Jakiego materiału użyć?

Witam,

Pytanie mam - może przyjdzie coś ciekawego Wam do głowy. Mam wykonane miejsce posadu pewnego elementu z tecamidu. W ów posad w sposób ręczny od góry wkładany jest detal (odlew aluminiowy, ostre krawędzie). Z racji tego że operacja powtarza się w ciągu dnia kilkaset razy, to i sam posad bardzo szybko się wyciera i nie "trzyma" w wystarczający sposób detalu.

Posad wygląda następująco:

formatting link
element posadu ma oczywiście kolor biały).

Jakiego materiału proponujecie jeszcze użyć by wydłużyć jego żywotność, tak by nie trzeba było wykonywać nowego posadu co 3 miesiące...

Reply to
Michał
Loading thread data ...

Napisz co zadecydowało o zastosowaniu poliamidu na ten element, to będzie łatwiej.

Reply to
cef

Osoba nazywajaca sie cef w liscie z dnia 2010-07-04 19:54 napisala nastepujace slowa:

Generalnie dostępność materiału :) Wcześniej posad wykonany był ze stali

- rozwiązanie nie sprawdziło się ponieważ za często uszkadzały się detale. Dlatego poszliśmy w plastik...

Posad musi nie uszkadzać detali, być odporny na wycieranie i ewentualnie wodę.

Reply to
Michał

No to masz odpowiedź. Materiał bardziej miękki od detali będzie się niszczył, a twardszy będzie uszkadzał detale. Dlaczego nie próbowaliście z aluminium? Dostępność duża, cena zbliżona do tworzywa, obrabialność nawet lepsza.

Reply to
cef

Sprobowac mozna, ale aluminium sie wyciera.

A moze guma ?

J.

Reply to
J.F.

Koszt na jeden detal to ok 1 grosz. Czy Ty czasami nie chcesz szkłem dupy obetrzeć?

Reply to
kogutek

Michał pisze:

Części o podobnym zastosowaniu projektowałem z teflonu i pracuje toto latami, szurane kilkaset razy na zmianę.

Reply to
PeJot

Hm, teflon ostrymi krawedziami skrawa sie dosc dobrze.

Tekstolitu bym jeszcze sprobowal, o ile ktos to robi jescze :-)

J.

Reply to
J.F.

>Michał pisze:

> >> Pytanie mam - może przyjdzie coś ciekawego Wam do głowy. Mam wykonane > >> miejsce posadu pewnego elementu z tecamidu. W ów posad w sposób ręczny > >> od góry wkładany jest detal (odlew aluminiowy, ostre krawędzie). > > >Części o podobnym zastosowaniu projektowałem z teflonu i pracuje toto > >latami, szurane kilkaset razy na zmianę. > > Hm, teflon ostrymi krawedziami skrawa sie dosc dobrze. > > Tekstolitu bym jeszcze sprobowal, o ile ktos to robi jescze :-)

Pewnie robi, ale niekoniecznie tak się musi nazywać. Generalnie co potrzebne, to twarde i miękkie jednocześnie, czyli albo laminat z włóknem szklanym, albo płyta z tworzywa z dodatkiem włókna szklanego w masie. Albo w drugą stornę: polimerobeton. A kiedyś żyli na świecie ludzie co się na drewnie znali, być może to dałoby się zrobić z jakiegoś gatunku drewna, odpowiednio przygotowanego. O poliuretanie nie mówię, bo to tak oczywiste że pewnie Pytacz spróbował na początku... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.