Obrotowy uchwyt wrzeciona

Loading thread data ...
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu środa, 14 stycznia 2015 18:37:55 UTC+1 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Coś czuję że to niebieskie to owszem dociśniesz, ale tylko w jednym punkcie, a z drugiej strony będzie niedociśnięte i zacznie wibrować. Po drugie, to porachuj sobie jakim momentem musiałbyś dokręcać tą nakrętkę żeby uzyskać jakiś sensowny docisk. Obawiam się że musiałbyś to dokręcać dwumetrową wajchą. Nie mówię że jest źle, szukam tylko słabych punktów. Sam sprawdź.

Reply to
Konrad Anikiel
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu czwartek, 15 stycznia 2015 18:06:58 UTC+1 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Rozumiem. Podkładek chcesz użyć, bo spodziewasz się niedokładności. Czyli chcesz mieć docisk rozłożony w miarę równomiernie na czterech punktach. Czyli te podkładki mają za każdym razem niwelować niedokładności, bez względu jak włożysz tą obejmę. Raz więcej, raz mniej. Znaczy, jak ugnieciesz tą podkładkę więcej, to potem chcesz żeby działała jak ją ugniatasz mniej. Znaczy, musi być sprężysta, po zgnieceniu ma wracać do pierwotnej grubości. Nie odkształcać się plastycznie. Więc nie chcesz używać materiału o zerowym powrocie elastycznym, tylko jak największym. To jest pojęcie ze świata materiałów uszczelkarskich. Poszukaj sobie materiału który ma grubość taką jaka Ci tam potrzebna, ale ma maksymalnie duży powrót elastyczny, no i wytrzyma nacisk bez zniszczenia, bo guma raczej nie da rady. Jakiaś płyta z włóknem aramidowym pewnie da się dobrać. Idź tam gdzie robią uszczelki pod głowice do silników samochodowych, poproś o trochę ścinków i sprawdź czy materiał się nadaje. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-01-14 o 18:37, Robert Wańkowski pisze:

Sa duze podkladki sprezyste np. takie:

formatting link
WM

Reply to
WM
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu sobota, 24 stycznia 2015 23:49:39 UTC+1 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

A jak ustalasz położenie wrzeciona (poziome, pionowe, pod określonym kątem)?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-01-25 o 00:23, Konrad Anikiel pisze:

Krazek po zluzowaniu srub bedzie na nich wisial. Aby tak nie bylo, warto go podeprzec od dolu.

Az cztery sruby do dokrecania. Moze lepiej dac jedna duza centralnie i zamiast krazka solidny krzyzak?

Najwiekszy problem bedzie z precyzyjnym ustawieniem okreslonego kata. Przypuszczam, ze sa jakies najczesciej uzywane katy np: 0,30,45,60,90°. Mozna wywiercic na suwliwej powierzchni uchwytu wglebienia odpowiadajace tym polozeniom i zamocowac w czesci nieruchomej jakis element ustalajacy np:

formatting link

Reply to
WM
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu niedziela, 25 stycznia 2015 10:28:53 UTC+1 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Wibracje rozwalą Ci ten laser, a pył go zalepi. Nie montuj go na wrzecionie, tylko na ścianie. Do wrzeciona przyklej lusterko, niech ten laser świeci na to lusterko, a na sufit niech pada odbicie z tego lusterka. Lusterko przetrzesz i działa, a laser musiałbyś za każdym razem szorować. Ale ten kątomierz całkiem niegłupio wygląda. 162 PLN, nie majątek.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-01-25 o 10:55, Robert Wańkowski pisze:

Najlepszy docisk bedzie i tak w poblizu krawedzi duzego otworu, bo tam zadziala sila dociskajaca od ugietego krazka.

Czasem warto sprawdzic ugiecia programem wytrzymalosciowym i tak dobrac geometrie, by ugiecia obu sciskanych czesci szly rownolegle. Wtedy jest szansa, ze beda przylegac na wiekszym obszarze. Zeby krazek naciskal nie przy krawedzi, ale dalej od niej, mozna mu dac wystajace obrzeze, czyli zrobic z niego miseczke.

Do obrobki drewna potrzebujesz az tak duzej dokladnosci? Element ustalajacy na promieniu 50mm z luzem 0,1 mm tez daje blad 0,1°. Przynajmniej masz dodatkowe zabezpieczenie na wypadek gdy od drgan i sil skrawania poluzuja sie nakretki.

WM

Reply to
WM
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu niedziela, 25 stycznia 2015 16:04:57 UTC+1 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Nie patrz na zakres kąta 0..90, tylko -45..+45. Znaczy, jak jest poziomo, to pada pod kątem -45, a pionowo +45. Wtedy nie masz problemu.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-01-25 o 10:28, Robert Wańkowski pisze:

Raczej rozdzielczość, a nie dokładność.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.