Pomocy? Czy to bedzie dzialac??

Witam. Jestem tutaj po raz pierwsz, wiec na wstepie wszystkich pozdrawiam. I od razu przechodze do mojego pytania problemu. Otoz bedzie robiona mniej wiecej taka instalacja:

formatting link

Bedzie to pracownia komputerowa + gniazdka w pokoju informatykow + zasilanie szafy ze sprzetem sieciowym (switche itp.). Legenda do rysunku:

  1. Wylacznik nadmiarowo- i roznicowopradowy (Legrand P312) 160/0,3 A umieszczony w rozdzielnicy glownej
  2. Wylacznik nadmiarowo- i roznicowopradowy (Legrand P312) 16/0,03 A umieszczony w skrzyneczce przy pracowni
  3. Wylacznik nadmiarowo- i roznicowopradowy (Legrand P312) 32/0,03 A umieszczony w skrzyneczce przy pracowni

Czy takie cosik zadziala prawidlowo (selektywnosc zabezpieczen itp.)??? Macie moze jakies uwagi???

Reply to
Buster
Loading thread data ...

Użytkownik Buster napisał:

Lepiej jednak chyba by było zastosować osobno wyłącznik różnicowo-prądowy i wyłącznik instalacyjny (przeciążeniowy z członem zwarciowym) niż w wykonaniu zespolonym. Poza tym to:

- w punkcie 1 powinien być wyłacznik różnicowo prądowy selektywnym;

- dlaczego w punkcie 1 wyłacznik nadmiarowo prądowy ma aż 160 A?? Jakie jest wcześniejsze zabezpieczenie?? Czy napewno ma ono wartośc 250 A. Bo jeśli jest mniejsze to selektywności raczej niebędzie.

Reply to
Andrzej

Witam moim zdaniem.....

Z wylacznika 1 mozna zrezygnowac.... wprawdzie pelni on role przeciw-pozarowego, ale nie jest konieczny. A jesli juz ma byc, to z czlonem opozniajacym lub jeszcze lepiej z czlonem opozniajacym z regulacja czasu zadzialania. Wstawiajac P312 narazasz sie na czeste wylaczenia calosci.

Jak moj przedmowca nie jestem zwolennikiem zabezpieczen dwu-funkcyjnych. Ja zastosowalbym osobne wylaczniki roznicowopradowe oraz przeciazeniowe.

Zabezpieczenie 3 jest chyba zbedne..... raczej nalezy tam wsadzic FR lub VISTOPa jako wylacznik reczny.

Do calosci dorzucilbym ochronniki przeciwprzepieciowe.

pozdrawiam asterix

p.s. A tak w ogole, to do urzadzen obciazajacych siec prostownikiem (komputery, drukarki, monitory) sa produkowane specjalne wylaczniki roznicowopradowe o zmienionej charakterystyce pracy..... niestety sa kilkakrotnie drozsze od zwyklych.

Reply to
asterix

Andrzej napisał(a):

Moze i tak. Zobacze co wyjdzie taniej.

Dlatego, ze docelowo bedzie podlaczonych 50 komputerow a wlasciwie wiecej i pobor pradu bedzie rzedu 130-145 amperow.

Prawdopodobnie bedzie to pierwsze zabezpieczenie w linii.

Reply to
Buster

Użytkownik Buster napisał:

Jest jeszcze taka sprawa, że jak ci sie zepsuje albo różnicowopradowy albo nadmiarowo prądowy to wymieniasz jeden element który kosztuje taniej niż ten dwufunkcyjny.

A pozatym to mam cennik bazowy z 2002 r i z niego wynika, że: P 312 C-16-30A - 203,03 zł P 302 25-30 A - 92,07 zł S 311 C 16 - 24,15 zł

Więc róznica w cenie jest spora.

Reply to
Andrzej

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.