Tulejki - czy bedzie problem z wykonaniem ?

Mar 12, 2008 Last reply: 18 years ago 11 Replies

Witam,



Potrzebuje 10 tulejek, kazdz o dlugosci 50 mm, srednica zewnetrzna 40 mm, srednica otworu wykonanego w osi - 20 mm 9czyli grubosc scianek bedzie 10 mm.



Pewien slusarz powiedzial mi, ze to zaden problem, tylko zeby mo dostarczyc pref fi 40 mm.



Czy to rzeczywiscie latwa zabawa przewiercic w stali (s45?) otwor o glebokosci 50 mm i fi 20 ?



Da rade gosc to zrobic precyzyjnie ?



pozdrawiam pluton



Tokarka bez problemu, porzadna wierkarka tez bez problemu, o ile ma sie ciut wyposazenia.

J.

pluton pisze:

zaden problem, to zrobi kazdy rozgarniety tokarz, kwestia tylko co rozumiesz jako "precyzyjnie"

+/-0,2, +/-0,02, czy +/-0,002? pierwsze zaden problem, drugie - tu juz trzeba sie przylozyc ale tez nie jest to kosmos, a jak ostatnie to polecam juz jakas naprawde dobra narzedziownie i m. in. ciecie drutem

pozdrawiam raider

raider napisał(a):

Wszystko da się zrobić na tokarce. Z pręta. Toczenie "po wierzchu" na Dzew. Wiercenie z konika wiertłem o d= szerokości ścina wierla 20mm plus ciut, powiercanie wiertłem 20 mm jeżeli dokładność w 14 klasie. Jak dokładniej, to wierło 18 mm i wytaczanie wytaczakiem; wzystko na głębokość 55 mm i odcinanie "przecinakiem". Jak długość "dokładna", to planowanie każdej sztuki. Jak tokarka dobrej klasy, to dokładność wyrobu bez problemów do osiągnięcia w 6-7 klasie dokładności a nawet "jak sie wie jak" , to i w 7-klasie chropowatości. Bez glancowania papierem ściernym.

W.Kr.

Witam,

dzieki wszystkim.

Zaden cud mi niepotrzebny, z tych tulejek beda zawiasy do ciezkich drzwi. Wystarczy ze pret fi 20 gladki bedzie sie w tym obracal, cztyli jak gosc wywierci 20+-0.00 to pret pogladze papierem sciernym i wlezie :)

Dlugosc tej tulei to (50 +-2) mm wiec mozna ciac na oslep :)

pozdrawiam pluton

Jak to nie są drzwi do sejfu to daj minimum pół milimetra luzu.

"Konstrukcja" drzwi bedzie wysoce nowatorska :) Beda to drzwi do ziemianki (taka piwniczka).

Ale rzeczywiscie poprosze, zeby otwor w tulejce byl 20 mm, za to odrobine stocze bolec.

dzieki pozdrawiam pluton

Witam W sklepach metalowych czasem można dostać gotowy zetsaw. Tulejka stalowa, i wałek dwustopniowy. Tulejka zaślepiona od góry (otwór nie przelotowy). Taki komplet zawiasów np. do przyspawania.

Witam

Bolesnie kilka razy przekonalem sie, ze gotowe bylo lepsze od samorobki. Tzn. uzyskalem lepsze parametry w samorobce, ale sporym nakladem czasy i nieco wiekszymi lub takimi samymi finansami.

Dlatego teraz zawsze dluuugo szukam czegos gotowego.

Niestety calosc bedzie tak nowatorska :))) ze musialem isc w dzikie pomysly.

pozdrawiam pluton

Z doświadczenia wiem, że takie zawiasy z dopawanymi do listew tulejkami są NAJGORSZE bo najsłabsze. W miejscu pawania obrywają się. Mimo, że jest wynalazek najnowszy, to jest najgorszym rozwiązaniem. Wiele takich zawiasów przekonstruowywałem na wzorowane na krzyżackich z zamku malborskiego. Stary dowcip głosi, że dopiero wtedy bramka teściowi nie obrywała się, kiedy my ze szwagrem, ciut zawiani przypawali porządnie. Tylko teść wchodzi na obyście przez wierzeje stodoły . Opowiedz staremu kowalowi, jeżeli jeszcze jest taki w pobliżu jakie chcesz mieć a on zrobi porządne. Albo kup kute, zawijane i będziesz mogł nie jedną zimę przezimować w tym zameczku. Pozdrówka ! W.Kr.

Mojego spawu granat nie ruszy. :)

Spoko, jak mawiają młodsi. Nie takie wynalazki widziałem i też pękały i to w najmniej na pozór spodziewanych miejscach . W.Kr.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required