. Po to tu pisze , aby nie robić 10-ciu wałkow , tylko jeden. Jesli nie wiesz jaka bedzie optymalna szczelina , to po co zużywasz swoją klawiature?
Reply to
pucella
Zadajesz złe pytanie, więc nie otrzymujesz dobrej odpowiedzi. To nie będzie dobrze działać, nawet jeśli Ci ktoś opowie ze szczegółami jak taką turbinę zaprojektować. Ci co wiedzą, nic Ci nie powiedzą bo szkoda czasu. Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
W dniu 2012-08-13 20:00, wowa pisze:
Polska Wikipedia podaje nieprawidłową informację. Pomieszano tu informacje na temat pompy ślimkowej mimośrodowej (patrz tutaj:
formatting link
, powszechnie stosowanej w przemyśle i tzw. pompy kawitacyjnej, wynalazku Griggsa (patrz na przykład tutaj:
formatting link
, o której krążą informacje, jakoby mogła produkować więcej ciepła niż włoży się w nią energii.
Wikipedyści polscy najwyraźniej pomylili "progressive cavity" z "cavitation in progress", ale to nie takie rzadkie.
Pompa kawitacyjna rzeczywiście nadaje się do produkcji ciepła bezpośrednio z energii mechanicznej i dlatego w tym kontekście może mieć sens.
W. Bicz
Reply to
Wieslaw Bicz
Użytkownik "Wieslaw Bicz" snipped-for-privacy@optel.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.individual.net...
W drugiej części rozdziału Konstrukcja jest wzmianka o takiej pompie. Może niezbyt szczęśliwie podałem przykład, ale chodziło mi o nazwę Wojtek
Reply to
wowa
Zadałem wydaje mi sie proste pytanie . Czy ktoś coś konkretnego wie na ten temat . Za informacje o pompie kawitacyjnej dzięki. Ale nie moge sie oprzeć , żeby nie wylać z siebie żołci jaka mnie zalewa. Wiekszosć odpowiedzi sprowadza sie do jednego - nie wiem , ale punktem honoru jest odezwać sie. Można bełkotać absolutnie bez sensu, bić piane, byle zaistnieć . Sorry ale jest to wyjątkowo wkurwiające zjawisko na tego typu forach. Nikogo nie pytalem czy to bedzie działac czy nie, a zaraz znależli sie wieczni malkonteńci, spiczniali pesymiści i dawaj popisy erudycji. Co w nas Polakach siedzi ? Nie ma co się potem dziwić historiom typu niebieski LED.
Reply to
pucella
snipped-for-privacy@shaw.ca napisał(a):
Prosisz i masz. Stosunek średnicy do długości min. 1:10. Szczelina 0,01 +_ 0,001. prędkość obrotowa od 2000 obr/min do 50 000 obr/min. Obroty zależą od średnicy. Im mniejsza tym większe. Wiatrak już masz?
Reply to
kogutek
Dzieki Kogutek , czy te parametry dotyczą turbiny Tesli? Czy to jakieś ogólniejsze wyliczenia? Jeśli obroty sciśle zależą od średnicy , to może warto było by mielić tą wodę w walcu o srednicy kilkudziesieciu centymetrów aby obniżyć w ten sposób obroty?
Reply to
pucella
Ciekawe czy podobne zjawisko mialo by miejsce gdyby w hydraulicznym siłowniku (cylindrze) zamiast typowego tłoka zainstalować tłok ale o średnicy mniejszej od cylindra o powiedzmy milimetr. Cylinder wypelniony z obu stron tłoka cieczą i napędzany mimośrodowym układem napędowym. Czy wystąpi podobne zjawisko wzrostu temperatury? Z jaką sprawnością? Ciepło można było by odbierać instalując radiator na zewnętrznych ścianach cylindra. Ma to jakiś sens?
Reply to
pucella
Najlepiej jest zastosowa zwykłą tarczę o grubości kilku centymetrów z otworami o różnym ustawieniu. Ciepło powstaje najefektywniej wtedy, kiedy ciecz jest mieszana możliwie turbulentnie. Kawitacja nie daje wiele, tylko niszczy materiał.
To samo będzie robił tłok.
Co lepsze, to zależy od tego, jaki ruch jest wygodniejszy.
W. Bicz
Reply to
Wieslaw Bicz
Widzialem te dyski , jakaś firma w US produkuje takie pompy ciepła. Mój pomysł z wałkiem podsuneła mi idea grzania rury zamiast zbiornika w kolektorach słonecznych tak aby temperatura cieczy w miare przepływu rosła . Tego zjawiska nie mamy w przypadku grzania tej samej ilosci płynu w zbiorniku.Jeśli dało by sie w takim układzie podnieśc temperature wystarczająco wysoko , to może udało by sie przegrzać parę.
Reply to
pucella

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.