Korpus podnosnika samochodowego

Jestem chyba pewny ale nie do końca, czy korpus podnośnika
przedstawionego na zdjęciu (link) pracuje na zginanie (raczej) czy na
ściskanie (...). Pomóżcie projektuje taki ...
formatting link
Reply to
wharton
Loading thread data ...
To stan złożony. Jeden czynnik to ściskanie od śruby, która obciąża czysto osiowo, ale drugi to siła poprzeczna w prowadnicy suwaka, a to już zginanie. Który czynnik ma jaką wartość i jaka jest między nimi proporcja dowiesz się po pomierzeniu wszystkiego i rozrysowaniu sobie. Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
wharton pisze:
Jak nie postawisz idealnie na rownym podlozu pod katem 90* to pracuje "na wszystko" :) Na zginanie, sciskanie, skrecanie... Srube musisz obliczyc na scinanie, jej gwint musi tez byc samohamowny. Reszte przy obciazeniu 600kg powinien wytrzymac profil z "poltorowki" ;)
Reply to
venioo
Śruba w żadnym punkcie nie styka się z korpusem opiera jedynie się na blaszce na dole podnośnika więc nie wiem czemu na korpus powatarzam na sam KORPUS ma iść siła osiowa. Z tym że na korpus idzie siłą poprzeczna to jako żywo !
Reply to
wharton
Zakładając, że stoi na idealnie równym podłożu dlaczego miałby być skręcany ? Toż skręcanie od wajchy jest pomijalnie małe. Moim zdaniem jest tak: ściskanie - śruba, zginanie - korpus.
Tak jak ja to widzę rozrysowałem na kartcę papieru, przepraszam, że kartka papieru może być trochu nieczytelna. Proszę mnie poprawić jeśli się nadal mylę...
wharton
Reply to
wharton
Jesli jestes podparcia sruby to tak.
Ale sruba moze tez byc oparta na lozysku u gory.
J.
Reply to
J.F.
OK, ja nie wiem jak taki podnośnik jest zbudowany. Założyłem, że śruba jest umocowana na górze, a nakrętka ją rozciąga. Jeśli jest umocowana na dole, no to faktycznie, śruba działa na wyboczenie jeno. Inna sprawa z tą prowadnicą suwaka. Czy ona przenosi ten moment, czy może moment jest przenoszony przez nakrętkę/śrubę? Jakoś dawno nie złapałem gumy i nie miałem do czynienia z tym wspaniałym przyżądem :-) Konrad PS na swoim szkicu (patrz kilka postów wczesniej dyskusję o przydatności umiejętności posługiwania się ołówkiem) nie zapominaj o przegubie w suwaku. Do tego przegubu rysuj obciążenie samochodem. W zasadzie pionowe (jak na zadanie domowe można olać, że samochód trochę będzie się chybił na bok).
Reply to
Konrad Anikiel
Zasada działania tego ustrojstwa.
formatting link
to najprostszy i najbardziej tandetny podnośnik jaki kiedyklolwiek wyprodukowano w PRL.
Reply to
wharton
wharton pisze:
A przeczytales dokladnie co napisalem? "jezeli NIE postawisz na rownym podlozu"
Jesli postawisz na rownym podlozu idealnie prostopadle to oprocz sciskania gwintu reszta sil biorac pod uwage material, bedzie pomijalnie mala...
Reply to
venioo
Dnia Mon, 10 Sep 2007 04:59:47 -0700, wharton napisał(a):
Jest jeszcze jeden prostszy. Ale do Trabanta. Czyli wytwór technicznej myśli enerdowskiej a nie polskiej. Te ze zdjęcia to raczej taka wersja deLux tego enerdowskiego. Aż łezka się kręci w oku na wspomnienie projektowania takiego podnośnika na PKMach.
Reply to
Doc
wharton napisał(a):
Mogę coś podpowiedzieć "obrazkiem" ale nie mam jak go tu wstawić. Napisz do mnie na priv-a. Później możesz wstawić to na Grupę jak interesujące. Pozdrowienia. W.Kr.
Reply to
wieslaw.kruszewski
Projektuj ze mną ;-] Jestem właśnie w kropce nie wiem z jakich wzorów liczy się powierzchnie oporowe na końcu śruby... HELP!!! Nie ma ich w Kurmazie a i w innych knigach nie mogę ich uraczyć ...
Reply to
wharton
wharton napisał(a): ...................
Zaglądnąłem do "Kurmaza". Jest co trzeba. 2. PRZEKŁADNIA. " Śruba -nakrętka". 2.2. Obliczaniie wytrzymałościowae...... . Wzory do pkt. 6.2 rys-szkic 2.4, Zastosuj odmianę wg. rys. 2.4. e. Najprostrza. Podstawę potraktuj jak odwróconą "koronę". Czytaj w książkach dokładniej. W.Kr.
Reply to
wieslaw.kruszewski
To wiem, ale mnie dokładnie chodzi o parametry R1 i R2 (chciałem zastosować podpunkt f jako że mój podnośnik tak ma) ale moge zastosować także e jeżeli mi podpowiesz skad dobiera/oblicza się te zaokrąglenia...
wharton
Reply to
wharton
Kurde miałem na studiach taki przedmiot jak Mechanika Techniczna, Wytrzymałość Materiałów, Teoria Mechanizmów i Maszyn, ale chyba nie jestem na tyle uczony w piśmie by rozstrzygnąć zdaje się chyba dosyć prosty przypadek...
formatting link
rysunku w linku powyżej jest schematycznie narysowany ten podnośnik. Siła Q to obciążenie jakie wywiera na ramię samochód. Teraz moim problemem jest obliczenie korpusu. Jaka siła działa na korpus w momencie gdy suwak jest zatrzymany nakrętką (zakładam symetryczne obciążenie, więc -> wytrzymałość prosta)?. Zarysowane na czarno połączenie członów oznacza połączenie sztywne tam gdzie kropki również jest połączenie sztywne wogóle wszystko jest sztywne. Interesuje mnie jedynie siła jaką suwak działa na prowadnice (korpus podnośnika) ?
Wydaje mi się, że to nie trudne ale nie umiem tego obliczyć. Pewnie mnie pojedziecie, że nie umiem... ale trudno.
Reply to
wharton
wharton napisał(a): (ciach)............rysowane na czarno
Zauważ, że ta żerdka co wystaje z boku podnośnika, ta, co się ją wsuwa w tę "dziurę-rurę" pod samochodem, jest tam oparta o ściany tej "rury" . Jest ona takim wąsem nakrętki. w której jest śruba wykręcona na potrzebną długość by unieść samochód. Dolny czop - koniec śruby opiera się na płycie- dnie tej przeciętej rury- korpusu. Wąs-wspornik nie styka się z tą rurą-korpusem. Nie obciąża go. Tak po "prawdzie" to ten podnośnik może obyć się bez tego blaszanego opakowania, byle mieć pod ręką stopkę pod dolny koniec śruby i jak co, to go pod śrube podkładać. Dla wygody automobilistów, by nie gubili tej stopki i nie brudzili "się " i bagażnika, opakowano to ustrojstwo w ten "korpus". Przedstaw sobie ten "wynalazak" tak : W rurę przymocowaną z boku auta , gdzie wkłada się ten dynks, włóż żerdź o przekroju jak "dziura" w tej rurze. Dopawaj do tej żerdzi gruby pierścień ( okrągły) z nagwintowanym otworem. W ten otwór wkręcaj długą śrubę z góry na dół, aż oprze się o "asfalt". Pokręć jeszcze trochę tą śrubą. Zauważysz, że podnosisz auto. ( Pod dolny koniec śruby, trzeba podłożyć coś twardego by nie wciskał się w "asfalt". To coś twardego, to płytka , niby dno Twojego podnośnika. Zauważ, że "opakowanie" nie jest potrzebne do działania "wynalazku".
Pozdrowienia. W.Kr.
Reply to
wieslaw.kruszewski
wharton napisał(a):
Ten podnośnik to takie ustrojstwo, jak śruba do poziomowania/ pionowania lodówki czy śruba do ustawiania wanny akrylowej na tych 4-ch śrubach. A jego korpus to jak kafelki obudowy wanny. W.Kr.
Reply to
wieslaw.kruszewski
Ten wykład niezupełnie zgadza się z moją teorią spiskową, bo z tego co mówi Pytacz, moment nie jest przenoszony przez nakrętkę na śrubę, tylko przez suwak na korpus. Skąd moment? Z przegubu między dynksem wciskanym w szparę w samochodzie, a suwakiem podnośnika. Gdyby tam nie było przegubu, nie miałbym słowa do dodania. Konrad
Reply to
Konrad Anikiel

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.