Polaczenie stali nierdzewnej ze zwykla

Witam

Mam taki problem. Potrzebuje polaczyc rurke ze zwyklej stali weglowej z rurka ze stali nierdzewnej. Rozmiary niewielkie, 3/8", nic krytycznego, obciazenia sciskajace - tez niewielkie.

Ma to byc kawalek stelaza pod kufry. Stal nierdzewna z tego wzglaedu, ze nie trzeba jej chromowac i jest odporna na korozje.

Polaczyc chce to spawajac jedna do drugiej elektrycznie, elektroda do stali nierdzewnej.

Ogolnie nie jest to zalecane, ale poza ogolnoscia nic nie wiem. Pytanie jest takie, czy to da rade funkcjonowac, czy sie sklei i nie rozleci po chwili. Slyszaleem, ze spaw moze popekac na granicy obu stali i nie bedzie to sie trzymalo.

Czy mial ktos doswiadczenie z czyms takim i laczyl oba gatunki stali ta metoda? Bede probowal to pospawac, ale dobrze byloby nie krazyc w ciemnosci.

pozdrawiam Tmek

Reply to
Tmek
Loading thread data ...

Widziałem rzeczy spawane MIGiem z nierdzewki i zwykłej stali (przez artystę metaloplastyka)ale drutem nierdzewnym w osłonie argonu, czy da się zespawać drutem stalowym w CO2 - tego nie jestem w stanie powiedzieć.

Reply to
Padre_peper

jesli polaczenie nie musi byc bardzo wytrzymale to elektrycznie sie da - elektroda castolin do stali nierdzewnej

Reply to
krzysztof_J

sprobuj elektrod np. esaba 67.70 albo innego producenta o oznaczeniach

309 "...Elektrody o wysokiej wydajności (160%) do tworzenia warstw buforowych. Do spawania stali o różnym składzie chemicznym. "
Reply to
news.tpi.pl

Dnia Wed, 15 Aug 2007 02:26:13 +0200, Tmek napisał(a):

Chyba ze przez korozję na styku 2 gatunków stali raczej omija się tego rodzju polączenia w strategicznych miejscach. Skoro rury o tej samej średnicy nie lepiej jeśli grubość ścianki na to pozwala nagwitowac i skręcić mufą ?

Reply to
dooh

Oczywiście skoro nie wiadomo jaka to nierdzewka i jaka to węglówa, więc nic mądrego nie napiszę. W najbardziej typowym przypadku (austenit+spawalna stal niestopowa) nie będziesz miał problemu ze spoiną, o ile poprawnie ją wykonasz. Jak poprawnie wykonać to elektrodą to nie doradzę bo się na elektrodach nie znam, ale metody typu MIG albo TIG będą napewno do tego lepsze. TIGiem dałbyś radę to zrobić prawdopodobnie bez materiału dodatkowego (nie wiadomo jaka grubość ścianki). W MIGu- jakimkolwiek drutem który na wykresie schaefflera nie wskoczy w martenzyt. W zasadzie to samo powinno dotyczyć elektrody, ale trudno technicznie będzie uzyskać przetop. Konrad PS możesz równie dobrze to połączyć przy pomocy klejenia. Z trzpieniem w środku.

Reply to
KA

Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

Elektroda da sie, przynajmniej ta ktora mialem, spaw wychodzi gladki i laczy oba stopy bez problemu.

Jednak z uwagi na to, ze rurka jest mala, fi 20, cienkoscienna i oprocz podtrzymywania tego co ma podtrzymywac miala jeszcze wygladac - co po przyspawaniu moglo byc okupione wytezona praca przywracajaca pierwotny wyglad, zmienila sie koncepcja i bedzie to przykrecane na sruby.

pozdrawiam Tmek

Reply to
Tmek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.